Jump to content
midimariusz

Video astronomia - dobór sprzętu.

Recommended Posts

Zdemontowałem filtr podczerwieni.

Przetestowałem w nocy i okazał się pewien problem.

Po zasłonięciu ręką kamery widać sporo białych pikseli.

Czy ktoś wie co to - od czego i jak to zlikwidować?

20200513_002549.thumb.jpg.a271f94234533211fef9e933aaa7d078.jpg

Hot piksele kamery. Likwidujemy przez odjęcie darków.

36 minut temu, midimariusz napisał:

Po zasłonięciu ręką kamery widać sporo białych pikseli.

Jaki ustawiłeś gain (AGC) i czas ekspozycji (shutter) ?

Posted (edited)
39 minut temu, wessel napisał:

Hot piksele kamery. Likwidujemy przez odjęcie darków.

Nie zapominaj, że nie jest to astrofotografia a live video.

A hot pikseli nie da się w żaden sposób zlikwidować, odejmowanie darków co najwyżej je maskuje sprowadzając je do poziomu czerni.

Edited by trouvere

Posted (edited)
10 godzin temu, trouvere napisał:

Jaki ustawiłeś gain (AGC) i czas ekspozycji (shutter) ?

Mam pokazane na zdjęciach.

Niestety po usunięciu filtra podczerwieni obraz się "zdupił".

Kolory prawie straciły na intensywności. Obraz jest prawie czarno-biały. Niebieski się lekko przebija.

Nie wiem jak to ustawić?

Kamera działa, ale tylko jak jest podpięty kabelek od oryginalnego obiektywu. Kabelek wyciągam i obrazu nie ma.

Czy do teleskopu też będę musiał go podpiąć?

W Shutter pisało

MIN 1/50

MAX 1/1000

AGC było na LOW, teraz dałem na HIGH

20200513_103749.jpg.b27879e19bcafce51d89fe4ff5089480.jpg

20200513_103758.jpg.21c007b55b59c4d3aa3b42d2d7c366c5.jpg

20200513_103812.jpg.3617dc7b58ad777c0039a9f01dd01dc5.jpg20200513_103823.jpg.8fdb635084fd1cc9143e395f3c6891df.jpg

20200513_103831.jpg.cb26b990320647cf734868dd6a6b070b.jpg

20200513_103842.jpg.20d2e1c8db027049174e557bb2292c47.jpg

Edited by midimariusz

Reasumując :

Lens - DC              : włączona automatyka sterowania przysłoną obiektywu

Shutter - ESC        : włączona automatyka sterowania migawką (elektroniczną migawką)

AGC - HIGH          : włączona automatyka sterowania wzmocnienia (odpowiednik ustawiania czułości ISO w aparatach fotograficznych)

SENS-UP - OFF     : wyłączona możliwość używania przez automatykę sterowania migawką ekspozycji dłuższych niż 1/50 sek

SSDR LEVEL - 8     : włączona automatyka rozszerzenia zakresu dynamiki (potrzebna gdy mamy scenę z dużym kontrastem np. światło słoneczne i obiekt w cieniu)

SSNR3 - 12           : włączona automatyczna redukcja szumów matrycy

krótko mówiąc kamera pracuje w trybie całkowicie automatycznym,

w przypadku korzystania tylko w charakterze video astronomy (teleskop lub obiektyw z manualnie ustawianą przysłoną), ustawiasz :

LENS - MANUAL

Shutter - ESC        : znacznie lepszą opcją jest Shutter - Manual gdzie Ty decydujesz o czasie ekspozycji

AGC - LOW           : nie polecam opcji HIGH, różnica czułości maksymalnej jest rzędu 12 dB (czterokrotna) ale szumy i ilość hot pikseli mogą być nieakceptowalne)

SENS-UP - ON      : wydłużenie ponad 1/50 sek ekspozycji, max czas wydłużenia ustawiasz w wielokrotności 1/50 sek np. Sens-Up - 8 to max czas ekspozycji 8 x 1/50 sek

