Skocz do zawartości

Video astronomia - dobór sprzętu.


Rekomendowane odpowiedzi

Mam prośbę o poradę do kolegów.

Wiem, że jest kilku elektroników biegłych w tym temacie.

Planuję kupić kamerę z gniazdem BNC i monitor z wejściem S-Video. (chyba że inne gniazdo...)

 

Pytanie jaki kabel do połączenia tego mam kupić?

Proszę o linka, bo nie mogę nic znaleźć.

Pozdrawiam.

kamera.jpg.6a243b21d6d184cd80f91442d8310606.jpg

monitor.png.5ee7c5b3e60ffbb83f2fb656ccd968ce.png

monitor1.png.6e85fe546461ebc1d0df52dcf5f5814d.png

 

Edytowane przez midimariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w gratach podobną kamerkę (czy to Samsung SCB-2000 itp.?) i nawet mam podobny monitor ;) 

Z wyjścia BNC tych kamerek wychodzi zwykły sygnał video (nie S) tak więc potrzebny jest prosty kabel coaxial BNC->BNC, ot takie coś:

https://allegro.pl/oferta/kabel-bnc-bnc-1-5m-75-p-021-6708166116 tyle, że pewnie dłuższy.

 

Wejścia S-video w tym układzie nie wykorzystasz (ta kamera nie produkuje takiego sygnału).

 

Pamiętaj też, że większość tych kamer akceptuje pilota OSD przez tzw UTC (up the coaxial), którego możesz podłączyć

po drodze na przelotkę - duże ułatwienie!.

Ot coś takiego:

https://www.worldeyecam.com/imaxcam-inline-remote-utc-controller-for-effio-p-cameras-osd-menus.html

 

Można kupić za parę groszy na Ali albo czasem na Alle.

 

 

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiedziałeś do czego ona ma być.

 

Za te pieniądze (50 zł aktualnie?) stosunek ceny do możliwości jest niesamowity, ale to jednak zależy do czego ma Ci służyć - do nieco zapomnianej (niesłusznie!) wideoastronomii czy też do zakryć.

W pierwszym wypadku jest to kamera "basic" i trochę retro ale przy dużej tubie, montażu z prowadzeniem i dobrym monitorze można się spokojnie naoglądać fajnych obrazków.

Zależnie od teleskopu może być warto kupić 2x reduktor ogniskowej dobrej jakości. No i monitor potrzebny porządny nie wypalony, analog najlepiej, albo dobre tv z wejściem analogowym video (wówczas potrzebny będzie kabel BNC->Chinch). Można wówczas podziwiać cuda kosmosu na dużym ekranie, bez wstawania z kanapy.

 

Przy tubie 300 mm i maksymalnym czasie naświetlania (7 sek ?)) ludzie rejestrowali w zakresie 15-16 magnitudo i sporo DS'ów ładnie się wyświetla.

 

A jeśli ma być do zakryć, to jest świetna - czuła, daje dosyć czysty sygnał w sam raz by go prepuścić przez któryś z komercyjnie dostępnych, lub ATM'owych OSD time stamperów na GPS, BTW konstrukcja jednego z nich jest opisana gdzieś na tym forum, jeśli cię interesuje.

Też bez problemu sygnał zapisuje się na analogowych lub bezstratnych cyfrowych rejestratorach.

 

Oczywiście może służyć też do monitoringu - w trybie cz/b ta kamera widzi w ciemności :)

 

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma służyć do 12" dobsona do oglądania DS. Amatorsko.

Na zakryciach się nie znam.

Znalazłem używany monitor przemysłowy Oriona 10" Za 119 zł Ale nie mam pojęcia czy jest wypalony.

Na pewno jest sprawny.

Ogólnie ma wspomóc przy obserwacjach.

