Skocz do zawartości

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE)


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Charon_X napisał:

Nie strasz tym słabnięciem, ja dopiero ze środy na czwartek będę mógł zobaczyć jak pogoda pozwoli. 

Bardziej miałem delikatne słabnięcie związane z oddalaniem się od Słońca, ale stosunkowo powinny jej warunki do obserwacji się poprawić ze względu na zbliżanie się do Ziemi ;) bez stresu, przetrwała peryhelium to już raczej nie powinno się jej nic stać :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dziś dopiero po trzeciej chmurwy rozproszyły się na tyle, że w ogóle było coś widać, ale cały czas coś tam w powietrzu niestety wisiało, jakaś mgiełka czy rzadkie resztki chmur. Gołym okiem kometę udało mi się dostrzec dosłownie przez chwilę, poza tym tylko w lornetce - i szczerze mówiąc szału nie było tym razem :(

Eksperymentalnie podłączyłem Chameleona 3 do obiektywu 135mm i ulepiłem takie coś:
2.png.fbd3da31e33199d3b0532733b9a37f84.png

Stack 50% z 200 klatek 1/4s; niestety łapane jak już było całkiem jasno (koło 3:30), a do tego ta cholerna mgiełka...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sidiouss napisał:

Cudo! Prowadziłeś na czymś czy kadr sam przesuwałeś? 

bez prowadzenia, :) wiec jest lekki crop. Dzisiaj jak dopisze pogoda zrobie to jak nalezy z prowadzeniem :D
 

Godzinę temu, TUR napisał:

Piękne. Robiłeś na F/2 ?

 

przymykałem do f3.2 :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trochę głupie pytanie ale w jakim sprzęcie jest ona najlepiej widoczna? Chodzi o to aby nie taszczyć za dużo sprzętu przed pracą a możliwie maksymalnie wykorzystać potencjał obserwacyjny. Pytanie kieruję do tych którzy ostatnimi czasy obserwowali kometę sprzętem różnego rodzaju i kalibru i wyciągli z tego wnioski. Ja osobiście obserwowałem tą kometę 4 i 6 lipca lornetką 10x50 i 16x80 ale to były całkiem inne warunki. Dziś chce być optymalnie przygotowany bez zbędnych tobołów. 

Edytowane przez krzysiek81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, krzysiek81 napisał:

Może trochę głupie pytanie ale w jakim sprzęcie jest ona najlepiej widoczna? Chodzi o to aby nie taszczyć za dużo sprzętu przed pracą a możliwie maksymalnie wykorzystać potencjał obserwacyjny. Pytanie kieruję do tych którzy ostatnimi czasy obserwowali kometę sprzętem różnego rodzaju i kalibru i wyciągli z tego wnioski. Ja osobiście obserwowałem tą kometę 4 i 6 lipca lornetką 10x50 i 16x80 ale to były całkiem inne warunki. Dziś chce być optymalnie przygotowany bez zbędnych tobołów. 

Ja patrzyłem w 10x50, byłem zadowolony. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Maćko8911 napisał:

Ja patrzyłem w 10x50, byłem zadowolony. ;)

Dzięki za odp. Lornetkę 10x50 biorę jako podstawowe narzędzie, myślałem również do tego zabrać Newtona 100/400 z okularem LVW 22 i 13 co pozwoli przy tej ogniskowej teleskopu uzyskać duże pole i jasny obraz, oraz lornetę 20x80 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.