SSDR - OFF

SSNR3 - 32      

dodam tylko, że ten model kamery można mocno upgradeować (udoskonalić) tylko na drodze elektronicznej, obniżenie szumów i znaczne zwiększenie czulości osiągając parametry przewyższające osiągi z modułu noktowizora który opisywałeś kilka miesięcy wstecz ( z teleskopem 12" zasięg gwiazdowy rzędu mag 18 jest możliwy w trybie live)

• Like 1

Posted (edited)
22 godziny temu, trouvere napisał:

dodam tylko, że ten model kamery można mocno upgradeować (...)  z teleskopem 12" zasięg gwiazdowy rzędu mag 18 jest możliwy w trybie live) ....

Wow!!

Masz jakieś linki  na upgradowanie?

W sumie to mam wszystko źle poustawiane.

A czemu kolorów teraz nie ma?

Edited by midimariusz

Niestety, te kamery często ulegają uszkodzeniu w postaci hotpixeli. Moja też tak miała choć pracowała kilka razy krócej niż Tayama, która po 10 latach miała ich może kilka. Gdy odepniesz sterowanie obiektywu to przysłona w nim się zamyka autmoatycznie, kamera sama z siebie działa normalnie bez tego obiektywu. Po usunięciu filtra IR obraz jest sprany bo masz wtedy fullspectrum, tak samo jest w aparatach fotograficznych modowanych czyli pozbawionych filtra. Jak będziesz miał nosek 1.25" z gwintem filtrowym, to gdy wkręcisz filtr UV/IR kolory powrócą trochę do normy. Ale w videoastro nie potrzeba raczej koloru, kamera i tak przechodzi automatycznie w tryb B/W przy spadku oświetlenia, obraz zamienia się niestety w "kaszaniasty" bardziej lub mniej w zależności od AGC i Shuttera (j/w pisał trouvere). Filtr Moon&Skyglow albo (z) FringeKiller poprawisz kontrast i usuniesz dodatkową poświatę wokół gwiazd i krawędzi planet czy Księżyca. Wczoraj zrobiłem EasyCapem kilka videocapture z przelotu satelitów, zamieszczę może jeszcze dziś.

• Like 1

23 godziny temu, midimariusz napisał:

Wow!!

Hmmm ... niestety nie mam żadnego linku i wydaje mi się, że żadnego linka nie potrzebujesz :flirt:

Posted (edited)
W dniu 13.05.2020 o 01:45, trouvere napisał:

Nie zapominaj, że nie jest to astrofotografia a live video.

A hot pikseli nie da się w żaden sposób zlikwidować, odejmowanie darków co najwyżej je maskuje sprowadzając je do poziomu czerni.

Czepiasz się słówek. Wiadomo o co chodzi przecież. Oczywiście ten zestaw tego nie zrobi, ale te które realizują tzw. Live Stacking chyba powinny to robić - odejmowac darki?

Edited by wessel

On 5/13/2020 at 12:09 PM, midimariusz said:

Wow!!

W sumie to mam wszystko źle poustawiane.

A czemu kolorów teraz nie ma?

Upgradowanie zajechanej na śmierć kamery za 30 zł ? (vide straszliwa ilość hot pixów...) lepiej poszukaj takiej kamerki w trochę lepszym stanie... ;) 

BTW studiując dawniej temat nie spotkałem się z jakimiś radykalnymi elektronicznymi modyfikacjami tej kamery, może poza dosyć popularnym przerabianiem modeli zasilanych 220V (jest taka wersja) na 12V (poprzez wywalenie ze środka kamery zasilacza sieciowego (który, poza wszystkim innym - grzeje siebie i okolice)

Gdzieś mignęła mi też modyfikacja termiczna - jakieś peltiery, termosy, zimne palce... i problemy z rosą, rzecz jasna. 

Ustawienia masz faktycznie od czapy, chyba jak każdy początkujący w tym temacie.

Wątek na ten temat:

https://www.cloudynights.com/topic/472343-scb-2000-settings-for-dso/

Radzę ćwiczyć w nocy, z kamerą podpiętą do teleskopu - wówczas znaczenia tych nieco kryptycznych ustawień stają się bardziej zrozumiałe.