Oglądałem kolorowy film DSów tą kamerą na YT to bomba! Super widać i lepiej niż bezpośrednio przez okular.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • midimariusz zmienił(a) tytuł na Jaki kabel do kamery? (video astronomia)
17 minut temu, Agent Smith napisał:

Ja raczej polecałbym jakiś większy monitor, z doświadczenia.

Astrowideo to już teraz oldschoolowy temat... wyszło już z mody.

1) Jaki na przykład?

2) jeśli ma to pomóc w obserwacjach to czemu tej metody nie stosować?

3) mam jeszcze wolny monitor od komputera, ale chyba nie da się tego prosto podłączyć? Może jakaś redukcja, by pomogła?

Edytowane przez midimariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie podam Ci konkretnego modeu, bo trzeba brać co się trafi.

Ja używam do astrowideo zwykle 19" monitor LG z telewizorem - i przy okazji wejściem wideo, nienajgorszy efekt.

Mam też jakiś brandowany monitor wideo z monitoringu - raczej bardziej wyblakły się okazał.

2. Nie wiem dlaczego. Wiem tylko, że lepszy efekt uzyskuje się dzisiaj stosując nowoczesne kamery astro wraz z programem takim jak SharpCap, który ma funkcję podobną do astrowideo (stackowanie obrazu w czasie rzeczywistym)

Wówczas sygnał jest cały czas cyfrowy, to i jakośc lepsza, no i można użyć lepszych monitorów HDMI.

Można też stworzyć hybrydę - analogowa kamera + jakiś porządny video grabber + SharpCap

3. Jeśli monitor nie ma wejscia sygnału wideo, każdy dodatkowy konwerter spowoduje poważną degradację obrazu (a te dobre kosztują fortunę)

Czasem wejście wideo może znajdować się w Eurozłączce. Zwykle można tak przyjąć, choć czasem może być podłączone tylko wyjście. Zależy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astro video to fajny temat. Moje pierwsze próby były kamerą Tayama, które często przewijały się w naszych kręgach. Nie pamiętam mojego modelu ale z video grubberem na USB udało ki się obserwować M42 i kometę C/2007 Lulin na początku 2009r. Polecam właśnie videigrubber bo można przechwycić video i zdjęcia. Są też na portalu aukcyjnym konwertery z Video czy Svideo na VGA. A jeśli ktoś szuka ekstremalnych wyzwań to polecam astrofoto przy pomocy skanera takiego do dokumentów i zdjęć gbyly udane próby :) Powodzenia! 

Screenshot_20200510_022525.jpg.19ad79c95d5dc567be495c9c7ded423e.jpg

 

Screenshot_20200510_022813.jpg

Edytowane przez dj_peterka
Fotki
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, dj_peterka said:

Astro video to fajny temat. Moje pierwsze próby były kamerą Tayama, które często przewijały się w naszych kręgach. Nie pamiętam mojego modelu ale z video grubberem na USB udało ki się obserwować M42 i kometę C/2007 Lulin na początku 2009r. Polecam właśnie videigrubber bo można przechwycić video i zdjęcia. Są też na portalu aukcyjnym konwertery z Video czy Svideo na VGA. A jeśli ktoś szuka ekstremalnych wyzwań to polecam astrofoto przy pomocy skanera takiego do dokumentów i zdjęć gbyly udane próby :) Powodzenia! 

Screenshot_20200510_022525.jpg.19ad79c95d5dc567be495c9c7ded423e.jpg

 

Screenshot_20200510_022813.jpg

Problem taki, że grabber, jaki pokazałeś może oznaczać wszystko - zwykle oznacza najsłabsze podróbki, od kiedy oryginalna marka "EasyCap" uległa rozgrabieniu i degeneracji.

Teraz EasyCap zwykle oznacza generic.

Nie są one niestety zbyt dobre.

