Skocz do zawartości

Video astronomia - dobór sprzętu.


Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, trouvere napisał:

Jaki ustawiłeś gain (AGC) i czas ekspozycji (shutter) ?

Mam pokazane na zdjęciach.

 

Niestety po usunięciu filtra podczerwieni obraz się "zdupił".

Kolory prawie straciły na intensywności. Obraz jest prawie czarno-biały. Niebieski się lekko przebija.

Nie wiem jak to ustawić?

 

Kamera działa, ale tylko jak jest podpięty kabelek od oryginalnego obiektywu. Kabelek wyciągam i obrazu nie ma.

Czy do teleskopu też będę musiał go podpiąć?

 

W Shutter pisało

MIN 1/50

MAX 1/1000

 

AGC było na LOW, teraz dałem na HIGH

 

20200513_103749.jpg.b27879e19bcafce51d89fe4ff5089480.jpg

20200513_103758.jpg.21c007b55b59c4d3aa3b42d2d7c366c5.jpg

20200513_103812.jpg.3617dc7b58ad777c0039a9f01dd01dc5.jpg20200513_103823.jpg.8fdb635084fd1cc9143e395f3c6891df.jpg

20200513_103831.jpg.cb26b990320647cf734868dd6a6b070b.jpg

20200513_103842.jpg.20d2e1c8db027049174e557bb2292c47.jpg

 

Edytowane przez midimariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, trouvere napisał:

   

 

dodam tylko, że ten model kamery można mocno upgradeować (...)  z teleskopem 12" zasięg gwiazdowy rzędu mag 18 jest możliwy w trybie live) ....

Wow!!

Masz jakieś linki  na upgradowanie?

 

W sumie to mam wszystko źle poustawiane.

 

A czemu kolorów teraz nie ma?

Edytowane przez midimariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, te kamery często ulegają uszkodzeniu w postaci hotpixeli. Moja też tak miała choć pracowała kilka razy krócej niż Tayama, która po 10 latach miała ich może kilka. Gdy odepniesz sterowanie obiektywu to przysłona w nim się zamyka autmoatycznie, kamera sama z siebie działa normalnie bez tego obiektywu. Po usunięciu filtra IR obraz jest sprany bo masz wtedy fullspectrum, tak samo jest w aparatach fotograficznych modowanych czyli pozbawionych filtra. Jak będziesz miał nosek 1.25" z gwintem filtrowym, to gdy wkręcisz filtr UV/IR kolory powrócą trochę do normy. Ale w videoastro nie potrzeba raczej koloru, kamera i tak przechodzi automatycznie w tryb B/W przy spadku oświetlenia, obraz zamienia się niestety w "kaszaniasty" bardziej lub mniej w zależności od AGC i Shuttera (j/w pisał trouvere). Filtr Moon&Skyglow albo (z) FringeKiller poprawisz kontrast i usuniesz dodatkową poświatę wokół gwiazd i krawędzi planet czy Księżyca. Wczoraj zrobiłem EasyCapem kilka videocapture z przelotu satelitów, zamieszczę może jeszcze dziś.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.05.2020 o 01:45, trouvere napisał:

Nie zapominaj, że nie jest to astrofotografia a live video.

A hot pikseli nie da się w żaden sposób zlikwidować, odejmowanie darków co najwyżej je maskuje sprowadzając je do poziomu czerni.

Czepiasz się słówek. Wiadomo o co chodzi przecież. Oczywiście ten zestaw tego nie zrobi, ale te które realizują tzw. Live Stacking chyba powinny to robić - odejmowac darki?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 5/13/2020 at 12:09 PM, midimariusz said:

Wow!!

Masz jakieś linki  na upgradowanie?

 

W sumie to mam wszystko źle poustawiane.

 

A czemu kolorów teraz nie ma?

Upgradowanie zajechanej na śmierć kamery za 30 zł ? (vide straszliwa ilość hot pixów...) lepiej poszukaj takiej kamerki w trochę lepszym stanie... ;) 

 

BTW studiując dawniej temat nie spotkałem się z jakimiś radykalnymi elektronicznymi modyfikacjami tej kamery, może poza dosyć popularnym przerabianiem modeli zasilanych 220V (jest taka wersja) na 12V (poprzez wywalenie ze środka kamery zasilacza sieciowego (który, poza wszystkim innym - grzeje siebie i okolice)

 

Gdzieś mignęła mi też modyfikacja termiczna - jakieś peltiery, termosy, zimne palce... i problemy z rosą, rzecz jasna. 

