Jump to content
midimariusz

Video astronomia - dobór sprzętu.

Recommended Posts

Posted (edited)
4 godziny temu, trouvere napisał:

obiektywy od aparatów fotograficznych nie mają koniecznej dla takiej małej matrycy (3.6 x 4.8 mm) korekcji wad optycznych co wiąże się z brakiem rozdzielczości

To akurat nieprawda. Mnóstwo ludzi z powodzeniem wykorzystuje stare obiektywy M42 ze współczesnymi lustrzankami, które mają przecież piksele sporo mniejsze niż ta kamera, więc z tak dużym pikselem zdolność rozdzielcza obiektywu nie będzie żadnym problemem; problematyczne będzie oczywiście pole widzenia tak małego sensora, należałoby dobrać coś o krótkiej ogniskowej, żeby mieć duże pole widzenia - tylko dość trudno będzie znaleźć tani, jasny i krótki obiektyw M42 (na Allegro w tej chwili najkrótszy ma 12mm i jest to rybie oko); dużo prościej będzie poszukać czegoś z mocowaniem CS, bo tu są dostępne nawet ogniskowe liczone w pojedynczych milimetrach.

4 godziny temu, trouvere napisał:

"IR corrected" (znowu rzecz absolutnie nieosiągalna dla obiektywów fotograficznych)

Znów nieprawda - sporo obiektywów ma nawet specjalny znacznik, żeby ułatwić ostrzenie w podczerwieni; z filtrem IR pass (albo nawet ciemnoczerwonym) będzie spoko. Oczywiście nie wszystkie się nadadzą, ale sensownych sprzętów jest mnóstwo.

55 minut temu, Agent Smith napisał:

A co za problem pokombinować przejściówki z M42/C ?

Kiedyś mi wrzuciłeś linka z Ali do przejściówki z gwintu filtrowego 2" na fotograficzny 58mm - to może masz też gdzieś linka do takiej przejściówki M42 - CS? Tylko żeby miała odpowiednią długość (czyli koło 32mm), bo takie po kilka-kilkanaście milimetrów to raczej nie mają sensu.

Edited by Krzysztof z Bagien

6 minutes ago, Krzysztof z Bagien said:

problematyczne będzie oczywiście pole widzenia tak małego sensora, należałoby dobrać coś o krótkiej ogniskowej, żeby mieć duże pole widzenia

Kto powiedział, że musi być szerokie pole? ;) Można na to różnie patrzeć.

W tym wypadku (brak prowadzenia) chodzi chyba raczej o to, by obiektyw był na tyle krótki, aby zapewnić nieporuszony obraz dla pixela 6u (chyba taki jest w tej kamerze) i maksymalnego czasu integracji (0,02sek*512=ok 10 sek). Może ktoś byłby uprzejmy to policzyć ? (ja już nie pamiętam jak to się liczy ;))

24 minutes ago, Krzysztof z Bagien said:

Kiedyś mi wrzuciłeś linka z Ali do przejściówki z gwintu filtrowego 2" na fotograficzny 58mm - to może masz też gdzieś linka do takiej przejściówki M42 - CS? Tylko żeby miała odpowiednią długość (czyli koło 32mm), bo takie po kilka-kilkanaście milimetrów to raczej nie mają sensu.

Ot pierwsza, jaka się wyświetla:

https://pl.aliexpress.com/item/32921433974.html

W wolnej chwili poszukam czegoś podobnego - zwłaszcza, że ta jest droga, no i nie wiadomo tak napewwno czy jest C czy CS.

Pewnie da się takie coś zmontować z mniejszych elementów, a flange można precyzyjnie dobrać za pomocą przedłużek i nakrętek dystansowych z gwintem C (widziałem gdzieś nawet 1 milimetrowe)  

12 minut temu, Agent Smith napisał:

Kto powiedział, że musi być szerokie pole?

