Skocz do zawartości
  • 0

Szukanie pyłów i różnych abstrakcji na niebie


M.C

Pytanie

Cześć, ostatnio mam dosyć sporo problemów przez "lockdown" (Irlandia), przez który nie jestem w stanie wyjechać poza miasto ze swoim SW SA. Próbuję od razu jak się ściemni rozstawić sprzęt na chociaż 1-2h w małym ogródku (rozumiem że to jest bardzo mało nawet jak na ciemne niebo poza miastem).

 

Skala Bortle'a to 8 i mam widok głównie na duży wóz ze względu na lampy przy drodze. Moje pytanie to czy da się jakoś złapać namiastkę jakichś pyłów lub abstrakcji w takich warunkach? Aktualnie po 3 sesjach niestety ale mam sam stack z gwiazdami - tylko jeden galaktykę lekko pokazywał przy 200% przybliżenia, gdyż mam maks 105mm przy APS-C.

 

Naświetlania jakie robię to 1-1.30 minuty. Już się nawet zastanawiałem żeby SW SA na coś mniej mobilnego wymieniać typu HEQ5, ale oryginalny plan był taki żeby minimum rok na SW SA posiedzieć i jeżeli będą choć malutkie efekty to będziemy myśleć dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

w takich warunkach musialbys zebrac 20-40h klatek w narrowband nawet dla mglawic emisyjnych a co dopiero wyłuskiwanie sygnału ciemnych pyłów z rgb. 

obawiam sie ze przy obecnym sprzęcie jedyne sensowne rezultaty (zakladam ze interesują cie glownie mglawice) uzyskasz dopiero po wyjechaniu z LP.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
48 minut temu, M.C napisał:

czy da się jakoś złapać namiastkę jakichś pyłów lub abstrakcji w takich warunkach?

Da się, ale musiałbyś poświęcić na to abstrakcyjną ilość czasu. Mówisz, że masz rok? :)

 

Ja bym zmienił cel, albo zmienił miejscówkę. Zdjęcie nie będzie lepsze tylko dlatego, że siedziałeś 1000h nad zbieraniem materiału z miasta zamiast 1h zbierając go w Bieszczadach...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, M.C napisał:

Jeszcze się tylko dopytam, jakieś konkretne łatwiejsze cele są?

Gromady gwiazd. Gwiazdy podwójne. Narrowband i jasne mgławice. Fotometria? Jakiś projekt edukacyjny? Im lepiej znasz się na astronomii tym więcej celów jesteś w stanie znaleźć.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.