Skocz do zawartości

Pomoc w identyfikacji i możliwości kamer jako guide


Martyn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kupując w zeszłym roku pierwszy używany teleskop dostałem w zestawie wiele dodatków w związku z tym, że osoba ta kończyła z hobby, między innymi dwie kamery ASI034mc oraz jakiegoś Philipsa. Kamerę ASI używam regularnie do zabawy z planetami. Tej drugiej z kolei nie mogę dalej rozgryźć - nie napisano na niej jaki to konkretnie model. Brakuje też pudełka. Niżej fotki. Orientuje się ktoś co to może być?

 

Próbując znaleźć coś w sieci wygląda podobnie do Philipsa SPC900. Nie znalazłem jednak sterowników pod Windows 10, a instalując z Win7 i odpalając w trybie zgodności udało się na chwilę złapać na niej obraz po czym cały system mi się położył, także sam do końca nie wiem czy to właśnie ten model i to czego szukałem. :D 

 

Chciałbym wkrótce dodać to teleskopu (SW 200/1000) guider razem z kamerką, ale nie jestem pewien czy mogę z tych coś jeszcze w tym kierunku wykrzesać czy może lepiej kupić nowe? Z każdej z nich wychodzi jedynie kabel USB, także to raczej dyskwalifikuje je w używaniu ich jako kamer szukających. Te które mam są coś warte na rynku wtórnym jeszcze? 

95660309_2875046329253753_2324360739235561472_n.jpg

95854812_3202625643101810_297565418850091008_n.jpg

96283971_601575240704708_7642897709141065728_n.jpg

Edytowane przez Martyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten Philips to może być SPC880 lub SPC900

elektronika jest identyczna ale różnią się wgranym firmwarem. Model kamerki jest opisany na folii na kablu USB

SPC900 powinna współpracować z nowszymi systemami ale do SPC880 są sterowniki tylko do Win XP. Jeśli masz komputer z takim systemem to możesz podmienić firmware kamerki na SPC900

inna sprawa to sens takiej zabawy. Matryca w tej kamerce powstała jeszcze w ubiegłym stuleciu. Jak na dzisiejsze standardy strasznie szumi i jest bardzo mało czuła, a sama kamerka nie obsługuje długich czasów ekspozycji. Trzeba ją przerabiać i mieć dodatkowy port COM lub LPT

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, ZbyT said:

ten Philips to może być SPC880 lub SPC900

elektronika jest identyczna ale różnią się wgranym firmwarem. Model kamerki jest opisany na folii na kablu USB

SPC900 powinna współpracować z nowszymi systemami ale do SPC880 są sterowniki tylko do Win XP. Jeśli masz komputer z takim systemem to możesz podmienić firmware kamerki na SPC900

inna sprawa to sens takiej zabawy. Matryca w tej kamerce powstała jeszcze w ubiegłym stuleciu. Jak na dzisiejsze standardy strasznie szumi i jest bardzo mało czuła, a sama kamerka nie obsługuje długich czasów ekspozycji. Trzeba ją przerabiać i mieć dodatkowy port COM lub LPT

 

pozdrawiam

Z tego co pamiętam wgrywałem kiedyś dawno firmware od SPC900 do SPC880 i  po tym zabiegu kamerka zmieniła się w SPC900 ;)

Do samej podmianki konieczny był WXP, po zabiegu hulało z W7 bez problemu.

Zdaje się, że bebechy mają identyczne.

Co nie zmienia faktu wspomnianego w Twoim poście, że jest to (za) bardzo oldschoolowe rozwiązanie... 

Gdybyś się zaparł i chciał jednak przerobić webcama na długie czasy, jedno z lepszych rozwiązań jest tu:

http://www.yesyes.info/index.php/how-tos/modding-an-spc880-900-webcam-for-long-exposure/

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wessel napisał:

Dlaczego fakt, że wychodzi tylko kabel USB ma dyskwalifikować kamerę? Możesz to rozwinąć?

Na montażu jest wejście do autoguide przez ten jakby wtyk telefoniczny, że to tak "fachowo" nazwę, także myślałem, ze w związku z tym nie pójdzie. Chociaż jest też pewnie opcja łączenia guide z Syncanem przez komputer, także zapewne się da. Nie bawiłem się jeszcze takim wspomaganiem w robieniu zdjęć, więc nie wiem dokładnie. :) 

 

W ten czy inny sposób tych kamer raczej wykorzystać się w ten sposób już nie da. Znalazłem w sieci i nawet tutaj na forum tematy o ASI034mc, ale nikt nie potwierdził ostatecznie, że daje jakieś dobre rezultaty. Trzeba będzie w przyszłości poszukać czegoś lepszego. 

 

Dzięki za reakcje w temacie. 

Edytowane przez Martyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co daleko szukać skoro odpowiedni opis mamy na forum ;)

takie przeróbki były popularne 10 lat temu gdy fabryczne kamerki do guide kosztowały grubo ponad 1000 PLN, a SPC880 można było kupić za 30 PLN

dzisiaj to już tylko ciekawostka historyczna

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.