Skocz do zawartości

Video astronomia - dobór sprzętu.


Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj potestowałem jeszcze z oryginalnym obiektywem.

I powiem że jest tragedia.

Oczywiście do nocnego monitoringu się nadaje, ale z gwiazdami jest baardzo źle.

W porównaniu do obrazu do noktowizora HP8079HP, to obraz z tego drugiego jest jak bajka, tak z 1000 lepszy. Gwiazdy są prawie idealnie punktowe i widać zawsze więcej i lepiej niż gołym okiem.

A ten sensor po prostu zabija wszystko.

Nie wiem, jak ludzie robili te filmiki na YT z pięknymi mgławicami.

np. tutaj

20200515_235056(0).jpg.5566605e6c41318614627c35c5646b96.jpg

Edytowane przez midimariusz
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakieś 10 lat temu robiliśmy podobne eksperymenty z kamerką WATEC

efekty były bez porównania lepsze. Jako obiektyw służył ED80

 

swoją drogą to nie widzę żadnego sensu w takiej zabawie. Znacznie lepsze efekty można osiągnąć nawet najtańszą kamerką planetarną np. T7C, a potrzebny sprzęt jest nawet prostszy. Z tą różnicą, że nie potrzebujemy bezsensownej zamiany sygnału na analogowy i ponownie na cyfrowy. Obejdzie się też bez zbędnych złączek bo kamerkę wkładamy bezpośrednio w wyciąg

 

pozdrawiam

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz ma rację. Starszego typu obiektywy mogą mieć spory backfocus, raczej  większy niż współczesne do DSLR ( te mają w granicach 44-45 mm z reguły)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Główny problem to gwint T2 - no chyba, że rekomendujecie wkręcanie obiektywu na siłę. Czasem się udaje.

Problem backfocusa jest tutaj wtórny, choć oczywiście także istotny.

 

PS. Temat złączki był poruszany (oraz link do prawidłowej złączki podany) paręnaście postów wyżej, w tym nieszczęsnym wątku.

Zakładałbym, że przynajmniej OP czytuje swój własny wątek? ;)

 

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam Cię, że gdy zsumujesz cenę tej złączki, niezbędnej redukcji T2/M42 oraz pierścieni dystansowych C-mount nie będzie wcale taniej.

Tu masz tamtą pierwszą złączkę w nieco niższej cenie (Astroshop i pochodne powalają kosztem przesyłki):

https://pl.aliexpress.com/item/32999471460.html

A gdybyś miał np. obiektywy od Canona, są po prostu takie złączki (są też dostępne dla innych popularnych mocowań):

https://pl.aliexpress.com/item/32999499169.html

 

Tak czy inaczej na złączkę wydasz więcej niż na kamerę ;)

 

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam odpowiednią złączkę chyba produkcji AK, która przy okazji ma otwór 1/4" do mocowania do statywu

nie będzie mi potrzebna do listopada więc mogę pożyczyć do testów

 

4 minuty temu, midimariusz napisał:

A co zrobić żeby obraz z kamery po włożeniu do teleskopu nie miał  tak "dużego powiększenia"?

Nie wiem jak to się fachowo nazywa.

Czyli żebym miał obraz  jak po włożeniu okularu 25mm a nie 5mm.

zastosować krótszą ogniskową

z teleskopem będzie trudno ale po to zaproponowali ci koledzy podłączenie kamerki do obiektywu M42

Zwykły Helios 58 mm będzie w sam raz

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będziesz potrzebował jeszcze filtr UV/IR

bez niego obrazy będą rozmyte bo obiektywy na gwint M42 nie są korygowane poza pasmem widzialnym, a matryce widzą szerokie spektrum

złączka ma gwint filtrowy 1,25" ale samego filtra nie mam, a w każdym razie nie mam dobrego filtra. Nie używam filtra z kamerki T7C ale ma czerwone zabarwienie więc od razu widać, że jest marnej jakości i będzie wycinał pasmo H-alfa

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, ZbyT napisał:

swoją drogą to nie widzę żadnego sensu w takiej zabawie. Znacznie lepsze efekty można osiągnąć nawet najtańszą kamerką planetarną np. T7C, a potrzebny sprzęt jest nawet prostszy. Z tą różnicą, że nie potrzebujemy bezsensownej zamiany sygnału na analogowy i ponownie na cyfrowy. Obejdzie się też bez zbędnych złączek bo kamerkę wkładamy bezpośrednio w wyciąg

@midimariusz

 

Zdecydowanie... idź w nowsze rozwiązania. Na pierwszy rzut oka mogą być trochę droższe, ale jak Ci się znudzi zabawa to użyjesz ich do innych celów lub pozbędziesz się na giełdzie. 

Efekty powinny Cię pozytywnie zaskoczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Agent Smith napisał:

Z ciekawości zapytam - wiesz może jakie będzie pole widzenia dla 58 mm w tej kamerce?

jeśli rozmiary tej matrycy to 3,6x4,8 mm to wychodzi dla obiektywu 58 mm pole widzenia około 3,5ox4,7o

całych gwiazdozbiorów nie obejmie ale większe obiekty jak M31 z koleżankami zmieszczą się z zapasem

myślę, że ważniejsza w tym przypadku jest możliwość eksperymentowania ze statywu. Sensowne max to pewnie 135 mm i 2-3 sek ekspozycji w okolicach równika

dla dłuższych ogniskowych przyda się śledzenie

 

ja używam Heliosa 58 mm z Chameleonem (ma gwint C/CS) do badania luster metodą cieniową. Lustro f/6 dokładnie mieści się w polu widzenia

 

pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.