Skocz do zawartości

M13 w czasie pełni księżyca


cebalrai

Rekomendowane odpowiedzi

Teoretyczna skala Twojego setupu to ok 1,6"/pix. Uważam, że na zdjęciu rozdzielczość powinieneś uzyskać jeszcze ciut lepszą, choć nie jest źle. Może faktycznie seeing był słaby lub ostrość trochę uciekła. Synta 200/1000 (bawiłem się tym sprzętem) da się dobrze skolimować i z pewnością Ci się to udało -jest bardzo dobrze. Pamiętaj, że ten teleskop niestety jest bardzo podatny na zmiany temperatury. W ciągu 20 minut ostrość może zupełnie uciec, często trzeba sprawdzać i poprawiać.

Jedna uwaga co do obróbki. Przy wyciąganiu krzywymi mniej podbijaj środek gromady, bo wszystkie gwiazdy się w nim zlały. Można je lepiej rozseparować.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Może jeszcze uda sie trochę poprawić ostrość. Kolimowałem zaślepką z centralnym otworem i później kolimatorem laserowym więc pewnie nie jest idealnie. Słuszna uwaga ze zmianą temperatury, faktycznie przy dłuższych sesjach ostatnio psuła mi się ostrość, zwrócę na to uwagę następnym razem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie generalnie mi się podoba. Jedno małe zastrzeżenie - "towarzysząca gromadzie dolna gwiazdka jest zazwyczaj niebieskawa, u Ciebie jest wyprana z koloru.

Ale oczywiście to już czepialstwo. Sama gromada wyszła OK , jednak nie załapały się  jej zewnętrzne rejony, które pewnie wyszły by na dłuższych ekspozycjach.

Co do ostrości - pewnie można by nieco wyostrzyć co rozseparowało by gwiazdy w gromadzie ( lekka dekonwolucja była by w sam raz)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Duser napisał:

Co do ostrości - pewnie można by nieco wyostrzyć co rozseparowało by gwiazdy w gromadzie ( lekka dekonwolucja była by w sam raz)

Właśnie mam problem z dekonwolucją. Próbowałem ostatnio zrobić ją w Maximie ale niestety w ogóle to nie wychodziło, wokół jaśniejszych gwiazd pojawiają się ciemne obwódki, całe zdjęcie wygląda bardzo sztucznie i generalnie efekt jest za mocny. Robiłem to tak jak tutaj: https://www.diffractionlimited.com/help/maximdl/DeconvolutionTutorial.htm W zakładce noise model wpisałem 0.4e/ADU - tak mi pokazał photon wizard z Maxima na podstawie flatów i biasa. W zakładce PSF wybierałem zarówno gwiazdę ze zdjęcia jak i opcję automatic select. W tym drugim przypadku efekt był trochę lepszy ale dalej dosyć słaby. Ustawiałem 15 iteracji i metodę Lucy-Richardson. Poza tym bardziej podstawowe pytanie, czy dekonwolucje robi się na stacku czy na każdej z klatek? Ja robiłem na stacku. Pewnie coś źle ustawiam ale byłbym wdzięczny za jakieś podpowiedzi albo link do jakiegoś tutorialu, najlepiej jakby się to dało zrobić w Maximie albo PS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Duser napisał:

Zdjęcie generalnie mi się podoba. Jedno małe zastrzeżenie - "towarzysząca gromadzie dolna gwiazdka jest zazwyczaj niebieskawa, u Ciebie jest wyprana z koloru.

Ale oczywiście to już czepialstwo. Sama gromada wyszła OK , jednak nie załapały się  jej zewnętrzne rejony, które pewnie wyszły by na dłuższych ekspozycjach.

Co do ostrości - pewnie można by nieco wyostrzyć co rozseparowało by gwiazdy w gromadzie ( lekka dekonwolucja była by w sam raz)

rzeczywiście jest niebieska - nawet nie zwracałem na to uwagi heh

ale i u mnie jest ;)

 

M13_225x30_iso1600a1_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.