 

Ustawienia masz faktycznie od czapy, chyba jak każdy początkujący w tym temacie.

Wątek na ten temat:

https://www.cloudynights.com/topic/472343-scb-2000-settings-for-dso/

 

Radzę ćwiczyć w nocy, z kamerą podpiętą do teleskopu - wówczas znaczenia tych nieco kryptycznych ustawień stają się bardziej zrozumiałe.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Agent Smith napisał:

 

 

Gdzieś mignęła mi też modyfikacja termiczna - jakieś peltiery, termosy, zimne palce... i problemy z rosą, rzecz jasna. 

 

 

Akurat czytałem o tym na CN jak jeden gościu przetestował te wszystkie usprawnienia i na końcu podał wniosek, że to wszystko nie wpływa na jakość obrazu.

 

Wielkie dzięki za linka!

 

Dzisiaj przyszedł do mnie adapter C-Mont na 1.25" z teleskopy.pl

Całość podłączyłem i działa.

Podpiąłem też reduktor 0.5X i musiałem zmniejszyć  tubus około 2cm na prowadnicach.

Działa też na barlowie 2X ale powiększenie jest kosmiczne!!

Jeszcze dodam, że bardzo dobry wpływ na obraz miało zastosowanie dodatkowo filtra polaryzacyjnego.

 

Przesyłam kilka zdjęć.

20200514_124128.jpg.e5941c1883d151c1160c4b5e639280cd.jpg

20200514_124010.jpg.89c85d7f0dc0aa627f91be806fe856f3.jpg

20200514_124036.jpg.f07fe8ed716701aca7966accd5bbe4ea.jpg

20200514_124059.jpg.9828c6ec38cf50ae562219d3ffbd4b56.jpg

20200514_124347.jpg.4ea7c14206b02281dbf863506e33a978.jpg

20200514_124436.jpg.d192d4c200c25a0d496b2d0101c9907b.jpg

 

 

Edytowane przez midimariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj potestowałem trochę z teleskopem 12" i jestem głęboko zflustrowany i zniesmaczony.

1. Pierwsza rzecz to nie ma w ustawieniach opcji SENS-UP  ON

 

Jak ustawiam SHUTER na ES to jest albo AUTO albo OFF, ale nie ma ON.

Jak ustawiam SHUTER na MANUAL to jest tylko SENS-UP ---  czyli nic.

 

z2.png.35467344ca15af0b0c975eca7e2cb8a0.png

z3.png.ffc54a006536556fad874bfe3b5e4686.png

zd1.png.e91a67fd1a1d6292d4d131a0ca9e91a7.png

 

 

 

2. Gwiazdy są widoczne zawsze jako łuki, lub rozmyte ciapy - jak nawet lekko dotknę teleskopu. Wiem, że to wina braku prowadzenia. To jest tragedia.

z4.png.496f06c410e0a8b81afe5d9b4f04b208.png

3. Nie mogę też ustawić ostrości. Gwiazdy są widoczne jako placki lub małe ciapki, ale nigdy punkty.

4. Nie zobaczyłem żadnego DS-a. Po prostu się nie da. Jedynie odnalazłem Wegę.

z5.png.e61d58803facf65900df76057242814c.png

5. Powiększenie jest gigantyczne! To tak był włożył okular 5mm. To jest koszmar.

6. Ogólnie to nie nadaje się do żanych obserwacji.

 

Nie wiem jak inni to ustawiają.

 

Edytowane przez midimariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo ciekawy obiektyw CCTV z mocowaniem typu C o ogniskowej  o ile pamiętam - 12-70 mm. Od sensora 1/3 cala. Manualny. Nie ma wbudowanej przyslony.

PS. Sorry, tego juz nie mam. Został zoom 8-12 f2

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, trouvere napisał:

Obawiam się, że kompletnie nie rozumiesz.

 

To nie kamera jest dla Ciebie w tym momencie problemem ale to, że nie masz montażu z napędami (to w przypadku teleskopu) bądź rozsądnie dobranego obiektywu (w przypadku kamery quasi nieruchomej, bez napędów).

Tak czy inaczej gorączkowe poszukiwania i zakup innego modelu kamery żadnego z tych problemów nie rozwiąże a tylko pogłębi Twoją frustrację.

