Skocz do zawartości

Ogniskiwa MTO i telekonwertera 2x


Gość Haze

Rekomendowane odpowiedzi

HI

 

Wczoraj z MTO i telekonwertera foto 2x zrobiłem lunetę holenderską.

Działa nieźle, ale żeby wyostrzyć musiałem odkręcić śrubę blokującą.

Powiększenie w granicach 20x-25x (średnica źrenicy wyjściowej ok. 4-5 mm) - dokładnych pomiarów jeszcze nie wykonałem.

Do takiego układu podłączyłem kamerę Video D8 poprzez przejściówkę i regulując zoomem na maxa (25x optycznie, ogniskowa obiektywu 92,5 mm) księżyc wygląda rewelacyjnie.

Pytania:

Jak zmienia się ogniskowa MTO przy wykręcaniu poza śrubę blokującą ?

Jaka jest (powinna być) ogniskowa telekonwertera foto 2x, znając ten parametr mogę obl. ogniskową MTO.

 

Dzięki za ewentualne odpowiedzi

Haze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaj jaj, trochę namieszałeś :o

Po piersze: konwerter (czy też mowiąc językiem "astro" - soczewka Barlowa), bez względu na krotność (2x, 3x, czy inna) zwykle nie ma podanej ogniskowej (jest ona ujemna, bo jest to układ rozpraszający). Ważne jest to, ze zwiększa o swoją krotność ogniskową każdego obiektywu dołączonego do niego. ;)

Po drugie: MTO podczas ogniskowania rzeczywiście minimalnie zmienia ogniskową :o- wynika to z równań optyki:

Ogniskowa układu dwóch soczewek zależy od ich ogniskowych i od ich wzajemnej odległości. Ponieważ w trakcie ogniskowania menisk wraz z lusterkiem "wstecznym" zmienia odległość od lustra głównego - ogniskowa się zmienia. Gdy oba zwierciadła są blisko siebie, ogniskowa jest największa, gdy są daleko - najmniejsza.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HI

 

Nie namieszałem, ale chyba się nie zrozumieliśmy.

 

Soczewka ujemna też ma swoją ogniskową, tylko, że trudniej nią wyznaczyć - leży ona na przedłużeniu przecięcia promieni wychodzących - po drugiej stronie soczewki (takie "wirtualne" ognisko).

Długość układ lunety holenderskiej jest krótszy o ogniskową okularu.

 

1. Chodzi mi o to czy ktoś zna ogniskową typowego telekonwertera foto 2x, a nie innych układów (Barlow'ów) wydłużających ogniskową układu.

 

2. Czy ktoś robił pomiary w jakich granicach zmienia się ogniskowa MTO przy max. i min. (na ile oczywiście pozwala gwint) odkręceniu pierścienia reg. ostrości.

 

Haze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Najlepiej zmierzyć mikroskopem pomiarowym lub lupa z podziałką do 0,1mm jego źrenicę wyjściową i stąd policzyć faktyczną ogniskową układu z danym, wzorcowym okularem lub barlowem 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HI

 

Zdaje się, że nic innego mi nie pozostaje.

Mam nadzieję, że obiektyw foto 200/3,5 wystarczy i uda mi się wyogniskować układ - o ile ma te 200 mm :)

 

Jak zrobię pomiary podam wyniki.

Mam mikroskop piórowy 50x z podziałką 0,02 mm

 

Dzięki za odpowiedzi.

 

Haze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.