Skocz do zawartości

Co mi "utarga" SCT11"?.


wampum

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Potrzebuję porady kogoś obeznanego z poniższymi montażami i może z doświadczenia powiedzieć jaki będzie wyglądało prowadzenie i stabilność GOTO dla poniższych montaży.

Najpierw dane wejściowe:

1. Potrzebuję czegoś w trybie AZ GOTO do prowadzenia za planetami w dużych powiększeniach (docelowo Avikowanie). Nie może być to ciężka wielka "krowa", i nie musi być super idealne stalbilne z te 2-3 sekundy mogę poczekać jak drgawki ustaną, byleby w miarę prowadził się sam za obiektem.

2. Mam dość wąski balkon 1,25m - więc też nie może być to statyw z z dużym "rozkrakiem" nóg.

3.  Sprzęt jak na razie to achromat niefabryczny 120/1000, raczej taki do poręcznych obserwacji i na tą chwilę SCT11", które mam w testach ale nie za bardzo mam na czym go powiesić. 

Mam co prawda SKYTEE z teoretycznym udźwigiem 15kg na każdą stronę, nawet zrobiłem mu serwis i skasowałem wszytkie luzy ostatnio, ale po przeczytaniu postu na stargazerslounge, gdzie człowiek próbował powiesić właśnie SCT11" i przesłał zdjęcia złamanego ramienia z uwagą aby jednak nie próbować - no nie będę ryzykował. Zresztą na CN piszą wszyscy, że do 11" tki potrzebne jest prowadzenie bo obiekt zbyt szybko ucieka z pola i na ręcznym obserwacje są flustrujące. Nota bene ja SCT11" oprócz planet chciałbym obserwować DS-y, no bo apertura i kompaktowość jeszcze balkonowa.

To na co mogę sobie pozwolić i chyba lista na tym się kończy to:

SW AZ-EQ5 ewentualnie na nogach 2". Tutaj jest bonus z postaci EQ (do mniejszych tub ewentualnie).

IOptron AZ Pro na statywie 2" lub tzw. Tri Pier.

 

Proszę nie piszcie mi o AZ EQ6 jako minimum itp - wiem czytałem , zdaję sobie sprawę, że jadę po bandzie nośności z SCT11" ale uzbrojona tuba +2kg, będzie wazyć coś koło 14-14,5kg czyli jeszcze w granicy - ewentualnie wrzucę dłuższy pręt do przeciwwag.

No chyba że mi się SCT11" nie sprawdzi wtedy nie ma tematu wracam do czegoś mniejszego.....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą koniecznością prowadzenia to bym dyskutował - kwestia wprawy i płynnie działającego alt azymuta. Sam śmigałem makiem 180 na Giro i nie ma problemu.

Ioptron AZ Pro niby ma nośność, ale nie widziałem, żeby ktoś na tym wieszał C11.

Często C11 jest na alt-azymucie T-rex ale on jest drogi i nie ma goto z prowadzieniem, co najwyżej "pchane"

http://astrograph.net/T-Rex-Alt-Az-Mount-Black

 

Chyba najlepszą opcją jest heq5 bez goto.

Nie będzie alt-az ale jest prowadzenie i nie trzeba się bawić z alignowaniem, żeby zacząć obserwacje, co może być upierdliwe na balkonie. W razie czego można by zrobić adapter i posadzić na 2" nogach dla lepszej stabilności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiesiłem kiedyś newtona 10" na AZ-EQ5 i nic się nie urwało i chodziło to bardzo przyzwoicie :D A taki newton waży ile? Z 14 - 15 kg ze wszystkim?

Więc z SCT11 też powinien dać radę, szczególnie, że tuba krótsza. Tylko myślę, że będziesz musiał zainwestować w jakąś mechanizację ostrzenia, bo ręcznie będzie słabo.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie Celestron dostarcza C11 na CG5, czyli zmodowanym EQ5 - więc powinno wytrzymać.

Chociaż widziałem zestaw Meada gdzie siodło w LXD55 złamało się na pół pod naporem 10 calowego Schimidta Newtona i tuba "jebła" o ziemię :/

Ten skytee ma widzę siodełko frezowane więc nie powinno pęknąć tak łatwo jak odlew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.