Pozostań przy tym co masz czyli kamerce SCB-2000, na początek całej tej zabawy w zupełności wystarczy, tym  bardziej, że istnieje możliwość jej upgrade'u. Jeśli chodzi o obiektyw CCTV, to ten można zakupić z "drugiej ręki" za całkiem przystępne kwoty, wcale nie musi być nowy. Znacznie gorzej wygląda sytuacja gdybyś decydował się na zakup montażu z napędami, gdyż tu jesteś skazany na montaż z drugiego obiegu (no chyba, że postanowisz kupić nowy), amatorskiego drugiego obiegu, co wiąże się z tym, że cena za używany montaż niekoniecznie jest powiązana z wiekiem i stopniem jego zużycia.

Rzeczywiście to nie rozwiąże problemu braku śledzenia.

 

‐‐-------

Jeszcze z czystej ciekawości dopytam

Czy kamera SDC-435 to to samo co SCB-2000P?

Bo parametrami są identyczne.

Screenshot_20200515-172840_Chrome.thumb.jpg.62ac7bdb796b1359de4f492f373425f1.jpg

Edytowane przez midimariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, midimariusz said:

Mam obiektyw 55mm F1.7 na M42 Ale nie mam ja go podłączyć.

A co za problem pokombinować przejściówki z M42/C ?

 

42 minutes ago, midimariusz said:

 

Jeszcze z czystej ciekawości dopytam

Czy kamera SDC-435 to to samo co SCB-2000P?

Bo parametrami są identyczne.

 

To samo.

 

1 hour ago, trouvere said:

 

Pozostań przy tym co masz czyli kamerce SCB-2000, na początek całej tej zabawy w zupełności wystarczy, tym  bardziej, że istnieje możliwość jej upgrade'u. 

Drugi raz wspominasz o tajemniczym "upgrade", do którego nie masz żadnych linków.

Czuj się wywołany do tablicy! ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, trouvere napisał:

obiektywy od aparatów fotograficznych nie mają koniecznej dla takiej małej matrycy (3.6 x 4.8 mm) korekcji wad optycznych co wiąże się z brakiem rozdzielczości

To akurat nieprawda. Mnóstwo ludzi z powodzeniem wykorzystuje stare obiektywy M42 ze współczesnymi lustrzankami, które mają przecież piksele sporo mniejsze niż ta kamera, więc z tak dużym pikselem zdolność rozdzielcza obiektywu nie będzie żadnym problemem; problematyczne będzie oczywiście pole widzenia tak małego sensora, należałoby dobrać coś o krótkiej ogniskowej, żeby mieć duże pole widzenia - tylko dość trudno będzie znaleźć tani, jasny i krótki obiektyw M42 (na Allegro w tej chwili najkrótszy ma 12mm i jest to rybie oko); dużo prościej będzie poszukać czegoś z mocowaniem CS, bo tu są dostępne nawet ogniskowe liczone w pojedynczych milimetrach.

 

4 godziny temu, trouvere napisał:

"IR corrected" (znowu rzecz absolutnie nieosiągalna dla obiektywów fotograficznych)

Znów nieprawda - sporo obiektywów ma nawet specjalny znacznik, żeby ułatwić ostrzenie w podczerwieni; z filtrem IR pass (albo nawet ciemnoczerwonym) będzie spoko. Oczywiście nie wszystkie się nadadzą, ale sensownych sprzętów jest mnóstwo.

 

  

55 minut temu, Agent Smith napisał:

A co za problem pokombinować przejściówki z M42/C ?

Kiedyś mi wrzuciłeś linka z Ali do przejściówki z gwintu filtrowego 2" na fotograficzny 58mm - to może masz też gdzieś linka do takiej przejściówki M42 - CS? Tylko żeby miała odpowiednią długość (czyli koło 32mm), bo takie po kilka-kilkanaście milimetrów to raczej nie mają sensu.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, Krzysztof z Bagien said:

problematyczne będzie oczywiście pole widzenia tak małego sensora, należałoby dobrać coś o krótkiej ogniskowej, żeby mieć duże pole widzenia

Kto powiedział, że musi być szerokie pole? ;) Można na to różnie patrzeć.