Ja nie mówię, że musi być - po prostu zwracam uwagę na fakt, że nie będzie.

13 minut temu, Agent Smith napisał:

Ot pierwsza, jaka się wyświetla:

https://pl.aliexpress.com/item/32921433974.html

W wolnej chwili poszukam czegoś podobnego - zwłaszcza, że ta jest droga, no i nie wiadomo tak napewwno czy jest C czy CS.

Dobra, to doprecyzuję - żeby jeszcze była w miarę tania :D Za takie pieniądze, to nie ma kompletnie sensu, do tego trzeba miesiąc czekać. U tokarza będzie taniej i szybciej; i będę miał pewność, że wszystko mi będzie pasować. Tutaj raz, że nie wiem jaka jest długość (czyli - czy wyostrzy na nieskończoność), a dwa, że nie ma tam w środku tego kołnierza, który wciska bolec od przesłony, więc w niektórych obiektywach byłaby zawsze otwarta na maksa.

C i CS mają ten sam gwint, ale Chińczycy pisząc o przejściówkach na C/CS, często piszą właśnie tylko o gwincie (czyli 1-32 UN 2A) i zupełnie ignorują flange distance (jest na to jakieś sensowne polskie słowo?).

Posted (edited)
W dniu 13.05.2020 o 12:09, midimariusz napisał:

Masz jakieś linki  na upgradowanie?

2 godziny temu, Agent Smith napisał:

Drugi raz wspominasz o tajemniczym "upgrade", do którego nie masz żadnych linków.

@midimariusz i @Agent Smith mam do Was następujące pytanie : Czy rzeczywiście wydaje się Wam, że owe "mityczne" linki, których się domagacie dokonają Wam modyfikacji kamery ?

Edited by trouvere

47 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

więc w niektórych obiektywach byłaby zawsze otwarta na maksa.

Zamknięta :)

25 minut temu, trouvere napisał:

@midimariusz i @Agent Smith mam do Was następujące pytanie : Czy rzeczywiście wydaje się Wam, że owe "mityczne" linki, których się domagacie dokonają Wam modyfikacji kamery ?

A nie można po ludzku powiedzieć o co chodzi? Też bym się chętnie dowiedział. Link nie zmodyfikuje kamery, ale powie, jak to zrobić.

• Like 2
  • Confused 1

51 minut temu, MateuszW napisał:

Też bym się chętnie dowiedział.

A czego byś się chętnie dowiedział już nie napisałeś, mam się domyślić bo nie miałeś czasu by postukać w klawiaturę ?

53 minuty temu, MateuszW napisał:

Link nie zmodyfikuje kamery, ale powie, jak to zrobić.

No cóż ... w takim przypadku życzę powodzenia w poszukiwaniu stosownego linka. Ja w każdym bądź razie nie znam takiego.

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Zamknięta :)

W sumie mam jeden taki obiektyw - i w nim jak tego dynksa nie wciśniesz, to przesłony nie da się przymknąć. Może w zależy to od konstrukcji.

45 minut temu, trouvere napisał:

A czego byś się chętnie dowiedział już nie napisałeś, mam się domyślić bo nie miałeś czasu by postukać w klawiaturę ?

Chętnie bym się dowiedział, w jaki sposób "ten model kamery można mocno upgradeować (udoskonalić) tylko na drodze elektronicznej, obniżenie szumów i znaczne zwiększenie czulości".

48 minut temu, trouvere napisał:

No cóż ... w takim przypadku życzę powodzenia w poszukiwaniu stosownego linka. Ja w każdym bądź razie nie znam takiego.

W takim razie wszyscy będą wdzięczni za źródło informacji na temat wspomnianego wcześniej upgradeu - czy to własne doświadczenie, wiedza od kolegi, z książki, czy rysunków naskalnych - wszak już wiemy, że nie z internetu. Jeśli to własne doświadczenie, mógłbyś się nim podzielić (o ile chcesz), a w przeciwnym wypadku nie widzę sensu pisania o tym fakcie ("ja wiem jak zmodyfikować, ale nie powiem").

