Skocz do zawartości

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE)


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Thymo napisał:

A niedługo już jej nie będzie widać? :(

niestety, wszystko co dobre kiedyś się kończy :( myślę że od 23 lipca kiedy zacznie oddalać się od Ziemi może już dość wyraźnie słabnąć, już widać że niestety słabnie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Thymo napisał:

To ona jakoś na rubieże układu słonecznego wędruje, czy w ogóle spoza układu?

Neowise 2020 F3 aphelium to 107 mld. km
dla porównania:
Pluton: 7,5 mld km
Arrokoth (Ultima Thule) obiekt który odwiedziła New Horizons w 2019 roku: 7 mld. km
Voyager 1, która wędrówkę po naszym układzie Słonecznym rozpoczęła w 1977 roku i ciągle
wysyła cenne dane jest w tej chwili oddalona od Ziemi ponad 22 mld. km.

Tak Neowise 2020 F3 odleci baaardzo daleko, ale grawitacyjnie to wciąż nasz Układ Słoneczny

Edytowane przez gawain74
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj niestety chmurwy.... choć coś tam zdążyłem ustrzelić. Widać było wyraźny ruch komety względem mijanej dziś gwiazdy w przeciągu zaledwie godziny obserwacji, a nawet może i krócej. Doprawdy niesamowite, chyba pierwszy raz widziałem ruch własny komety w tak krótkim odstępie czasowym.

 

 

 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo że kometa wciąż zbliża się do Ziemi, niestety można zauważyć spadek jej jasności. Wczoraj wyceniłem ją na około 3.6 mag. Dorzucam jeszcze tabelkę z obserwacjami innych z strony COBS.

lightcurve_20200719-085554.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Maćko8911 napisał:

Pomimo że kometa wciąż zbliża się do Ziemi, niestety można zauważyć spadek jej jasności. Wczoraj wyceniłem ją na około 3.6 mag

Ciekawe jak to się ma do rozmiaru i jasności warkoczy? Jądro to po prawdzie mogłoby być ciemniejsze, bo się przepala na zdjęciach :) Ale właśnie chodzi o warkocze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 czwartku na piątek dopiero się udał pierwszy wypadzik na kometę, krótki, bo obudziłem się w nocy i zrobiła się dziura w chmurach. Wziąłem tylko lornetkę i aparat ze statywem. Gołym okiem nieco słabe, ale dało się rozróżnić głowę i warkocz, w lornetce już był piękny widok.

Canon 550D + kit, 

 

IMG_0658.png.61d1c197dc2465a4b536170364204a7c.png

 

 

Z piątku na sobotę już było więcej pogody i znacznie więcej czasu, więc można było zrobić większy wypad ze znajomymi za miasto. Był mniejszy problem z chmurami niż poprzedniej nocki, ale było sporo wilgotności i nienajlepsza przejrzystość. Gołym okiem była słabo widoczna, w lornetce już ok, ale najlepiej prezentowała się w ED 102/714 z ESem 20mm 100 st. Siedzieliśmy praktycznie do rana obserwując jeszcze Jowisza, Saturna, Marsa i wschodzącą Wenus i sierp Księżyca.

I foto ED 102/714 + Canon 550D stack kilku klatek po 10 sek, obróbka DSS, Pix i Gimp:

 

1.png.1378a061d8f8c8eb2b04f1bfb8f95f3b.png

IMG_0694.png.a8b906fff5f82092ea3a8ffa27196fe0.png

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MateuszW napisał:

Ciekawe jak to się ma do rozmiaru i jasności warkoczy? Jądro to po prawdzie mogłoby być ciemniejsze, bo się przepala na zdjęciach :) Ale właśnie chodzi o warkocze. 

Mi całościowo i optycznie wydała się słabsza, już nie mówię tylko o jądrze ale i o warkoczu. Ale to może moje subiektywne odczucie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze powalczyłem z materiałem i wybrałem najlepsze 16 klatek. Lepiej nie będzie.
16x120s, Canon 5d mk II + Jupiter 135/3.5
IMG_0066_ABE.thumb.jpg.b0b441cda576883abb5884410ff973f5.jpg

 

I jeszcze taki potworek, stack na kometę z pixa. Możę gdybym miał flaty to byłoby przyjemniej :)
integration_ABE.thumb.jpg.7b02a8959724d334d822ff35d0d500e5.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Od ponad roku przeglądam to forum, inspirując się Waszymi zdjęciami; sam jeszcze się przygotowuję do podjęcia przygody z astrofotografią, ale nie mógłbym sobie wybaczyć, gdybym nie spróbował zrobić zdjęcia komecie!

 

Fujifilm X-T30 + OIS 18-55mm f/4.0, 10x10 sekund, przy użyciu Sequatora i Darktable. 

10sstackedited.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, mrmiao napisał:

Od ponad roku przeglądam to forum, inspirując się Waszymi zdjęciami; sam jeszcze się przygotowuję do podjęcia przygody z astrofotografią, ale nie mógłbym sobie wybaczyć, gdybym nie spróbował zrobić zdjęcia komecie

Próbuj i pokazuj , z doświadczenia wiem że publikując tu szybciej się nauczysz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.