Skocz do zawartości

Wyposażenie zdalnego obserwatorium w e-EyE


Jarzyna B.

Rekomendowane odpowiedzi

Rozważam sprzedaż kompletnego i skonfigurowanego zestawu do zdalnej astrofotografii znajdującego się w kompleksie e-EyE Fregenal de la Sierra, Hiszpania.
https://www.entreencinasyestrellas.es/hosting-de-telescopios/
Przedmiotem sprzedaży jest zestaw astronomiczny natomiast obserwatorium nie jest częścią oferty !!!
Są oczywiście różne opcje tej transakcji ale jedna z nich moim zdaniem najrozsądniejsza obejmuje przejęcie zestawu usytuowanego na farmie astrofotograficznej e-EyE w Hiszpanii wraz z możliwością wynajmu obserwatorium.
Co to oznacza? Zestaw działa z powodzeniem od stycznia 2019r. w jednym z kompleksów typu roll-off w Fregenal de la Sierra w Hiszpanii.
Zdalne Obserwatorium E-EyE to nowoczesna zaawansowana astro-farma przygotowanych pod wynajem.
Miejsce położone jest ok. 100km od Sevilli w ustronnym miejscu z dala od świateł na wysokości ponad 500 mnpm.
Infrastruktura e-EyE to miejsce zabezpieczone, ogrodzone i monitorowane. Serwis i wsparcie techniczne działa poprzez specjalną platformę gdzie zleca się ewentualne czynności serwisowe i konserwacyjne. Cały support reaguje sprawnie i jak na Hiszpanów nadzwyczaj szybko.
Na farmie działa szybki internet pozwalający nawet na ręczne prowadzenie sesji. Zebrany materiał można bez ograniczeń transferować do domowego komputera.
Opłaty miesięczne oraz serwisowe są  przystępne.
Jak wspomniałem obserwatorium użytkuję wraz z dwoma osobami od ponad półtora roku. W zasadzie nie licząc jednej awarii montażu która oczywiście została sprawnie usunięta i kilku mniej poważnych usterek obserwatorium działa przez cały czas bezawaryjnie.
Z tego miejsca wykonałem kilkadziesiąt zdjęć z tego około dwudziestu absolutnie udanych wielogodzinnych fotografii głębokiego kosmosu!!!
Zdjęcia można oglądnąć na mojej stronie  http://www.astrobogdan.pl
Miejsce w e-Eye nie licząc oczywiście anomalii pogodowych na które nie mamy wpływu oferuje ciemne pozbawione gradientów niebo oraz ok. 250-280 pogodnych nocy w roku.
Kompleksy obserwatoriów to nowoczesne pawilony mieszczące od 6-8 słupów z których każdy posiada zdalny, sterowany niezależnie od sąsiada dach.
System zabezpieczeń jaki został przez nas zainstalowany i skonfigurowany działa bardzo sprawnie i bezawaryjnie. Polega on na tym, że montaż nie ma możliwości konfliktu z słupem ani innymi elementami zestawu a dach samoczynnie zamyka się w przypadku deszczu bądź zachmurzenia po uprzednim zaparkowaniu teleskopu.
Przestrzeganie pewnych zasad pozwala na bezstresowe fotografowanie praktycznie jak w obserwatorium pod własnym domem :-)
Stacja pogodowa Cloud Sensor AAG informuje nasze obserwatorium o stanie pogody jak również kamera poglądowa daje nam obraz pozycji sprzętu oraz ogólne rozeznanie w boksie.
Niezależnie od tego można korzystać on-line z dwóch kamer przedstawiających aktualny obraz nieba jak również temperaturę, siłę wiatru oraz seeing.
Całą usługę hostingową w e-EyE reguluje i zawiera kontrakt zawarty z właścicielami e-EyE łącznie z ubezpieczeniem sprzętu od kradzieży i zniszczenia. Ubezpieczenie zawiera wszystkie elementy wyposażenia obserwatorium, które są precyzyjnie wyszczególnione łącznie z nazwami i numerami seryjnymi.

