Skocz do zawartości

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE)


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) fotografowana z Krakowa, z Dostrzegalni Astronomicznej na Kozówku,  dnia 10.07.2020.  Zdjęcie wykonane dziewięcioletnią lustrzanką Pentax K-5 ; obiektyw Pentax Da 4/300; zdjęcia z godz 1.59 na ISO 200 ; naświetlane 3 sek, pojedyncza klatka, ze zwykłego statywu foto i bez prowadzenia za ruchem nieba, nie kadrowane i nie wyostrzane. 

_IGP5654z.jpg

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja tak trochę z innej beczki. Czekałem aż w Polskich mediach zaczną pojawiać się informacje o tej komecie. Jak widać owa kometa ma przynieść nam prezydenta... A widziałem już wzmianki o tym że to ona zapowiada pojawienie się dżumy na świecie.

Screenshot_2020-07-10-18-17-51-764_com.miui.home.jpg

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Bezel napisał:

To ja tak trochę z innej beczki. Czekałem aż w Polskich mediach zaczną pojawiać się informacje o tej komecie. Jak widać owa kometa ma przynieść nam prezydenta... A widziałem już wzmianki o tym że to ona zapowiada pojawienie się dżumy na świecie.

Screenshot_2020-07-10-18-17-51-764_com.miui.home.jpg

O widzę że masz telefon Xiaomi

  • Kocham 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj się zmobilizowałem i udało mi się zaobserwować w/w kometę w dziurach pomiędzy chmurami. Kiedy się pojawiła, było już jasno, ale i tak zrobiłem zdjęcie na pamiątkę.

Dawno nie widziałem gołym okiem komety :)

Nikon D90 + Nikkor 18-105mm (105mm).

 

1010965639_kometaneowisekwieciak20200710-1-2.jpg.cf8159f065c9034e67f482c4c8aa71ab.jpg

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Astrobonq napisał:

Nooo jak tak dalej pójdzie to może drugi warkocz się objawi. Na zdjęciach z kosmosu go widać (przebiera nogami).

Na części zdjęć widać ciemniejszą smugę w środku warkocza. Czy to początki rozdzielania się, czy też inna przyczyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, TomaszB napisał:

Na części zdjęć widać ciemniejszą smugę w środku warkocza. Czy to początki rozdzielania się, czy też inna przyczyna?

Na zdjęciach z Ziemi widać na razie jeden warkocz, a przynajmniej ja nie kojarzę żeby ktoś zarejestrował drugi. A wygląda on tak (zdjęcie z 05.07 zrobione przez Solar Parker Probe):

9B90537D-47A1-4052-A574-BB64180B4AE6.thumb.jpeg.bbb66a8e13ff35d17c4fcf68d4fa9eb2.jpeg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, TomaszB napisał:

Chodziło mi o np. to zdjęcie, gdzie widać pociemnienie w środku warkocza.

Z tego co ja wyczytałem to są dwie opcje:

 

1.Kometa jest w fazie rozpadu i dwie części (każda z nich daje własny warkocz jednak jądra są blisko siebie i  widać tylko pociemnienie na środku) 

 

2.Dwa dominujące dżety czyli punkty z których wydostaje się pył. ;)

 

3.Nie wiadomo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, sebo21 napisał:

Ja raczej myślę że to pociemnienie wynika z geometrii komety ( tzn, ściana pyłu wydostająca się z jądra jest grubsza pod kątem, czyt, na brzegach niż na środku, gdzie widzimy ją pod kątem prostym, dlatego więcej pyłu jest widoczne na brzegach). Mi też się udało złapać drugi warkocz, ale bardzo ledwo :)lol.png.a435c075e291211da23465ff190bc2e8.png

 

 

Zdjęcie super,

 ale co do grubości warstwy pyłu to się nie zgodzę.

Przecież patrząc przez środkową część warkocza, (przy jednorodnym strumieniu pyłów/gazów) patrzymy przez najgrubszą warstwę. Na brzegach warstwa jet cieńsza.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Refraktor napisał:

Z tego co ja wyczytałem to są dwie opcje:

 

1.Kometa jest w fazie rozpadu i dwie części (każda z nich daje własny warkocz jednak jądra są blisko siebie i  widać tylko pociemnienie na środku) 

 

2.Dwa dominujące dżety czyli punkty z których wydostaje się pył. ;)

 

3.Nie wiadomo 

Opcja nr 2 nie wydaje się prawdopodobna. Jądro komety rotuje, a to powinno skutkować zmianami w morfologii głowy i warkocza, od kilku dni natomiast obraz komety pozostaje bez zmian, zmienia się tylko jej wielkość/jasność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.