Skocz do zawartości

GSO Ritchey-Chretien RC 406/3250 Carbon OTA


DaleCooper

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

nabyłem dziś GSO Ritchey-Chretien RC 406/3250 Carbon OTA, czy ktoś z Was posiada może doświadczenie z tym sprzetem, który to będzie wisiał na EQ8?. Chętnie zasięgnąłbym porad odnośnie kolimacji i astrophoto, czym guidować najjlepiej itp. Będę wdzięczny za każdą poradę. 

 

Pozdrawiam 

Marcin

GSO-Ritchey-Chretien-RC-406-3250-Carbon-OTA.jpg

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubo...

Czy masz doświadczenie w astrofotografii, że porywasz się na tak głęboką wodę?

 

Jakiej kamery chcesz używać? A konkretnie kamery z jakim pixelem, bo prawie każda dostępna na rynku kamera da skale nie do wykorzystania w polskich warunkach. 

...ok, do wykorzystania 3 razy w roku przy wybitnym seeingu.

Tak czy inaczej trzymam kciuki :)

 

Guider nie ma, aż tak dużego znaczenia, ja np używam Lodestar który ma dość duży pixel i jestem zadowolony. Jako guider możesz nabyć mały refraktor ~80mm. Polecam Ci też kupić na początku dobry kolimator np Howie Glatter.

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Marcinos napisał:

Grubo...

Czy masz doświadczenie w astrofotografii, że porywasz się na tak głęboką wodę?

 

Jakiej kamery chcesz używać? A konkretnie kamery z jakim pixelem, bo prawie każda dostępna na rynku kamera da skale nie do wykorzystania w polskich warunkach. 

...ok, do wykorzystania 3 razy w roku przy wybitnym seeingu.

Tak czy inaczej trzymam kciuki :)

 

Guider nie ma, aż tak dużego znaczenia, ja np używam Lodestar który ma dość duży pixel i jestem zadowolony. Jako guider możesz nabyć mały refraktor ~80mm. Polecam Ci też kupić na początku dobry kolimator np Howie Glatter.

Pozdrawiam

Cześć,

 

Fotografuję niebo od 6 lat, używałem dotychczas Newtona 200/800. Kamerka to ZWO ASI 294 MC pro. Jeśli chodzi o niebo to nie mogę narzekać na szczęście oczywiście, kiedy trafi się dobra pogoda :).  Dzięki za poradę odnośnie kolimatora.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez DaleCooper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna sensowna kamera do takiego monstrum to chyba KAF16803 z bin2x2

Masz wtedy skalę wygodnie powyżej 1"/px, 4Mpix rozdzielczości i FOV = 0.64x0.64 stopnia. 

Skoro kupiłeś ten teleskop (notabene: moim zdaniem docelowy dla poważnych naukowych zastosowań, spokojnie mógłby być na wyposażeniu wydziału Astronomii na dowolnym polskim uniwerku) to kasa na kamerkę też powinna się znaleźć :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Jedyna sensowna kamera do takiego monstrum to chyba KAF16803 z bin2x2

Masz wtedy skalę wygodnie powyżej 1"/px, 4Mpix rozdzielczości i FOV = 0.64x0.64 stopnia. 

Skoro kupiłeś ten teleskop (notabene: moim zdaniem docelowy dla poważnych naukowych zastosowań, spokojnie mógłby być na wyposażeniu wydziału Astronomii na dowolnym polskim uniwerku) to kasa na kamerkę też powinna się znaleźć :)

 

Na chwilę obecną popracuje z nikonem 810a zobaczymy co z tego wyjdzie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Marcinos napisał:

prawie każda dostępna na rynku kamera da skale nie do wykorzystania w polskich warunkach. 

...ok, do wykorzystania 3 razy w roku przy wybitnym seeingu.

Tak czy inaczej trzymam kciuki :)

 

 

Mógłbyś rozwinąć temat rozdzielczości układu optycznego i jego optymalnych wartość dla naszej szerokości geograficznej i klimatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel
Godzinę temu, Kubiłan napisał:

Mógłbyś rozwinąć temat rozdzielczości układu optycznego i jego optymalnych wartość dla naszej szerokości geograficznej i klimatu?

Ma rację. Seeing na wykorzystanie długoczasowej fotografii na poziomie 0.5  trafia się raz-dwa razy w roku. Standard to 1.5 i powyżej.

Mówiąc szczerze jakoś nie widzę wykorzystania takiej ogniskowej do czegokolwiek oprócz wizuala i lucky imagingu. Acha jeszcze planetki oczywiście.

Z ciekawością będę obserwował postępy.

PS. Guider to bez sensu do takiej skali.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, wessel napisał:

Mówiąc szczerze jakoś nie widzę wykorzystania takiej ogniskowej do czegokolwiek oprócz wizuala i lucky imagingu. Acha jeszcze planetki oczywiście.