Sprzęt jaki znajduje się w obserwatorium jest całkowicie moją własnością i zawiera następujące elementy:
- pier adapter aluminiowy, mocujący montaż paralaktyczny na słupie obserwatorium
- montaż paralaktyczny Paramount MyT posiadający niezależną funkcję homeingu pozwalającą na zdalne odzyskiwanie pozycji na niebie.
- refraktor apochromatycny TEC140
- reduktor ogniskowej Riccardi x0,75
- rotator 360 stopni Pyxis Optec 3"
- kamera główna QHY695A
- zestaw filtrów fotograficznych Chroma: LRGB, HA, SII, OIII 5nm.
- off axis QHY
- kamera guidująca Starlight Xpress Superstar mono
- system grzałek sterowanych (refraktor, reduktor ogniskowej, elektronika montażu)
- Flip Flat automatyczna zdalna pokrywa teleskopu z opcją flatownicy
- Focuser Starlight Xpress
- AstoLink mini 4.0 umożliwiający sterownie focuserem, wł./wył. kamery, sterowanie grzałkami, kompensację temp. oraz informacje o temperaturze i wilgotności 2 szt. urządzeń
- komputer obserwatoryjny Asus (dysk SSD oraz dodatkowy zapasowy dysk z wykonanym backupem) + dodatkowy zapasowy egzemplarz komputera, 2szt.
- szafa sterująca AllSky pozwalająca na zdalne internetowe sterowanie sekcjami zasilania w obserwatorium
- stacja pogodowa Cloud Sensor AAG
- kamera podglądowa z szerokokątnym obiektywem ASI 179mm
- system zabezpieczeń przepięciowych USB
- zestaw dedykowanych zasilaczy
- okablowanie i huby przemysłowe USB
- UPS podtrzymujący napięcie podczas nieoczekiwanych zaników prądu

Całość sprzętu jest zainstalowana, skonfigurowana oraz precyzyjnie wyważona. Sprzęt gotowy jest do natychmiastowej, bezproblemowej pracy.
Instalacja, konfiguracje, regulacje oraz dopracowanie zestawu zajęło wiele tygodni intensywnej pracy. Oczywiście wymagało to również transportu i instalacji sprzętu w obserwatorium co wiązało się również z przylotem na miejsce i pobytem na miejscu w e-EyE.
Te mozolne i bardzo kosztowne czynności odpadają ewentualnemu nabywcy jak również szereg innych nieprzewidzianych i mocno stresujących czynności.
Zakup i przejęcie sprzętu może oczywiście rozważyć kilka osób dzieląc się między sobą inwestycjami co pozwala znacznie ograniczyć ogromne koszty tego hobby.
Szczerze powiem, że taka konfiguracja i oddanie dopracowanego, działającego zestawu powinno stanowić dużą część  mojej oferty. Tak oczywiście nie jest.
Proponowana cena to 23 000 euro za cały wymieniony powyżej zestaw. Oczywiście jeżeli ktoś miałby ochotę pozostawić sprzęt w obserwatorium e-EyE  musi liczyć się z miesięczną opłatą wysokości ok. 400 euro + ewentualnymi koszty serwisu (2 godziny przewidziane jest w roku bez opłat)
Wszelkie pytania proszę kierować bezpośrednio do mnie telefonicznie pod numerem 609116266.
Rozważę wszystkie opcje lecz jednak na razie nie rozkładam zestawu na części !!!
Oczywiście zakładając, że ewentualny kupiec bądź kupcy zdecydują się pozostać wraz ze sprzętem w e-EyE służę pomocą do momentu całkowitego przekazania wszystkich niezbędnych informacji na temat sprzętu i jego działania, również w nocy.
Jestem również otwarty na wszelkie warianty wyjazdu na miejsce jeśli będzie to tylko możliwe!

Bogdan Jarzyna,

 

IMG_3631.jpg

IMG_3634.jpg

IMG_3635.jpg

IMG_3637.jpg

IMG_3644.jpg

IMG_3655.jpg

set.jpg

EG.jpg

Exposure M1.jpg

IMG_3623.jpg

IMG_3628.jpg

Kolimacja.jpg

Place.jpg

view.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, dj_peterka napisał:

Ten region jest otwarty na astroturystykę - takie hiszpańskie Bieszczady. 