• Like 2

Posted (edited)
Godzinę temu, MateuszW napisał:

Chętnie bym się dowiedział, w jaki sposób "ten model kamery można mocno upgradeować (udoskonalić) tylko na drodze elektronicznej, obniżenie szumów i znaczne zwiększenie czulości".

I oczywiście wydaje Ci się, że ktoś kto poświęcił ileś miesięcy pracy i nauki własnej oraz niemałe w końcu nakłady finansowe by zrealizować tego rodzaju przedsięwzięcie, ochoczo będzie się dzielił z Tobą wiedzą i doświadczeniem bo w Twoim mniemaniu dokonał tego link internetowy a nie człowiek ?

Jeśli tak to proszę bardzo, zakasaj rękawy, weź się do pracy, zrób reverse engineering dowolnie wybranej kamery, znajdź przyczyny niedoskonałości działania i metody ich poprawienia, przeprowadź szereg niezbędnych prób, popraw następnie własne błędy (licz się z tym, że będziesz musiał się pogodzić z tym, że ileś kamer padnie z powodu nieostrożności czy prostej pomyłki oraz ze zmęczenia) w końcu jak rozumiem jesteś elektronikiem, a gdy już osiągniesz pozytywne rezultaty, pochwal się nimi na forum i udostępnij każdemu kto tylko zechce bo przecież jak klepie posty, wrzuca fotki i filmiki to przecież mu się należy.

Naturalnie ów ktoś nie zada sobie trudu by zadać "po ludzku" pytania o samego autora czy o kontakt do niego, no gdzież by się do tego poniżył, tylko zapyta o link, bo przecież "...Link nie zmodyfikuje kamery, ale powie, jak to zrobić. ...", prawda ?

W ten oto piękny sposób sprowadza się człowieka i jego pracę do linku, no mi taka rola zupełnie nie odpowiada.

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Jeśli to własne doświadczenie, mógłbyś się nim podzielić (o ile chcesz), a w przeciwnym wypadku nie widzę sensu pisania o tym fakcie ("ja wiem jak zmodyfikować, ale nie powiem").

A ja nie widzę sensu w zamieszczaniu zdjęć i filmików z np. Atacamy, no bo na czym miałoby w tym przypadku dzielenie się z innymi forumowiczami jeśli nie na prostym pochwaleniu się, byłem i widziałem, (podziwiajcie).

Tak więc jeśli coś osiągniesz w dziedzinie kamer własną pracą to będzie za co Cię podziwiać, a przynajmniej ja będę.

Edited by trouvere
  • Haha 1

Posted (edited)
4 hours ago, Krzysztof z Bagien said:

U tokarza będzie taniej i szybciej; i będę miał pewność, że wszystko mi będzie pasować.

To ja bardzo proszę o namiary do tego tokarza, co to robi taniej, szybciej i lepiej :)

46 minutes ago, trouvere said:

Jeśli tak to proszę bardzo, zakasaj rękawy, weź się do pracy, zrób reverse engineering dowolnie wybranej kamery, znajdź przyczyny niedoskonałości działania i metody ich poprawienia, przeprowadź szereg niezbędnych prób, popraw następnie własne błędy (licz się z tym, że będziesz musiał się pogodzić z tym, że ileś kamer padnie z powodu nieostrożności czy prostej pomyłki oraz ze zmęczenia) w końcu jak rozumiem jesteś elektronikiem, a gdy już osiągniesz pozytywne rezultaty, pochwal się nimi na forum i udostępnij każdemu kto tylko zechce bo przecież jak klepie posty, wrzuca fotki i filmiki to przecież mu się należy.

Blefujesz, kolego.

