Skocz do zawartości

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE)


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, TomaszB napisał:

 ale co do grubości warstwy pyłu to się nie zgodzę.

Przecież patrząc przez środkową część warkocza, (przy jednorodnym strumieniu pyłów/gazów) patrzymy przez najgrubszą warstwę. Na brzegach warstwa jet cieńsza.

Przy jednorodnym strumieniu tak by było, ale wydaje mi się, że tutaj jest inaczej. I nie są to raczej dwa dżety wysyłające pył na boki, bo przy przy rotacji jądra raz byłyby widoczne, a raz nie. Tutaj być może ciśnienie światła spycha pył w taki sposób, że tworzy on coś w kształcie jakby lejka, z mniejszą gęstością pyłu w środku. Wówczas to na brzegach patrzylibyśmy na warstwę o największej gęstości optycznej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu się udało wczoraj, chmury się wieczorem u mnie rozeszły :firefire:pojechałem w moją miejscówkę kometę już widziałem o 23:30, jako delikatny obiekt przez szybę samochodu. Na miejscu widok był cudowny, zarówno gołym okiem, przez lornetkę 10x50 i mały teleskop 114. Jej jasność oceniłem na mniej więcej 1.2 mag. Dołączam jeszcze przepiękne zdjęcie Geralda Rhemanna.

579_2020F3_10_07.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Paether said:

@Darula, widzę że "somsiad" z Northampton też skorzystał z ostatniej nocki. Nawet struktury na obłokach podobne ;) Ten wiatrak to mnie od dawna kusi jako element krajobrazu, ale jeszcze nigdy tam nie byłem :D 

Kurcze moglisy sie zgadac, bylem z nowym somsiadem z Rugby ,siedzielismy od 1 do 5 rano .Wiatarak gdzies przypadkiem na fejsu zobaczylem i juz wiedzialem gdzie bedzie moje pierwsze foto komety .To byla chyba najlepsza noc w moim zyciu. Z checia wybiore sie jeszcze raz !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczmy jak ona wygląda z innego miejsca w kosmosie. Nasi tam byli :D ... tfu ... są ... sztucznym swym okiem.

 

Nieprzetworzony obraz z instrumentu WISPR na pokładzie NASA Solar Probe Parker przedstawia kometę NEOWISE 5 lipca 2020 r.,
Krótko po jej najbliższym zbliżeniu się do Słońca.
Słońce jest poza ramką po lewej stronie. Słaby wzór siatki w pobliżu środka obrazu jest artefaktem sposobu jego tworzenia.
Mała czarna struktura w lewym dolnym rogu obrazu jest spowodowana drobiną kurzu spoczywającą na obiektywie kamery.

Siema
Link
wispr_inner_neowise_20200705t020949e-cro

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Michał Sz. napisał:

Dla naszych szerokości jest już obiektem okołobiegunowym. Dziś będę próbował pewnie od 23 - zobaczymy jak się pogoda ułoży ;)

C2020 F3 2020-07-11.jpg

Eh ja dzisiaj chyba nie będę próbował bo teraz leje a później ma być jeszcze gorzej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darula gratulacje pierwszej komety. Z pewnością zapamiętasz to na długo, bo to jednak coś szczególnego dla astrofana. Hale-Bopp to dla mnie do dziś wielkie wspomnienie z dzieciństwa, które jest dla mnie synonimem czegoś tajemniczego, intrygującego, nieznanego i kojarzącego się jakby z czasami historycznymi kiedy zjawiska na niebie były niezrozumiałe i interpretowane przez ludowe wierzenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, M4teusz napisał:

A czy da się to kometę zobaczyć przed 2-3 czy nie?

Jak najbardziej. Już 8. lipca widziałem ją ok. 1:35 przez lornetkę (okolice Zamościa). Przez 3 dni jej pozycja jeszcze się "poprawiła" i kometa będzie widoczna wcześniej i na ciemniejszym niebie.
W północnej Polsce chyba można już próbować łapać ją przez całą noc, bo nie zachodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minutes ago, Alice said:

Darula gratulacje pierwszej komety. Z pewnością zapamiętasz to na długo, bo to jednak coś szczególnego dla astrofana. Hale-Bopp to dla mnie do dziś wielkie wspomnienie z dzieciństwa, które jest dla mnie synonimem czegoś tajemniczego, intrygującego, nieznanego i kojarzącego się jakby z czasami historycznymi kiedy zjawiska na niebie były niezrozumiałe i interpretowane przez ludowe wierzenia.

Dzieki, mam wrażenie że widziałem w dzieciństwie Hale-Bopp ale jakoś mi umknęła z pamięci, tą napewno nie zapomnę. Jadąc na miejscówkę jak zobaczyłem ją przez szybę mało do rowu nie wpadłem :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, dziki_rysio_997 napisał:

W północnej Polsce chyba można już próbować łapać ją przez całą noc, bo nie zachodzi

W środkowej Polsce najniższe położenie to chyba 7° około godziny 00.50.

 

Warkocz na pewno widać, pytanie, jaki teraz ma rozmiar kątowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, lemarc napisał:

To zależy jaki to rodzaj teleskopu.  Jeśli to newton, to bez problemu, ale SCT lub Maksutow  mają f : 10, albo 12, no to  wtedy przy jak najmniejszym powiększeniu.

 

8 newton

 

9 minut temu, Paether napisał:

Przesadzisz z "mocą" i nawet nie będziesz wiedział, że patrzysz na warkocz ;) 

To trochę logiczne że jeśli patrzysz na kometę i masz okulary np. 6 mm ,9 , 25 , 30  to nie dasz 6 i 9 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Alice napisał:

Darula gratulacje pierwszej komety. Z pewnością zapamiętasz to na długo, bo to jednak coś szczególnego dla astrofana. Hale-Bopp to dla mnie do dziś wielkie wspomnienie z dzieciństwa, które jest dla mnie synonimem czegoś tajemniczego, intrygującego, nieznanego i kojarzącego się jakby z czasami historycznymi kiedy zjawiska na niebie były niezrozumiałe i interpretowane przez ludowe wierzenia.

Ja chyba nigdy nie zapomnę jak oglądałem ją między gałęziami siedząc na drzewie w ogrodzie (żeby była jasność, też byłem wtedy dzieciakiem, poważni ludzie raczej nie siedzą na drzewach :D).

 

Ale ale, Neowise co prawda ma mniejsze jądro niż Hale-Bopp jednak widoczność warkocza wciąż się poprawia na co wskazują kolejne zdjęcia i relacje. Ja ją na razie widziałem tylko raz ale napewno skorzystam z każdej okazji by ją podziwiać i fotografować :)


Co do obserwacji to jednak obstawiam, że lepiej niż w teleskopie będzie wyglądać w lornecie np 15x70 czy 20x80.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.