• Like 1

Posted (edited)
59 minut temu, Agent Smith napisał:

Gdzieś mignęła mi też modyfikacja termiczna - jakieś peltiery, termosy, zimne palce... i problemy z rosą, rzecz jasna. 

Akurat czytałem o tym na CN jak jeden gościu przetestował te wszystkie usprawnienia i na końcu podał wniosek, że to wszystko nie wpływa na jakość obrazu.

Wielkie dzięki za linka!

Dzisiaj przyszedł do mnie adapter C-Mont na 1.25" z teleskopy.pl

Całość podłączyłem i działa.

Podpiąłem też reduktor 0.5X i musiałem zmniejszyć  tubus około 2cm na prowadnicach.

Działa też na barlowie 2X ale powiększenie jest kosmiczne!!

Jeszcze dodam, że bardzo dobry wpływ na obraz miało zastosowanie dodatkowo filtra polaryzacyjnego.

Przesyłam kilka zdjęć.

20200514_124128.jpg.e5941c1883d151c1160c4b5e639280cd.jpg

20200514_124010.jpg.89c85d7f0dc0aa627f91be806fe856f3.jpg

20200514_124036.jpg.f07fe8ed716701aca7966accd5bbe4ea.jpg

20200514_124059.jpg.9828c6ec38cf50ae562219d3ffbd4b56.jpg

20200514_124347.jpg.4ea7c14206b02281dbf863506e33a978.jpg

20200514_124436.jpg.d192d4c200c25a0d496b2d0101c9907b.jpg

Edited by midimariusz

Posted (edited)

Wczoraj potestowałem trochę z teleskopem 12" i jestem głęboko zflustrowany i zniesmaczony.

1. Pierwsza rzecz to nie ma w ustawieniach opcji SENS-UP  ON

Jak ustawiam SHUTER na ES to jest albo AUTO albo OFF, ale nie ma ON.

Jak ustawiam SHUTER na MANUAL to jest tylko SENS-UP ---  czyli nic.

z2.png.35467344ca15af0b0c975eca7e2cb8a0.png

z3.png.ffc54a006536556fad874bfe3b5e4686.png

zd1.png.e91a67fd1a1d6292d4d131a0ca9e91a7.png

2. Gwiazdy są widoczne zawsze jako łuki, lub rozmyte ciapy - jak nawet lekko dotknę teleskopu. Wiem, że to wina braku prowadzenia. To jest tragedia.

z4.png.496f06c410e0a8b81afe5d9b4f04b208.png

3. Nie mogę też ustawić ostrości. Gwiazdy są widoczne jako placki lub małe ciapki, ale nigdy punkty.

4. Nie zobaczyłem żadnego DS-a. Po prostu się nie da. Jedynie odnalazłem Wegę.

z5.png.e61d58803facf65900df76057242814c.png

5. Powiększenie jest gigantyczne! To tak był włożył okular 5mm. To jest koszmar.

6. Ogólnie to nie nadaje się do żanych obserwacji.

Nie wiem jak inni to ustawiają.

Edited by midimariusz

Kurcze, po co te męczarnie? Kup ASI cmos mono chłodzoną, opalisz czasy 0,5s lub 1s i zwariujesz :hiya:

Posted (edited)

Nie stać mnie na nią.

z6.jpg.0c5fb37f57f065a4a7a56508ebc957b3.jpg

Edited by midimariusz

Używane z mniejszymi matrycami chodzą dużo taniej :) tylko pisze, już Wam nie zaśmiecam.

Podaj jakiś  konkretny model.

Nie zaśmiecasz

Posted (edited)
2 godziny temu, midimariusz napisał:

Wczoraj potestowałem trochę z teleskopem 12" i jestem głęboko zflustrowany i zniesmaczony.

Niestety ale używanie teleskopu z podpiętą kamerą bez napędu mija się z celem, gwiazdy będą zasuwały na ekranie jak bolidy na torze F1.