Edited by Agent Smith

Godzinę temu, trouvere napisał:

I oczywiście wydaje Ci się, że ktoś kto poświęcił ileś miesięcy pracy i nauki własnej oraz niemałe w końcu nakłady finansowe by zrealizować tego rodzaju przedsięwzięcie, ochoczo będzie się dzielił z Tobą wiedzą i doświadczeniem bo w Twoim mniemaniu dokonał tego link internetowy a nie człowiek ?

Totalnie odechciewa się z Tobą rozmawiać. Jeśli nie chcesz komuś pomóc, to po kiego grzyba piszesz? Forum to takie miejsce, gdzie dzielimy się ze sobą wiedzą. Nie zmuszam do dzielenia się wszystkim, każdy robi jak uważa i to szanuję, ale po co robisz z tego jakiś temat tabu? Nie można po prostu napisać, czy te informacje znalazłeś, czy sam opracowałeś i czy chcesz się nimi podzielić, a może komuś odpłatnie zmodyfikujesz kamerę? Jest sporo możliwości, wystarczy je zakomunikować.

Naturalnie ów ktoś nie zada sobie trudu by zadać "po ludzku" pytania o samego autora czy o kontakt do niego, no gdzież by się do tego poniżył, tylko zapyta o link, bo przecież "...Link nie zmodyfikuje kamery, ale powie, jak to zrobić. ...", prawda ?

Zrealizowałem wiele projektów elektronicznych czy programistycznych na potrzeby astronomii, wieloma dzielę się bezinteresownie tutaj na forum, choć nie wszystkimi. Rozumiem, ile to często wymaga pracy. Skąd mam wiedzieć, czy Twoja informacja o modyfikacji kamery dotyczy żmudnego i długiego projektu, nad którym siedziałeś miesiące, czy jest czymś oczywistym, znanym w środowisku i szeroko opisanym w internecie? W dzisiejszych czasach jest w internecie taki zalew zaawansowanych projektów różnego typu, że właściwie wyjątkiem staje się coś "niedostępnego publicznie", opracowanego przez jedną osobę "w mękach". 

A ja nie widzę sensu w zamieszczaniu zdjęć i filmików z np. Atacamy, no bo na czym miałoby w tym przypadku dzielenie się z innymi forumowiczami jeśli nie na prostym pochwaleniu się, byłem i widziałem, (podziwiajcie).

Nie rozumiem, chcesz żebym kogoś wysyłał na wyjazd? Od Ciebie nie wymagam, żebyś wziął moją kamerę i zmodyfikował. Pytam o udzielenie informacji.

Jeśli ktoś zamierza wybrać się na podobny wyjazd to służę pomocą, dzielę się doświadczeniem, a w temacie samego robienia zdjęć dzielę się wiedzą tutaj na bieżąco. Więc to nie jest tak: "patrzcie zrobiłem zdjęcie, ale wam nie powiem jak to się robi, męczcie się sami". Jest wręcz przeciwnie - każdy może zapytać (o ile już gdzieś tego nie opisałem) i dostanie informację.

• Like 1

Ależ merytoryczna dyskusja! Prawie jak w Sejmie na temat koronawirusa....

6 hours ago, wessel said:

Ależ merytoryczna dyskusja! Prawie jak w Sejmie na temat koronawirusa....

Dziękujemy za zabranie głosu! ;)

Posted (edited)

Wczoraj potestowałem jeszcze z oryginalnym obiektywem.

I powiem że jest tragedia.

Oczywiście do nocnego monitoringu się nadaje, ale z gwiazdami jest baardzo źle.

W porównaniu do obrazu do noktowizora HP8079HP, to obraz z tego drugiego jest jak bajka, tak z 1000 lepszy. Gwiazdy są prawie idealnie punktowe i widać zawsze więcej i lepiej niż gołym okiem.

A ten sensor po prostu zabija wszystko.

