Jump to content
midimariusz

Video astronomia - dobór sprzętu.

Recommended Posts

koledze chyba przyda się odpoczynek od forum

pozdrawiam

• Like 2

Posted (edited)

Znalazłem na Ali taki adapter

Będzie  dobry?

Screenshot_20200517-091053_AliExpress.thumb.jpg.54d3c7f3781fa312385b9471373c02fa.jpg

Edited by midimariusz

Posted (edited)

Zależy do czego. Z przodu ma chyba gwint T2 czyli M42/0.75 a nie M42/1.

Wrzuć link.

Edited by Agent Smith

Godzinę temu, midimariusz napisał:

Znalazłem na Ali taki adapter

Będzie  dobry?

Zapewne będzie za krótki dla osiągnięcia backfocusu obiektywu. Będzie potrzebna raczej przedłużka.

• Like 1

Mateusz ma rację. Starszego typu obiektywy mogą mieć spory backfocus, raczej  większy niż współczesne do DSLR ( te mają w granicach 44-45 mm z reguły)

Posted (edited)

Główny problem to gwint T2 - no chyba, że rekomendujecie wkręcanie obiektywu na siłę. Czasem się udaje.

Problem backfocusa jest tutaj wtórny, choć oczywiście także istotny.

PS. Temat złączki był poruszany (oraz link do prawidłowej złączki podany) paręnaście postów wyżej, w tym nieszczęsnym wątku.

Zakładałbym, że przynajmniej OP czytuje swój własny wątek? ;)

Edited by Agent Smith

Tak czytałem.

Tylko ta jest o połowę tańsza.

Dlatego to wrzuciłem.

Posted (edited)

Zapewniam Cię, że gdy zsumujesz cenę tej złączki, niezbędnej redukcji T2/M42 oraz pierścieni dystansowych C-mount nie będzie wcale taniej.

Tu masz tamtą pierwszą złączkę w nieco niższej cenie (Astroshop i pochodne powalają kosztem przesyłki):

https://pl.aliexpress.com/item/32999471460.html

A gdybyś miał np. obiektywy od Canona, są po prostu takie złączki (są też dostępne dla innych popularnych mocowań):

https://pl.aliexpress.com/item/32999499169.html

Tak czy inaczej na złączkę wydasz więcej niż na kamerę ;)

Edited by Agent Smith

A co zrobić żeby obraz z kamery po włożeniu do teleskopu nie miał  tak "dużego powiększenia"?

Nie wiem jak to się fachowo nazywa.

Czyli żebym miał obraz  jak po włożeniu okularu 25mm a nie 5mm.

mam odpowiednią złączkę chyba produkcji AK, która przy okazji ma otwór 1/4" do mocowania do statywu

nie będzie mi potrzebna do listopada więc mogę pożyczyć do testów

4 minuty temu, midimariusz napisał:

A co zrobić żeby obraz z kamery po włożeniu do teleskopu nie miał  tak "dużego powiększenia"?

Nie wiem jak to się fachowo nazywa.

Czyli żebym miał obraz  jak po włożeniu okularu 25mm a nie 5mm.

zastosować krótszą ogniskową

z teleskopem będzie trudno ale po to zaproponowali ci koledzy podłączenie kamerki do obiektywu M42

Zwykły Helios 58 mm będzie w sam raz

pozdrawiam

• Like 2

O to super z chęcią skorzystam!

będziesz potrzebował jeszcze filtr UV/IR

bez niego obrazy będą rozmyte bo obiektywy na gwint M42 nie są korygowane poza pasmem widzialnym, a matryce widzą szerokie spektrum

złączka ma gwint filtrowy 1,25" ale samego filtra nie mam, a w każdym razie nie mam dobrego filtra. Nie używam filtra z kamerki T7C ale ma czerwone zabarwienie więc od razu widać, że jest marnej jakości i będzie wycinał pasmo H-alfa

pozdrawiam

14 godzin temu, ZbyT napisał:

swoją drogą to nie widzę żadnego sensu w takiej zabawie. Znacznie lepsze efekty można osiągnąć nawet najtańszą kamerką planetarną np. T7C, a potrzebny sprzęt jest nawet prostszy. Z tą różnicą, że nie potrzebujemy bezsensownej zamiany sygnału na analogowy i ponownie na cyfrowy. Obejdzie się też bez zbędnych złączek bo kamerkę wkładamy bezpośrednio w wyciąg

@midimariusz

Zdecydowanie... idź w nowsze rozwiązania. Na pierwszy rzut oka mogą być trochę droższe, ale jak Ci się znudzi zabawa to użyjesz ich do innych celów lub pozbędziesz się na giełdzie. 

Efekty powinny Cię pozytywnie zaskoczyć.

2 hours ago, ZbyT said:

Zwykły Helios 58 mm będzie w sam raz

Z ciekawości zapytam - wiesz może jakie będzie pole widzenia dla 58 mm w tej kamerce? 

Robiłem kiedyś próby z Jupiterem 9 (85/2) ale pokasowałem już i nie pamiętam jak to było.

