Jump to content
midimariusz

Video astronomia - dobór sprzętu.

Recommended Posts

Masz do tego jakiś ostry obiektyw? Coś, żeby np spróbować jakąś gromadę otwartą pokazać, czy coś

Posted (edited)

@calla

Chyba będę musiał w końcu udać się na wieś, żeby dokończyć testy i instalacje, wówczas to będzie być może trochę czasu by ostatecznie określić zasięgi gwiazdowe z obiektywami, które już mam i podjąć decyzję czy iść dalej z zakupami czy się wstrzymać - głównie w kwestii kamer analogowych.

Chodzą mi po głowie głupie myśli o zakupie w szczególności jednego modelu, ale to jest wydatek rzędu 20 tyś i mam poważne wątpliwości czy wniesie on znaczącą poprawę w stosunku do obecnego stanu.

Jeśli zaś mówisz o gromadach i tym podobnych, to wiedz, że fotografowanie mnie w ogóle nie interesuje - jeśli obiekty DS to tylko live.

A skoro już sobie gaworzymy, to policzyłeś może gwiazdy na swoim kadrze ? Jaki wynik "statystyczny" wyszedł ?

Nie wklejaj zdjęć w postaci .jpg, jakość jest podła, lepsze są .png - zdecydowanie więcej widać lub .jpg wysokiej jakości.

Edited by trouvere

No właśnie chodzi mi o jakiś obiekt DS, bo jak mówisz, że tak dużo wyciągasz, to żeby było coś co da się odnieść to np. widoku w lornetce, czy krótkoczasowej fotki. Jaka jest tam rozdzielczosc sensora i piksel?

Posted (edited)
14 minut temu, calla napisał:

No właśnie chodzi mi o jakiś obiekt DS, bo jak mówisz, że tak dużo wyciągasz, to żeby było coś co da się odnieść to np. widoku w lornetce, czy krótkoczasowej fotki. Jaka jest tam rozdzielczosc sensora i piksel?

W planach jest M31, którą miałem wielokrotnie w całej bez mała okazałości, w wersji live oczywiście, wówczas wyglądała tak na ekranie jak kilkudziesięcio minutowe "gołe" (nie wyciągane czy przetworzone stacki prezentowane tu na forum, czym sam byłem zdziwiony), co do lornetek czy fotek nie mam zdania, "nie robię w tym".

To znaczy gdzie: "Jaka jest tam rozdzielczosc sensora i piksel?" ?

Edited by trouvere

No, jaka matryca jest w kamerze której używasz.

Posted (edited)

Używam różnych kamer z różnymi sensorami, rozpiętość wielkości piksela od 2.5 x 2.5 um do 23 x 23 um.

Do filmów "zapuszczanych" na forum użyta została SCB-2000 (mod), w której zastosowana jest matryca 1/3", rozmiar piksela 6.5 x 6.25 um, rozdzielczość matrycy 752 x 582, wielkość efektywna sensora to 4.8 x 3.6 mm, przekątna 6 mm.

I tymi kamerami głównie operuję ze względu na dużą czułość graniczną, którą uzyskuję (godząc się na niezbyt zadawalającą rozdzielczość).

Edited by trouvere

A czy mógby ktoś porównać możliwości na DS kamer:

- Samsung SCB 2000P

- IMX224

- IMX287

Chodzi mi, czy warto iść w tą stronę?

tu jest film testowy z IMX287

Posted (edited)

Na stronie https://www.mallincam.net/skyraider-ds287.html ,

masz przegląd i opis funkcjonalny astro kamery SkyRaider DS287 z matrycą IMX287,

ponieważ cały artykuł ma objętość ponad 13.5 MB nie da się go wkleić ale poszczególne zdjęcia poglądowe tak:

Godz. 22:40

Usunąłem zdjęcia ponieważ w trakcie ekstrakcji z oryginalnego tekstu całkowicie zmieniłem proporcje (zupełnie bez sensu).

Edited by trouvere
  • Like 1

Posted (edited)

To warto iść w te CMOSy?

Mam zerowe doświadczenie.

A ogólnie to piszą że tylko CCD.

Zdjęcia DSów powyżej jak dla mnie są super.

-------------

Przeglądnąłem te zdjęcia ze strony Maiincam.

I tak ogólnie to mgławice wodorowe i gromady kuliste to lepiej widać przez nokotowizor H8079HP, a galatyki lepiej przez IMX287.

I właśnie do galaktyk chciałbym zastosować podobne rozwiązanie.