1378692558_Zrzutekranu2020-05-06o17_26_58.png.3f2c4d6da5db1e83dca4e2c256d054fc.png

Higuera de la Sierra 700-800m n.p.m.- okolice Aracena - aż się prosi o postawienie kopuły - tmoje marzenie na emeryturkę (bez CV19) :)

Tylko kto będzie tego tam doglądał i pilnował? Chyba, że tam zamieszkasz ale wytrzymać tamtejsze upały bez wody w wieku emerytalnym może być jeszcze gorsze niż epidemia 

:emotion-5:

Edytowane przez Jarzyna B.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bywałem tu i tam, uwielbiam i bardzo dobrze znoszę upały i tropiki (taka fizjologia Masaja i nawek niektórzy tak mnie wołali) i nie raz towarzysze podróży mi zazdrościli tego. Mieszkałem jakiś czas w Maladze i w Sewilli. Mam w Higuera haciendę na oku i właśnie taki kamienny placyk koło niej się znajduje. Można druidzkie obserwatorium z kamieni ustawić :):):) Chciałbym stworzyć dom otwarty dla fajnych, ciekawych ludzi, nie tylko astronomów. Inspiruje mnie John Dobson. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tylko kto będzie tego tam doglądał i pilnował? Chyba, że tam zamieszkasz ale wytrzymać tamtejsze upały bez wody w wieku emerytalnym może być jeszcze gorsze niż epidemia

Bogdanie nie zgodzę się z tobą - mieszkam w najcieplejszym miejscu we Włoszech (taka anomalia - nie południe tylko północ - tak wychodzi ze statystyk) Latem 35-40 w BZ to norma.

Ale obserwatorium na 1200m npm - robi dużą różnice - zawsze, o ile jest możliwość, uciekam do góry. Jest naprawdę przyjemnie (7-10 stopni mniej). Chyba tylko taka opcja - umieszczenie obserwatorium powyżej 1000m npm wchodziłaby  w Hiszpanii.  Optymalne do mieszkania i fotografowania .

Powodzenia w sprzedaży !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Naski napisał:

Bogdanie nie zgodzę się z tobą - mieszkam w najcieplejszym miejscu we Włoszech (taka anomalia - nie południe tylko północ - tak wychodzi ze statystyk) Latem 35-40 w BZ to norma.

Ale obserwatorium na 1200m npm - robi dużą różnice - zawsze, o ile jest możliwość, uciekam do góry. Jest naprawdę przyjemnie (7-10 stopni mniej). Chyba tylko taka opcja - umieszczenie obserwatorium powyżej 1000m npm wchodziłaby  w Hiszpanii.  Optymalne do mieszkania i fotografowania .

Powodzenia w sprzedaży !

Tak 1200m to się zgodzę ale ..... nie 500-700.

1 godzinę temu, dj_peterka napisał:

Bywałem tu i tam, uwielbiam i bardzo dobrze znoszę upały i tropiki (taka fizjologia Masaja i nawek niektórzy tak mnie wołali) i nie raz towarzysze podróży mi zazdrościli tego. Mieszkałem jakiś czas w Maladze i w Sewilli. Mam w Higuera haciendę na oku i właśnie taki kamienny placyk koło niej się znajduje. Można druidzkie obserwatorium z kamieni ustawić :):):) Chciałbym stworzyć dom otwarty dla fajnych, ciekawych ludzi, nie tylko astronomów. Inspiruje mnie John Dobson. 

Nie wiem ile masz lat ale z wiekiem człowiek coraz gorzej znosi pewne trudy, taki kamienny pac to kiepski pomysł i budowle z kamienia również, chłodzić się to będzie do rana.

No ale jasne warto szukać takich miejsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ofertę wystawiłem zupełnie na spokojnie i bez ciśnienia. Przymierzam się do wyjazdu pod południowe niebo :-)

Wiadomo, że podróżować po świecie się nie da a mój kontrakt z e-EyE trwa praktycznie do końca roku z możliwością przedłużenia.

Warto zastanowić się nad moją ofertą nie koniecznie w pojedynkę są to przecież ogromne koszty. Dla 3-4 osób inwestycja zaczyna wyglądać zupełnie inaczej.

Co ważne taka inwestycja pozwala na zwrot kasy.  Sprzęt nie traci na wartości a możliwości fotografowania są dużo lepsze niż w Polsce.  Kiedy komuś się znudzi szuka następcy na swoje miejsce lub szuka innego rozwiązania, zawsze jest to do uzgodnienia.

Przypomnę, że obserwatorium znajduje się na 38 równoleżniku, co się z tym wiąże każdy wie doskonale. Przede wszystkim nie ma problemu z krótkimi nocami ponieważ w tym czasie można do świtu fotografować 5-6 godzin.

Dogadujcie się Panowie i przejmujcie to obserwatorium bo taka oferta długo może się nie pojawić.