W tym wypadku (brak prowadzenia) chodzi chyba raczej o to, by obiektyw był na tyle krótki, aby zapewnić nieporuszony obraz dla pixela 6u (chyba taki jest w tej kamerze) i maksymalnego czasu integracji (0,02sek*512=ok 10 sek). Może ktoś byłby uprzejmy to policzyć ? (ja już nie pamiętam jak to się liczy ;))

 

24 minutes ago, Krzysztof z Bagien said:

Kiedyś mi wrzuciłeś linka z Ali do przejściówki z gwintu filtrowego 2" na fotograficzny 58mm - to może masz też gdzieś linka do takiej przejściówki M42 - CS? Tylko żeby miała odpowiednią długość (czyli koło 32mm), bo takie po kilka-kilkanaście milimetrów to raczej nie mają sensu.

Ot pierwsza, jaka się wyświetla:

https://pl.aliexpress.com/item/32921433974.html

W wolnej chwili poszukam czegoś podobnego - zwłaszcza, że ta jest droga, no i nie wiadomo tak napewwno czy jest C czy CS.

Pewnie da się takie coś zmontować z mniejszych elementów, a flange można precyzyjnie dobrać za pomocą przedłużek i nakrętek dystansowych z gwintem C (widziałem gdzieś nawet 1 milimetrowe)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Agent Smith napisał:

Kto powiedział, że musi być szerokie pole?

Ja nie mówię, że musi być - po prostu zwracam uwagę na fakt, że nie będzie.

13 minut temu, Agent Smith napisał:

Ot pierwsza, jaka się wyświetla:

https://pl.aliexpress.com/item/32921433974.html

W wolnej chwili poszukam czegoś podobnego - zwłaszcza, że ta jest droga, no i nie wiadomo tak napewwno czy jest C czy CS.

Dobra, to doprecyzuję - żeby jeszcze była w miarę tania :D Za takie pieniądze, to nie ma kompletnie sensu, do tego trzeba miesiąc czekać. U tokarza będzie taniej i szybciej; i będę miał pewność, że wszystko mi będzie pasować. Tutaj raz, że nie wiem jaka jest długość (czyli - czy wyostrzy na nieskończoność), a dwa, że nie ma tam w środku tego kołnierza, który wciska bolec od przesłony, więc w niektórych obiektywach byłaby zawsze otwarta na maksa.

C i CS mają ten sam gwint, ale Chińczycy pisząc o przejściówkach na C/CS, często piszą właśnie tylko o gwincie (czyli 1-32 UN 2A) i zupełnie ignorują flange distance (jest na to jakieś sensowne polskie słowo?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

więc w niektórych obiektywach byłaby zawsze otwarta na maksa.

Zamknięta :)

25 minut temu, trouvere napisał:

@midimariusz i @Agent Smith mam do Was następujące pytanie : Czy rzeczywiście wydaje się Wam, że owe "mityczne" linki, których się domagacie dokonają Wam modyfikacji kamery ?

A nie można po ludzku powiedzieć o co chodzi? Też bym się chętnie dowiedział. Link nie zmodyfikuje kamery, ale powie, jak to zrobić.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, trouvere napisał:

A czego byś się chętnie dowiedział już nie napisałeś, mam się domyślić bo nie miałeś czasu by postukać w klawiaturę ?

Chętnie bym się dowiedział, w jaki sposób "ten model kamery można mocno upgradeować (udoskonalić) tylko na drodze elektronicznej, obniżenie szumów i znaczne zwiększenie czulości".

48 minut temu, trouvere napisał:

No cóż ... w takim przypadku życzę powodzenia w poszukiwaniu stosownego linka. Ja w każdym bądź razie nie znam takiego.

W takim razie wszyscy będą wdzięczni za źródło informacji na temat wspomnianego wcześniej upgradeu - czy to własne doświadczenie, wiedza od kolegi, z książki, czy rysunków naskalnych - wszak już wiemy, że nie z internetu. Jeśli to własne doświadczenie, mógłbyś się nim podzielić (o ile chcesz), a w przeciwnym wypadku nie widzę sensu pisania o tym fakcie ("ja wiem jak zmodyfikować, ale nie powiem").

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Krzysztof z Bagien said:

U tokarza będzie taniej i szybciej; i będę miał pewność, że wszystko mi będzie pasować.