Nie wiem, jak ludzie robili te filmiki na YT z pięknymi mgławicami.

np. tutaj

20200515_235056(0).jpg.5566605e6c41318614627c35c5646b96.jpg

Edited by midimariusz
  • Sad 1

Dla porównania kadr z filmiku AVI zarejestrowanego w sierpniu 2018 kamerą scb-2000 z obiektywem 28mm (chyba, nie zapisałem niestety a samą kamerę diabli wzięli w następstwie kolejnych eksperymentów), na kadrze widoczna M31 i jeden z Perseidów, tak mi się wydaje, w centrum kadru.

Filmiku niestety nie mogę wkleić gdyż ma ok. 18 MB.

kadr scb2000 .png

• Like 1

Hmmm, w porównaniu do czego?

• Haha 1

Różnica jest kolosalna.

Ciekawe gdzie pies jest pogrzebany?

Ja tam ani na jednym ani na drugim niewiele widzę, ale to pewnie moje starcze oczy.

Jak znam życie zaraz dowiemy się, że cuda widoczne na drugim zdjęciu to wynik tego tajnego i mitycznego "upgrade'u" (po którym kamerę "diabli wzięli") :)

11 minut temu, Agent Smith napisał:

Jak znam życie zaraz dowiemy się, że cuda widoczne na drugim zdjęciu to wynik tego tajnego i mitycznego "upgrade'u" (po którym kamerę "diabli wzięli")

Niczego nie mam zamiaru Ci dowodzić.

Ja tam szczerze mówiąc nie widzę nic lepszego niż ludki na YouTube prezentują z tej kamery

jakieś 10 lat temu robiliśmy podobne eksperymenty z kamerką WATEC

efekty były bez porównania lepsze. Jako obiektyw służył ED80

swoją drogą to nie widzę żadnego sensu w takiej zabawie. Znacznie lepsze efekty można osiągnąć nawet najtańszą kamerką planetarną np. T7C, a potrzebny sprzęt jest nawet prostszy. Z tą różnicą, że nie potrzebujemy bezsensownej zamiany sygnału na analogowy i ponownie na cyfrowy. Obejdzie się też bez zbędnych złączek bo kamerkę wkładamy bezpośrednio w wyciąg

pozdrawiam

• Like 3

14 minut temu, calla napisał:

Ja tam szczerze mówiąc nie widzę nic lepszego niż ludki na YouTube prezentują z tej kamery

A fakt, że te jak ich pogardliwie nazywasz "ludki" do prezentowanych filmików używają teleskopów o aperturach rzędu 20 do 30 centymetrów a tu masz kadr z filmu zrobionego obiektywem o aperturze około 2 cm (nie pamiętam którym to obiektywem te próby rejestrowałem) nic Ci nie mówi ?

6 minut temu, ZbyT napisał:

Jako obiektyw służył ED80

A ile razy większą aperturę ma ED80 w stosunku do prezentowanej na kadrze ?

Przecież możesz policzyć pole widzenia na kadrze znając rozmiar matrycy 3.6 x 4.8 mm używając dowolnego programu do identyfikacji gwiazd i stąd dokładnie określić ogniskową obiektywu.

OK, użyję wehikułu czasu, cofnę się o te 10 lat i użyję jakiegoś badziewnego obiektywu aby uzyskać równie badziewny efekt

będziesz wtedy zadowolony?

pozdrawiam

13 minut temu, ZbyT napisał:

OK, użyję wehikułu czasu, cofnę się o te 10 lat i użyję jakiegoś badziewnego obiektywu aby uzyskać równie badziewny efekt

będziesz wtedy zadowolony?

Jeśli o pytasz o moje samopoczucie w związku z Twoimi poczynaniami to zapewniam Cię, że jest dla mnie całkowicie obojętne jakimi badziewnymi zabawkami się bawisz w swojej piaskownicy, bo niezależnie od tego jakie masz i kierujesz je stronę gwiazd to i tak jesteś w czarnej dziurze i nie masz pojęcia jak się z niej wydostać.