Robotę jaką wykonaliśmy z TomCiem i PTLem nie da się wycenić na normalne pieniądze a oferta tej usługi na szczęście nie zawiera :-)

Cena całego zestawu policzona jest według cen sprzętu używanego.

 

 

 

 

EyE AAG.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaskoczyłeś mnie Boguś, że sprzedajesz tak dopieszczone obserwatorium. Wiem ile pracy w to włożyłeś i podziwiam fantastyczne Twoje fotki tam zrobione. Nie ukrywam, że oferta jest ciekawa -sprzęt z najwyższej półki i fajna lokalizacja. Tylko teraz trochę zły czas na inwestowanie sporych pieniędzy w hobby. Natomiast tak jak piszesz, że nie masz ciśnienia na szybką sprzedaż może sytuacja się wreszcie ustabilizuje, to rozważył bym partycypację w takim przedsięwzięciu, ale nie sam -powiedzmy w 3-4 osoby. Trudno mi na tą chwilę określić, czy i kiedy taką decyzję mógłbym podjąć. Niemniej możesz mnie wstępnie wpisać na listę potencjalnie zainteresowanych. 

Oczywiście jeśli znajdzie się kupiec lub grupa już dogadanych osób, to absolutnie nie traktuj tej mojej wstępnej deklaracji jako wiążącą.

Pozdrawiam

pg

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, że czas nie najlepszy ale w astrofotografii zawsze jest jakaś duża determinacja.

Jeszcze nie tak dawno wydawało mi się, że nic nie jest w stanie wyciągnąć mnie wraz ze sprzętem poza własne podwórko, teraz uważam, że męczenie obiektów z "balkonów" to stracony czas dla własnych oczu. Inwestując w sprzęt trzeba pamiętać, że jest to tylko chwilowe zamrożenie inwestycji a rozłożenie takich wydatków pomiędzy kilkoma osobami pozwala na duże ruchy w tym drogim hobby.

Co więcej nasze niebo coraz bardziej się zaśmieca i tak na prawdę nie wiadomo ile zostało nam jeszcze czasu.

Panowie szkoda czasu na czyszczenie sprzętu i trzymanie go w pudłach lepiej zrobić z niego pożytek :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smutne jest to, że po dotarciu do rozwiązania totalnie docelowego, rozstajesz się ze sprzętem. Widać że chyba nie da się w tym hobby "utrzymać na szczycie". Wiele docelowych setupów już tu sprzedawano, a ten jest chyba najbardziej docelowy, bo i miejsce fenomenalne.

Gdyby mnie było stać, na pewno bym kupił :) 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak Wy, ale ja tak mam, że ciągle chce mi się coś zmieniać, poprawiać, udoskonalać. To takie małe uzależnienie, rączki swędzą kiedy wydaje się, że nic już nie wymaga poprawy :D 

 

Prawdą jest, że jedyną stałą rzeczą w naszym życiu to są zmiany!

 

 

Edytowane przez isset
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.05.2020 o 15:37, Jarzyna B. napisał:

Dobra, szkoda zaśmiecać wątek sprzedażowy takimi dyskusjami

Dobra Bogdan, jak chcesz to wydzielę do osobnego wątku, tylko podaj zakres postów i ewentualny tytuł.

 

ps. kupujesz teleskop w Namibii lub Chile ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

UWAGA WAŻNE ZMIANY!!!

Ponieważ wygląda na to, że w najbliższym czasie muszę zabierać się powoli za kupowanie, konfigurowanie i testowanie elementów setupu do Namibii, w związku z tym przygotowałem maksymalną i bardzo atrakcyjną jak na dzisiejsze  czasy ofertę cenową na mój zestaw.

Kompletny zestaw jak w w/w ogłoszeniu (sugerował bym pozostawienie go w e-EyE)  cena:  80 000zł

Jeżeli nikt w najbliższych tygodniach nie zdecyduje się  na przejęcie obserwatorium rozważę rozkładanie go na części.

Wiąże się to jednak z powrotem do normalności sytuacji jaka aktualnie panuje na świecie. Jeżeli zostaną wznowione loty do Hiszpanii przywiozę sprzęt i będę rozważał jego sprzedaż.

Na razie jednak obserwatorium działa i naświetla kolejne klatki  :emotion-5:

 

Dzisiaj w nocy złapał się na przykład taki fajny bolid :

bolid.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.