Edited by midimariusz

Tu poprawnie sformatowane zdjęcia z artykułu o kamerze SkyRaider DS287 z matrycą IMX287 :

Image 11 – Messier 77, 20 sec, gain 30%, avg stack of 10 at f_9 with supernova indicated by hash marks, cropped.png

Image 10 – NGC 253 (Sculptor Galaxy), 10 sec, gain 35%, avg stack of 10 frames at f_5.2.png

Image 9 – NMessier 82 (Cigar Galaxy) 10 sec, gain 22%, avg stack of 10 at f_5.2.png

Image 8 – Messier 1 (Crab Nebula) 20 sec, gain 30%, avg stack of 10 at f_5.2 PROCESSED.png

Image 7 – Messier 1 (Crab Nebula) 20 sec, gain 30%, avg stack of 10 at f_5.2 UNPROCESSED.png

Image 5 – NGC 7009 (Saturn Nebula) 1300ms, gain 10%, avg stack of 15 at f_9, cropped.png

Image 6 – NGC 2392 (Eskimo Nebula) 10 sec, gain 8%, avg stack of 9 at f_5.2, cropped.png

Image 4 – Messier 76 (Little Dumbbell Nebula) 20 sec, gain 30%, avg stack of 10 at f_9.png

Image 3 – NGC 7635 (Bubble Nebula) 30 sec, gain 60%, avg stack of 11 at f_9.png

Image 12 – Galaxy cluster Abell 1367  20 sec, gain 30%, avg stack of 8 at f_5.2 with PGC 1609226 and 2MASX J11434983 and 1958343 indicated with hashmarks .png

Image 2 – IC 5146 (Cocoon Nebula) 40 sec, gain 18%, avg stack of 6 at f_5.2.png

52 minuty temu, Agent Smith napisał:

tutaj znalazłem bardzo ciekawe i obszerne opracowanie na temat kamer do astrowideo:

Obszerne, tak ale czy ciekawe, no tu już bym polemizował. Nie wspominając, że autor nie zamieścił żadnych, podkreślam żadnych, wyników testów ani zestawień porównujących poszczególne modele kamer (chyba , że ja nie potrafię ich znaleźć).

33 minutes ago, trouvere said:

Obszerne, tak ale czy ciekawe, no tu już bym polemizował. Nie wspominając, że autor nie zamieścił żadnych, podkreślam żadnych, wyników testów ani zestawień porównujących poszczególne modele kamer (chyba , że ja nie potrafię ich znaleźć).

Jestem przekonany, że jesteś w stanie polemizować nawet z samym sobą.

Posted (edited)
18 godzin temu, Agent Smith napisał:

@midimariusz - tutaj znalazłem bardzo ciekawe i obszerne opracowanie na temat kamer do astrowideo:

http://karmalimbo.com/aro/camtest/plan_Astro-Video Camera Performance Rev 1_Nov2015a.pdf

Na wszelki wypadek dla potomności wrzucam tutaj ten plik:

plan_Astro-Video Camera Performance Rev 1_Nov2015a.pdf 9.13 MB · 4 pobrania

Dzięki.

Poczytam.

-----------------------

Czytam teraz taka książkę Deep  Sky Video Astronomy

deepSkyVideoAstro.jpg.965969e9c5f1dea3a9d437eb83736fc1.jpg

I jest tam podamy przykład jakie pole widzenia ma sensor CCD 1/2" cala z różnymi ogniskowymi.

I tak wychodzi, że abym otrzymał pole zbliżone  do ES 14mm z dobsona 12" musiałbym mieć reflektor o średnicy 8 cm i ogniskowej 400 mm (F5).

Dla ES 31mm jest to 7.5/300 (F4).

Dla ES 8.8mm 20/800 (F4).

W sumie do mojego Dobsona 12" potrzebowałbym matrycy o wielkości 4/3"

Dołączam tabelkę.

tabela.png.55beea41de2dc0f5620e50f114b8b8e9.png

Znalazłem tez bardzo fajną stronę ze zdjęciami robionymi kamerami video. robi to duuuże wrażenie! Zdjecia wygladają jak astro foto.

LINK

Edited by midimariusz

Znalazłem jakąś przykładową kamerę na 4/3"

LINK

kamera.jpg.f3adf113e3875e1115461c7e13910c19.jpg

Mógłby ktoś sprawdzić czy dobrze obliczam pole widzenia?

Specyfikcja

specyfikacja.jpg.94b9454b0cc294e76933f26fdbf83953.jpg

Wzrór

wzor.jpg.8d8ad08523a6c66652e8a3121d50e574.jpg

Obliczenia

obliczenia.jpg.5c14189e560a3ce644e102f3fced2186.jpg

37 minut temu, midimariusz napisał:

Znalazłem jakąś przykładową kamerę na 4/3"

LINK

kamera.jpg.f3adf113e3875e1115461c7e13910c19.jpg

Mógłby ktoś sprawdzić czy dobrze obliczam pole widzenia?