 

Co do konwertera to nie wiem, miałem kiedyś trochę inny i było słabiutko (w porównaniu do monitora z wejściem CVBS)

 

Jeśli chodzi o niedrogi grabber CVBS przyzwoitej jakości to polecam np. tego StarTecha

https://www.startech.com/dk/AV/Converters/Video/S-Video-Composite-to-USB-Video-Capture-Cable-TWAIN-Mac-Support~SVID2USB23

 

Można go też kupić na Amazonie.

 

1951357653_svid2usb23_h1.jpg.c59ee4a6ea35da42959ba31a3b397337.jpg

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba dyskusja odeszłą trochę od tematu.

Kamera ma wyjście CVBS na gnieździe BNC, tak? No to najlepszą metodą jest podłączenie BEZ konwersji. Ten monitor co jest pokazany na górze w pierwszym poście ma dwa wejścia BNC sygnału wizji. Gdzie problem?

No chyba że monitor jest tylko przykładowo.

Jeśli tak to:

Najtańszym i jakościowo najlepszym rozwiązaniem tematu jest wykorzystanie telewizora z wejściem Euro.

Trzeba dokupić taki adapter dwukierunkowy Euro - RCA  i taki adapter BNC-RCA. Te grabbery tylko szmacą sygnał.

No i oczywiście kabel BNC-BNC 75 Omów ( a nie 50 Omów - te są do audio cyfrowego) odpowiedniej długości.

Wszystko na temat.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, wessel said:

Chyba dyskusja odeszłą trochę od tematu.

Kamera ma wyjście CVBS na gnieździe BNC, tak? No to najlepszą metodą jest podłączenie BEZ konwersji. Ten monitor co jest pokazany na górze w pierwszym poście ma dwa wejścia BNC sygnału wizji. Gdzie problem?

No chyba że monitor jest tylko przykładowo.

Jeśli tak to:

Najtańszym i jakościowo najlepszym rozwiązaniem tematu jest wykorzystanie telewizora w wejściem Euro.

Trzeba dokupić taki adapter dwukierunkowy Euro - RCA  i taki adapter BNC-RCA. Wszystko na temat. Te grabbery tylko szmacą sygnał.

 

Oczywiście, masz rację - nic z resztą innego nie twierdziłem ;)

Czy zaś dyskusja odeszła od tematu... Maćku, temat traktujemy szeroko, jak to mamy w zwyczaju na Astropolis... :)

 

Oczywiście, że grabbery sygnał szmacą - jednak gdyby chciało się ów sygnał zapisać, wówczas bez jakiegoś grabbera się nie obędzie.

A przy użyciu takiej kamery CVBS do zakryć, (z wideo time inserterem po drodze) to już w ogóle się nie obędzie...! :)

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że próbowałem i szukałem czegoś takiego, problem w kompresjii czy też raczej w jej (porządanym) braku - przy zakryciach chcesz mieć bezstratnie, w max rozdzielczości, a to zapewnia tylko specjalistyczny, drogi sprzęt, zwykłe CCTV ma zawsze stratną kompresję, a jeśli potencjalnie bezstratny mjpeg to zwykle w połowie rozdzielczości (ja w każdym razie nic innego nie znalazłem). Nie twierdzę, że nie istnieje. Ktoś, coś? :)

 

Mam też 3 różne recordery Solid State (od dronów) żaden nie powala na taki zapis...

 

Potrezbna jest możliwość wydzielenia z tego zapisanego sygnału wideo 25/30 oddzielnych, bezstratnie zapisanych klatek, czy 50/60 pól.

 

Więc jedyna (?) dostępna budżetowo opcja to porządny grabber (jak wyżej), komputer + bezstratny lagarith / huffyyuv codec., lub (wciąż szeroko stosowane!) oldschoolowe rozwiązanie portable, w postaci taśmowej kamery DV :)- ja nadal mam w pogotowiu dwa stare, wierne Canony w tym celu trzymane, no jakby przyleciało coś takiego, dla czego chciałoby mi się te graty wyciągać i uruchamiać. :)

 

Gdzieś tu chyba mamy wątki na te tematy. (?)