To ja bardzo proszę o namiary do tego tokarza, co to robi taniej, szybciej i lepiej :)

 

46 minutes ago, trouvere said:

Jeśli tak to proszę bardzo, zakasaj rękawy, weź się do pracy, zrób reverse engineering dowolnie wybranej kamery, znajdź przyczyny niedoskonałości działania i metody ich poprawienia, przeprowadź szereg niezbędnych prób, popraw następnie własne błędy (licz się z tym, że będziesz musiał się pogodzić z tym, że ileś kamer padnie z powodu nieostrożności czy prostej pomyłki oraz ze zmęczenia) w końcu jak rozumiem jesteś elektronikiem, a gdy już osiągniesz pozytywne rezultaty, pochwal się nimi na forum i udostępnij każdemu kto tylko zechce bo przecież jak klepie posty, wrzuca fotki i filmiki to przecież mu się należy.

Blefujesz, kolego.

 

 

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, trouvere napisał:

I oczywiście wydaje Ci się, że ktoś kto poświęcił ileś miesięcy pracy i nauki własnej oraz niemałe w końcu nakłady finansowe by zrealizować tego rodzaju przedsięwzięcie, ochoczo będzie się dzielił z Tobą wiedzą i doświadczeniem bo w Twoim mniemaniu dokonał tego link internetowy a nie człowiek ?

Totalnie odechciewa się z Tobą rozmawiać. Jeśli nie chcesz komuś pomóc, to po kiego grzyba piszesz? Forum to takie miejsce, gdzie dzielimy się ze sobą wiedzą. Nie zmuszam do dzielenia się wszystkim, każdy robi jak uważa i to szanuję, ale po co robisz z tego jakiś temat tabu? Nie można po prostu napisać, czy te informacje znalazłeś, czy sam opracowałeś i czy chcesz się nimi podzielić, a może komuś odpłatnie zmodyfikujesz kamerę? Jest sporo możliwości, wystarczy je zakomunikować.

Godzinę temu, trouvere napisał:

Jeśli tak to proszę bardzo, zakasaj rękawy, weź się do pracy, zrób reverse engineering dowolnie wybranej kamery, znajdź przyczyny niedoskonałości działania i metody ich poprawienia, przeprowadź szereg niezbędnych prób, popraw następnie własne błędy (licz się z tym, że będziesz musiał się pogodzić z tym, że ileś kamer padnie z powodu nieostrożności czy prostej pomyłki oraz ze zmęczenia) w końcu jak rozumiem jesteś elektronikiem, a gdy już osiągniesz pozytywne rezultaty, pochwal się nimi na forum i udostępnij każdemu kto tylko zechce bo przecież jak klepie posty, wrzuca fotki i filmiki to przecież mu się należy.

 

Naturalnie ów ktoś nie zada sobie trudu by zadać "po ludzku" pytania o samego autora czy o kontakt do niego, no gdzież by się do tego poniżył, tylko zapyta o link, bo przecież "...Link nie zmodyfikuje kamery, ale powie, jak to zrobić. ...", prawda ?

Zrealizowałem wiele projektów elektronicznych czy programistycznych na potrzeby astronomii, wieloma dzielę się bezinteresownie tutaj na forum, choć nie wszystkimi. Rozumiem, ile to często wymaga pracy. Skąd mam wiedzieć, czy Twoja informacja o modyfikacji kamery dotyczy żmudnego i długiego projektu, nad którym siedziałeś miesiące, czy jest czymś oczywistym, znanym w środowisku i szeroko opisanym w internecie? W dzisiejszych czasach jest w internecie taki zalew zaawansowanych projektów różnego typu, że właściwie wyjątkiem staje się coś "niedostępnego publicznie", opracowanego przez jedną osobę "w mękach". 

Godzinę temu, trouvere napisał:

A ja nie widzę sensu w zamieszczaniu zdjęć i filmików z np. Atacamy, no bo na czym miałoby w tym przypadku dzielenie się z innymi forumowiczami jeśli nie na prostym pochwaleniu się, byłem i widziałem, (podziwiajcie).

Nie rozumiem, chcesz żebym kogoś wysyłał na wyjazd? Od Ciebie nie wymagam, żebyś wziął moją kamerę i zmodyfikował. Pytam o udzielenie informacji.

Jeśli ktoś zamierza wybrać się na podobny wyjazd to służę pomocą, dzielę się doświadczeniem, a w temacie samego robienia zdjęć dzielę się wiedzą tutaj na bieżąco. Więc to nie jest tak: "patrzcie zrobiłem zdjęcie, ale wam nie powiem jak to się robi, męczcie się sami". Jest wręcz przeciwnie - każdy może zapytać (o ile już gdzieś tego nie opisałem) i dostanie informację.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.