1. Pierwsza rzecz to nie ma w ustawieniach opcji SENS-UP  ON

Jak ustawiam SHUTER na ES to jest albo AUTO albo OFF, ale nie ma ON.

Jak ustawiam SHUTER na MANUAL to jest tylko SENS-UP ---  czyli nic.

Przepraszam tu Cię wprowadziłem nieco w błąd moim skrótowym myśleniem i nie wziąłem pod uwagę, że nie masz doświadczenia z kamerami SCB :

1. w przypadku ustawienia opcji SHUTTER - ESC, SENS-UP ustawiasz jako AUTO (co jest równoznaczne z ustawieniem "ON", bo po prostu pozwalasz automatyce na jej używanie)

- ale :

2. po wybraniu SENS-UP -AUTO klikasz enterem AUTO i wybierasz maksymalną wartość wielokrotności 1/50 sek (od 2 do 512), automatyka samodzielnie będzie wybierała wartość SENS-UP w ramach zakresu jaki jej ustawisz, krótko mówiąc ustawiasz górny LIMIT jej pracy

- uwaga :

te ustawienia są ważne (punkt 1. i 2.) tylko dla opcji SHUTTER-ESC,

3. gdy zdecydujesz się na zmianę opcji SHUTTER na pracę w trybie MANUAL czyli SHUTTER - MANUAL funkcja automatyki SENS-UP jest dezaktywowana, kamera wyświetla SENS-UP "---"

4. musisz ręcznie wybrać z jaką migawką ma kamera pracować klikając MANUAL i wówczas masz do wyboru od 1/120000 sek do 1/50 sek i SENS-UP w zakresie od 2 do 512)

5. Powiększenie jest gigantyczne! To tak był włożył okular 5mm. To jest koszmar.

3. Nie mogę też ustawić ostrości. Gwiazdy są widoczne jako placki lub małe ciapki, ale nigdy punkty.

Niestety kamera nie wybacza żadnego błędu w torze optycznym teleskopu a ta kamera ma i tak relatywnie duży piksel 6.25 x 6.5 um

wnioski:

jeśli chcesz "smakować" video astronomy musisz nieco zmienić podejście :

1. teleskop 12" musi absolutnie być posadzony na stabilnym montażu z napędem, kolimacja i stabilność set-up'u musi być zagwarantowana bez tego o żadnych DS'ach i zasięgu mag 18 nie ma mowy

2. podejście drugie to jasne obiektywy o ogniskowych od 50 do 120 mm i co istotne brak konieczności posiadania montażu z napędami, będzie się odbywać kosztem zmniejszonego zasięgu gwiazdowego ale i tu daje się osiągać bardzo dobre rezultaty (zasięg 13 mag osiągałem w mieście przy obiektywie 50mm/F1.6, kamera upgrade'owana, czas "przejścia" obrazu gwiazdy przez cały ekran rzędu kilku minut)

Edited by trouvere
  • Like 2

Mam obiektyw 55mm F1.7 na M42 Ale nie mam ja go podłączyć.

5 minut temu, midimariusz napisał:

Potrzebujesz adaptera M42 na CS-mount, ale tu muszę Cię przestrzec : obiektywy od aparatów fotograficznych nie mają koniecznej dla takiej małej matrycy (3.6 x 4.8 mm) korekcji wad optycznych co wiąże się z brakiem rozdzielczości i obrazem gwiazd w postaci placków dlatego bardziej rozsądnym jest poszukiwanie i zakup obiektywu (dobrego obiektywu !) do kamer CCTV, taki obiektyw (w zależności od ceny) będzie wprost przystosowany do pracy z małymi matrycami, będzie miał konieczną rozdzielczość : rzędu 80 do 100 linii/mm (nieosiągalną dla obiektywów fotograficznych za żadne rozsądne pieniądze), najlepiej szukać tzw. obiektywu minimum 1 Megapiksel'owego z korekcją dla podczerwieni tzw. "IR corrected" (znowu rzecz absolutnie nieosiągalna dla obiektywów fotograficznych) ale te pożądane cechy są niestety okupione cenami: pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze.