Specyfikcja

specyfikacja.jpg.94b9454b0cc294e76933f26fdbf83953.jpg

Wzrór

wzor.jpg.8d8ad08523a6c66652e8a3121d50e574.jpg

Obliczenia

obliczenia.jpg.5c14189e560a3ce644e102f3fced2186.jpg

Przy binningu kamera dalej korzysta z całej matrycy. Spada tylko rozdzielczość. 

Posted (edited)
3 minuty temu, bartolini napisał:

Przy binningu kamera dalej korzysta z całej matrycy. Spada tylko rozdzielczość. 

Czyli co pole 7.5 stopnia?

Powinno wyjść koło 1 stopnia

Edited by midimariusz

Najprościej wrzucić dane w jakiś "ccd calculator" na necie, który liczy pole widzenia.

Tak na szybko, z syntą 12" - wychodzi ~0.5x0.7 stopnia

17 godzin temu, midimariusz napisał:

Znalazłem tez bardzo fajną stronę ze zdjęciami robionymi kamerami video. robi to duuuże wrażenie! Zdjecia wygladają jak astro foto.

Zdjęcia wyglądają jak astro foto bo to są właśnie astro foto i nie są robione kamerami video.

W dniu 21.05.2020 o 21:08, trouvere napisał:

Dla mnie statyczne obrazy gwiazd nie mają waloru obcowania z dynamiką wszechświata, nic się nie dzieje. Stąd moje dążenie do jak najczulszej kamery, jak najjaśniejszej optyki, statycznie ustawionej kamery by móc obserwować jak "toczy się światek" na żywo, w końcu mówimy o video astronomii a nie o fotografiach nieba.

A dzieje się wbrew mniemaniu, oj dzieje.

Filozoficznie podchodząc do zagadnienia

Do kiedy oglądamy obraz na żywo?

Czy tylko forma przetwarzania obrazu przez kamerę determinuje videoastronomię?

Czy CMOS zgrywający klatki z czasem 0,001 na AVI to jest videoastronomia? AVI z klatkami 1s jest ?

:grin: 

• Like 1

Godzinę temu, HAMAL napisał:

Filozoficznie podchodząc do zagadnienia

Do kiedy oglądamy obraz na żywo?

Czy tylko forma przetwarzania obrazu przez kamerę determinuje videoastronomię?

Czy CMOS zgrywający klatki z czasem 0,001 na AVI to jest videoastronomia? AVI z klatkami 1s jest ?

Może ja nieco "wykolejony" jestem, nieco wydaje się być zbyt łagodnym określeniem, ale dla mnie już sam fakt używania montażu z napędem czyni wideo astronomię statyczną.

Przestaje ona być wideo a staje po prostu fotografią krótko czasową, bo obraz jest statyczny (a przynajmniej takim go widzimy na ekranie).

Sposób przetwarzania jest w obu przypadkach, kamera wideo i kamera astrofoto, identyczny, nie może więc nic determinować.

CMOS czy CCD zgrywający klatki i wyświetlający je w takim tempie, że można dostrzec jakiś ruch na ekranie (ekran i ruch są koniecznymi atrybutami wideo astronomii) ewidentnie jest wideo-astronomią. Nie ma przy tym większego znaczenia czy będzie to w formacie AVI, H264 czy MPEG oraz nie ma istotnego znaczenia czy będą to 25 czy tylko 8, czy wręcz 1 klatka na sekundę.

Godzimy się na zmniejszoną ilość klatek na sekundę, na rzecz zasięgu gwiazdowego, niejako siła wyższa to wymusza, tą siłą wyższą jest niedoskonałość sprzętu jakim się posługujemy.

Edited by trouvere

3 minuty temu, trouvere napisał:

Może ja nieco "wykolejony" jestem, nieco wydaje się być zbyt łagodnym określeniem, ale dla mnie już sam fakt używania montażu z napędem czyni wideo astronomię statyczną.

Przestaje ona być wideo a staje po prostu fotografią krótko czasową, bo obraz jest statyczny (a przynajmniej takim go widzimy na ekranie).

Nie przesadzasz? Przecież prawdziwa kamera video nawet 8mm na montażu z napędem też nagrywa żywy obraz :) Czemu videoastronomię miało by charakteryzować nie używanie śledzenia nieba ? 

• Like 1

8 minut temu, HAMAL napisał:

Czemu videoastronomię miało by charakteryzować nie używanie śledzenia nieba ? 

Sposób podejścia do tematu, ale ja nie narzucam nikomu swojego punktu widzenia a tylko go przedstawiam.