21 minut temu, Agent Smith napisał:

Z ciekawości zapytam - wiesz może jakie będzie pole widzenia dla 58 mm w tej kamerce?

jeśli rozmiary tej matrycy to 3,6x4,8 mm to wychodzi dla obiektywu 58 mm pole widzenia około 3,5ox4,7o

całych gwiazdozbiorów nie obejmie ale większe obiekty jak M31 z koleżankami zmieszczą się z zapasem

myślę, że ważniejsza w tym przypadku jest możliwość eksperymentowania ze statywu. Sensowne max to pewnie 135 mm i 2-3 sek ekspozycji w okolicach równika

dla dłuższych ogniskowych przyda się śledzenie

ja używam Heliosa 58 mm z Chameleonem (ma gwint C/CS) do badania luster metodą cieniową. Lustro f/6 dokładnie mieści się w polu widzenia

pozdrawiam

• Thanks 1

Posted (edited)

Załączam fragment filmiku zarejestrowanego kamerą SCB-2000 z którego pochodzi prezentowany przeze mnie wcześniej kadr, przy okazji odtworzyłem informacje dotyczące okoliczności jak i dane sprzętu jakim był on realizowany:

- nagranie powstało w trakcie budowy wielokamerowego (4 kamery), stanowiska do obserwacji meteorów

- kamery wyposażone zostały w obiektywy KOWA F1.8/9mm, i z takim obiektywem film został nagrany

- na 4 minutowym ujęciu zarejestrowały się oprócz gwiazd i galaktyki, dwa tranzyty satelitów oraz meteor, który spłonął w polu widzenia kamery,

film prezentuje to co na żywo było widziane przeze mnie na ekranie, żadnej ingerencji w nagrywany materiał nie było.

Edited by trouvere

3 hours ago, ZbyT said:

będziesz potrzebował jeszcze filtr UV/IR

bez niego obrazy będą rozmyte bo obiektywy na gwint M42 nie są korygowane poza pasmem widzialnym, a matryce widzą szerokie spektrum

złączka ma gwint filtrowy 1,25" ale samego filtra nie mam, a w każdym razie nie mam dobrego filtra. Nie używam filtra z kamerki T7C ale ma czerwone zabarwienie więc od razu widać, że jest marnej jakości i będzie wycinał pasmo H-alfa

pozdrawiam

Ale rozumiem, że w tym układzie mówimy o kamerce, z której wydłubano fabryczny filtr IR ?

5 minut temu, Agent Smith napisał:

Ale rozumiem, że w tym układzie mówimy o kamerce, z której wydłubano fabryczny filtr IR ?

Fabrycznego IR już nie mam czyli raczej tak.

Taki filtr?

19 minut temu, midimariusz napisał:

Taki filtr?

o taki właśnie chodzi

kamerki CCTV zwykle nie mają filtra IR bo powinny współpracować z oświetlaczami podczerwieni

to jeden z ważniejszych parametrów kamer więc jest podawany w specyfikacji

pozdrawiam

Godzinę temu, ZbyT napisał:

kamerki CCTV zwykle nie mają filtra IR bo powinny współpracować z oświetlaczami podczerwieni

Nonsens, wszystkie kamery CCTV mają wbudowany filtr podczerwieni, ponieważ zastosowanie obiektywu skorygowanego na światło widzialne i podczerwień nie rozwiązuje
podstawowego problemu jakim jest nienaturalna tonacja barw (krótko mówiąc, fałszywe kolory).

Te kamery, które mają tryby pracy dzień/noc i mają współpracować z oświetlaczami w paśmie podczerwieni mają wbudowany mechanizm z silniczkiem, który przesuwa filtr
podczerwieni a w jego miejsce wprowadzana jest specjalna płytka ze szkła IR pass, specjalnie dobierana tak zachować tą samą odległość flange back co uwalnia od
konieczności ponownego regulowania ostrości przy pracy w trybie nocnym z oświetlaczami IR.

Tu pojawia się dla niezorientowanego użytkownika kolejny poważny problem, otóż po usunięciu filtru podczerwieni znajdującego się pomiędzy matrycą a obiektywem nie
będziesz mógł używać w pełnym zakresie ogniskowych, żadnego obiektywu typu zoom przystosowanego do montażu C czy CS mount, a i z obiektywami stało ogniskowymi
mogą być problemy z ogniskowaniem na nieskończoność co w przypadku astro jest w końcu bezwzględną koniecznością, jedynym wyjściem z tej sytuacji jest
dorobienie specjalnego pierścienia o ściśle dobranej grubości, ale to jest możliwe tylko dla obiektywów C mount, obiektywy z mocowaniem CS mount są bezwzględnie
wykluczone.

Posted (edited)

Jaką kamerkę polecacie, żeby włożyć ją do 12" Newtona i żebym  miał obraz jak z ES 14mm?

Edited by midimariusz

Posted (edited)

Tak kamera ma założony filtr IR cut, niestety obecność filtra degraduje nieco czułość kamery o około 1.5 do 2 mag. Na filmie tego nie widać ale bezpośrednio na ekranie monitora widzialne były gwiazdy 12.5 mag, nie napisałem tego wcześniej ale obserwacje zazwyczaj prowadzone są w centrum, praktycznie biorąc, nie małego miasta z paskudnym light pollution a i seeing wbrew pozorom mimo, że niezły, to rewelacyjny jednak nie był.

Do rejestracji używam rejestratora 16 kanałowego Aper PDR-X3016, ma on swoje wady oczywiście jak np. widoczne na filmie ciemne otoczki wokół jasnych gwiazd i co jest już znacznie poważniejszą niedoskonałością, że przetwarzanie analogowo-cyfrowe odbywa się przy pomocy przetworników 8 bitowych a zmodyfikowana kamera wymaga co najmniej przetwarzania 12 bitowego by zachować oddawany przez kamerę blisko 66 dB zakres dynamiki sygnału, ale to jest choroba wszystkich dostępnych rejestratorów (tu najlepszym byłby profesjonalny studyjny recorder telewizyjny z 12bitowym przetwarzaniem i zapisem bez kompresji sygnału).

W znakomitej większości przypadków używam jednak bezpośredniego połączenia kamera - monitor bez udziału rejestratora, rejestrator był od początku przewidziany do rejestracji meteorów przy zastosowaniu wielu kamer (max podłączałem 8 kamer, 2 stanowiska po 4 kamery).

Edited by trouvere
  • Like 1