32 minuty temu, midimariusz napisał:

Rozumiem.

A taka kamera?

Obawiam się, że kompletnie nie rozumiesz.

To nie kamera jest dla Ciebie w tym momencie problemem ale to, że nie masz montażu z napędami (to w przypadku teleskopu) bądź rozsądnie dobranego obiektywu (w przypadku kamery quasi nieruchomej, bez napędów).

Tak czy inaczej gorączkowe poszukiwania i zakup innego modelu kamery żadnego z tych problemów nie rozwiąże a tylko pogłębi Twoją frustrację.

Pozostań przy tym co masz czyli kamerce SCB-2000, na początek całej tej zabawy w zupełności wystarczy, tym  bardziej, że istnieje możliwość jej upgrade'u. Jeśli chodzi o obiektyw CCTV, to ten można zakupić z "drugiej ręki" za całkiem przystępne kwoty, wcale nie musi być nowy. Znacznie gorzej wygląda sytuacja gdybyś decydował się na zakup montażu z napędami, gdyż tu jesteś skazany na montaż z drugiego obiegu (no chyba, że postanowisz kupić nowy), amatorskiego drugiego obiegu, co wiąże się z tym, że cena za używany montaż niekoniecznie jest powiązana z wiekiem i stopniem jego zużycia.

Posted (edited)

Mam bardzo ciekawy obiektyw CCTV z mocowaniem typu C o ogniskowej  o ile pamiętam - 12-70 mm. Od sensora 1/3 cala. Manualny. Nie ma wbudowanej przyslony.

PS. Sorry, tego juz nie mam. Został zoom 8-12 f2

Edited by wessel

Posted (edited)
53 minuty temu, trouvere napisał:

Obawiam się, że kompletnie nie rozumiesz.

To nie kamera jest dla Ciebie w tym momencie problemem ale to, że nie masz montażu z napędami (to w przypadku teleskopu) bądź rozsądnie dobranego obiektywu (w przypadku kamery quasi nieruchomej, bez napędów).

Tak czy inaczej gorączkowe poszukiwania i zakup innego modelu kamery żadnego z tych problemów nie rozwiąże a tylko pogłębi Twoją frustrację.

Pozostań przy tym co masz czyli kamerce SCB-2000, na początek całej tej zabawy w zupełności wystarczy, tym  bardziej, że istnieje możliwość jej upgrade'u. Jeśli chodzi o obiektyw CCTV, to ten można zakupić z "drugiej ręki" za całkiem przystępne kwoty, wcale nie musi być nowy. Znacznie gorzej wygląda sytuacja gdybyś decydował się na zakup montażu z napędami, gdyż tu jesteś skazany na montaż z drugiego obiegu (no chyba, że postanowisz kupić nowy), amatorskiego drugiego obiegu, co wiąże się z tym, że cena za używany montaż niekoniecznie jest powiązana z wiekiem i stopniem jego zużycia.

Rzeczywiście to nie rozwiąże problemu braku śledzenia.

‐‐-------

Jeszcze z czystej ciekawości dopytam

Czy kamera SDC-435 to to samo co SCB-2000P?

Bo parametrami są identyczne.

Screenshot_20200515-172840_Chrome.thumb.jpg.62ac7bdb796b1359de4f492f373425f1.jpg

Edited by midimariusz

3 hours ago, midimariusz said:

A co za problem pokombinować przejściówki z M42/C ?

42 minutes ago, midimariusz said:

Jeszcze z czystej ciekawości dopytam

Czy kamera SDC-435 to to samo co SCB-2000P?

Bo parametrami są identyczne.

To samo.

1 hour ago, trouvere said:

Pozostań przy tym co masz czyli kamerce SCB-2000, na początek całej tej zabawy w zupełności wystarczy, tym  bardziej, że istnieje możliwość jej upgrade'u. 

Drugi raz wspominasz o tajemniczym "upgrade", do którego nie masz żadnych linków.

Czuj się wywołany do tablicy! ;)

• Like 1