 

Sorry za OT, jakby coś... ;)

 

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wessel napisał:

Chyba dyskusja odeszłą trochę od tematu.

 

Każdą dyskusję , poradę i uwagę czytam uważnie i proszę żeby temat odchodził  jak najbardziej od głównego pytania.

Przyda się każda opinia i każde Wasze doświadczenie.

Ja mam zerowa tutaj  praktykę i każda opinia będzie tutaj dla mnie cenne.

----------

Odnośnie tego adaptera BNC -> S-Video z allegro  za 50 zł to własnie rozważałem taki kupić, ale nie wiedziałem, że robi on straty sygnału.

Teraz to już sam nie wiem.

-------------

Zmieniłem tytuł posta na bardziej adekwatny.

Edytowane przez midimariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • midimariusz zmienił(a) tytuł na Video astronomia - dobór sprzętu.

Znalazłem w moim archiwum kometę 17P/Holmes zrobiłem ją chyba Tamronem + grabber z zaadaptowaną lunetą ZSRR Turist :)

718630046_17PHolmes22-11-207mojefoto.jpg.a904c3d56d760214b33ac6467825e5e3.jpg

Jeśli chodzi o bezstratne rekordery to ja mam AJA KI PRO Mini - zapisuje pliki MOV progresywnie w kodeku prores 4.2.2 HQ albo LT lub niskiej jakości Proxy i z tego można wyciągać klatki pod Quick Time albo zatrzymać klatkę i zrobić zwykłe zrzuty ekranu. Może poszukam w moich zasobach jakiejś kamery z monitoringu i zrobię filmik AJĄ i grubberem dla porównania. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dj_peterka napisał:

 Może poszukam w moich zasobach jakiejś kamery z monitoringu i zrobię filmik AJĄ i grubberem dla porównania. 

Z chęcią zobaczę to porównanie.

 

7 godzin temu, wessel napisał:

 

Najtańszym i jakościowo najlepszym rozwiązaniem tematu jest wykorzystanie telewizora z wejściem Euro.

 

Czy każdy telewizor wchodzi w grę w tym nowy jak LCD, czy tylko stare analogowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W grę wchodzi każdy telewizor posiadający wejście obsługujące sygnał composite video, czy jak kto woli nazywać ten sygnał CVBS.

 

Może to być analogowy telewizor LCD, niektóre modele monitorów komputerowych SVGA, zwłaszcza te z wbudowanym tunerem TV analogowej, warunkiem sin equa non jest gniazdo, BNC (dokładnie takie jakie masz w kamerze SCB2000) lub RCA, wejściowe sygnału composite video."

 

oraz Euro z zestawem adapterów jak wyżej opisałem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie kupiłem kamerę SCB 2000P za 35 zł (pobór prądu 0.2A)

monitor samochodowy 8" na 12V za 50 zł ( w teren, pobór prądu 0.2A)

i okablowanie (30zł)

Mam zamówiona adapter C-Count na 1.25" do teleskopu i pilot UTC Kontroler.

Rekorder tez dokupię ale trochę  później.

Wszystko to jest podłączone i działa zarówno na 12V jak i na 9V.

Kabel jest strasznie szajsowaty .

 

 

20200512_130037.jpg.b4e77a468d548c3eefe23e6f945e6757.jpg

20200512_130201.jpg.33db89bc4f8eca2630fceb1925eddeb3.jpg

2053672956_Beztytuu.png.3754ceacbd17dbb7b271702050d754b0.png

20200512_130226.jpg.37dd08992c6047376c0a460eb4560a0b.jpg

20200512_130049.jpg.50f019f2770d4a8ab87e9b8f379fc32b.jpg

20200512_130045.jpg.45cf538c59d62d117fc6f3059f822173.jpg

 

 

Edytowane przez midimariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.