A co myślisz o moim pomyśle, żeby włożyć tam jakiś gigantyczny pixel w stylu KAF16803, albo KAF-6303? To 9um, a przy bin 2x2 masz 18um. To daje skalę 1.14"/px. 18um to spory margines błędu na wszelkiej maści błędy optyki... 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zakupu. Panowie, bez paniki. To tylko 40 cm teleskop :) . Z reduktorem - korektorem pola da przyjemne światło i FOV. Za to zasięg po dobrym niebem....

Większe problemy widzę w kolimacji całego tego systemu i współpracy z EQ-8. Guider jest konieczny, ale tylko OAG oczywiście. Raczej optowałbym za ( o zgrozo!) startym i poczciwym Atik Tytan. Duży piksel, pracujący w bin2.  Będzie dobrze, cztery razy lepiej niż z 8" :). Rzecz jasna docelowo kamera CCD z pixelem 9um będzie idealna do bezstresowej pracy.

Powodzenia, z niecierpliwością czekam na pierwsze światło!

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Our 16" f/8 RC Astrograph illuminates a max. field diameter of approx. 70 mm. Without corrector, 35 mm are possible. In the latter configuration, you have a pure mirror system without any lenses. You don´t need an IR cut filter and can use the full spectrum with a suitable CCD camera.

Mooooooże FF da radę. Illuminated nie znaczy corrected a jak producent pisze - że coś jest mozliwe a nie że jest to trzeba to czytać że jest ale nie do końca.

Ale bądźmy dobrej myśli, czekam na pierwsze światełko.

@ryszardo - z tym guiderem to tak nie do końca - EQ8 to jednak nie AP albo ASA i guider może tylko popsuć zabawę. Nośność to nie wszystko.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, wessel napisał:

z tym guiderem to tak nie do końca - EQ8 to jednak nie AP albo ASA i guider może tylko popsuć zabawę. Nośność to nie wszystko.

Zgadza się, zwłaszcza, że 50kg dla EQ-8 to chyba mocna przesada. Jednak jaka jest alternatywa dla tego montażu dla długich ekspozycji? Tzn. w tym przypadku powyżej 30 sek. pewnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, ryszardo napisał:

Raczej optowałbym za ( o zgrozo!) startym i poczciwym Atik Tytan

A w życiu :P mała matryca, mała rozdzielczość, z bin2 to już tragedia, mam znam pracowałem na nim sporo czasu, nadal czasem korzystam, w porównaniu z nowym CMOS-ami do czasów ekspozycji trzeba dorzucać zero na końcu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, wessel napisał:

Our 16" f/8 RC Astrograph illuminates a max. field diameter of approx. 70 mm. Without corrector, 35 mm are possible. In the latter configuration, you have a pure mirror system without any lenses. You don´t need an IR cut filter and can use the full spectrum with a suitable CCD camera.

Mooooooże FF da radę. Illuminated nie znaczy corrected a jak producent pisze - że coś jest mozliwe a nie że jest to trzeba to czytać że jest ale nie do końca.

Ale bądźmy dobrej myśli, czekam na pierwsze światełko.

@ryszardo - z tym guiderem to tak nie do końca - EQ8 to jednak nie AP albo ASA i guider może tylko popsuć zabawę. Nośność to nie wszystko.

Dam z całą pewnością pierwsze fotki. Teraz muszę wzmocnić pier pod kopułą i usadowić montaż wraz z teleskopem. Dzięki wielkie za każdą uwagę. Co do kamerki na razie zwo asi 294 mc pro ewentualnie mam w posiadaniu atika 460 ex i Nikona 810a nigdy nie byłem wielkim matematykiem, ale będę próbował każdą konfiguracje. Jest dużo czasu oby noce dopisały :). 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, HAMAL napisał:

A w życiu :P mała matryca, mała rozdzielczość, z bin2 to już tragedia, mam znam pracowałem na nim sporo czasu, nadal czasem korzystam, w porównaniu z nowym CMOS-ami do czasów ekspozycji trzeba dorzucać zero na końcu.

:) Wiedziałem! Czułość też nie najlepsza, ale u mnie działa dobrze ( przynajmniej jak na moje wyobrażenie...). Jak coś próbuję z f 3000mm, to ustawiam akwizycję w PHD na 6 do 15 sek. i jazda! Jest OK.

A czemu bin2 to tragedia?, przy długiej ogniskowej to tylko tak. Ale faktycznie matryca mogłaby być większa...

Tak więc nie upieram się absolutnie przy Tytanie... :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ryszardo napisał:

Guider jest konieczny, ale tylko OAG oczywiście.

Czy mógłbyś rozwinąć tą kwestię? 

Zdaję sobie sprawę z tego, że dokładanie dodatkowego obciążenia nie jest wskazane (np jakiś mały refraktor 60-80mm), ale z drugiej strony OAG to kolejny potencjalny problem z ugięciami wyciągu i płaszczyzną ostrości głównej kamery. Tym bardziej, że wyciąg to raczej nie FLI Atlas...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.