Skocz do zawartości

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE)


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Darek_B napisał:

A kto tam po prawej czai się z jakąś betoniarką?

To raczej cień człowiek (chyba z lornetką) :D Jeszcze się rozmazało w czasie naświetlania.

Ogólnie na miejscu dzikie tłumy, wyglądało to tak, jakby każdy kto ogarnia temat komety w środkowej Anglii przyjechał tej nocy pod wiatrak :D 

 

DSC_1832crop.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście robi się zielona. Wizualnie było to dość wyraźnie widać, obserwowaliśmy dziś z @PiotrTheUniverse w 120/600 i Dobsonie 12”. Jądro nie jest tak skoncentrowane jak jeszcze kilka dni temu i zaczyna przypominać większą wersję wyrobów kometopodobnych którymi kosmos raczył nas w ostatnich latach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, OnlyAfc napisał:

A tak z ciekawości, gdzie za Lublin jeździsz pod ciemne niebo?

Okolice Starościna za Krasieninem. Ciemno to tam zbytnio nie jest, bo z jednej strony jest łuna od Lublina a z drugiej strony widać na horyzoncie fermę wiatrową pod Michowem, a na nich czerwone żarowy pulsacyjnie świecą w niebo, ale Drogę Mleczną widać w wyższych partiach. 

IMG_6458b.png

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Darek_B napisał:

Z dzisiejszej sesji. Canon 6D, 70-200/4 IS (180mm) f4.5 ISO 1600, 40x60 sek. 30x flat, bias, dark.

 

 

PS :

Składając w DSS tylko na kometę dostajemy bardzo ciekawy obraz bez gwiazd. Ręcznie składając dwie wersje osobno na kometę i osobno standardowo możemy wycisnąć więcej z samej komety.

Obróbka warkocza :emotion-5: jest wtedy łatwiejsza ( podobnie jak z obróbką pyłów mgławic czy galaktyk). No i jest mniej artefaktów koło głowy. Jak w życiu.

 

 Składałem na kometę i dostałem ładną kometę, ale  słabe ślady(łuki) gwiazd, nie bardzo wiem jak je usunąć by potem złożyć ze stackiem na gwiazdy, z którego z kolei trza bedzie usunąć kometę, proszę o wskazówki, nie mam pixa.

 

Edytowane przez Zbuj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest zielona. Albo zielono-niebiesko-miętowa.

Jasność znacznie spadła w ciągu paru dni - z miasta jest niewidoczna gołym okiem. Potrzebna lornetka albo aparat z długim czasem naświetlania. 

Neowise.jpg.05d8e0b26f3c7baff838ab9f567e6075.jpg

21 lipca 2020r. 23:30 z okna w Poznaniu. Stack 10 zdjęć, Pentax K-5 + Pentax M 50/1.7 przymknięty do f/2,8. Czas migawki 8 s. ISO 80. Statyw fotograficzny bez prowadzenia. Powiększenie 50% środek kadru. 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez lornetkę również pięknie widoczna Kometa. Duże jądro oraz długi ogon. Widma wykazały silną emisję sodu w zakresie 5890 ~ 5896A wokół centralnego jądra. http://www.astronomerstelegram.org/?read=13886

 

http://www.astro.ncu.edu.tw/people/zylin/C2020_F3.

Edytowane przez dja.obserwator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Zbuj napisał:

Składałem na kometę i dostałem ładną kometę, ale  słabe ślady(łuki) gwiazd, nie bardzo wiem jak je usunąć by potem złożyć ze stackiem na gwiazdy, z którego z kolei trza bedzie usunąć kometę, proszę o wskazówki, nie mam pixa.

Ja też nie mam. Ale praktycznie nie musiałem nic usuwać ze stacka na kometę, a ty jak masz kreski to może usuń je ręcznie a potem złóż ze stackiem na gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój widoczek na kometę ze szczytu Babiej Góry. Zawoja, Sucha Beskidzka świecą, ale to i tak nic w porównaniu z moim "domowym" niebem pod Inowrocławiem.

Obiektyw Sigma 10-20 przy ogniskowej 10 mm f4 ISO 800 60 sek z Canona 70D. Prowadzenie Sky Guider Pro - oj odcisnął się na ramoinach przy wnoszeniu w plecaku z przełęczy Krowiarki :g:No ok, było jeszcze trochę szkieł i ciuchów, nie sam montaż i statyw.

Kometa Neovise nad Zawoją IMG_3198 pop.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tomek_Wlkp napisał:

Jasność znacznie spadła w ciągu paru dni - z miasta jest niewidoczna gołym okiem. Potrzebna lornetka albo aparat z długim czasem naświetlania.

Potwierdzam, przez ostatni tydzień osłabła. 14.07 oceniłem jej jasność ok. 2 mag, wczoraj (21.07) na 3,5 mag. Z miasta tylko przez lornetkę lub teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się parę dni czy mogę dodać swoją próbę w tym temacie patrząc na poziom jaki jest tutaj prezentowany. Niestety, ale w tą noc zapomniałem statyw pod SW SA, więc jedynie stack króciutkich klatek. 184x3s, ISO3200, Fuji XT2 ~135mm F4.4

Neowise_colour.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.