Skocz do zawartości

Canon z chłodzeniem


marlborothc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , chciałbym przedstawić małą foto relacje z przeróbki mojego canona . nie jestem do końca zadowolony . Myślałem że temperatura będzie niższa , spadek jaki osiągam to jakieś 8-10 stopni poniżej temperatury otoczenia. Co prawda miałem za mało pasty termoprzewodzącej ale jeszcze raz wszystko rozbiore i przesmaruje . pod sensor jest wciśnięty kątownik aluminiowy tak zwany zimny palec ,

IMG_2733.JPG

IMG_2629 (1).JPG

IMG_2655 (1).JPG

IMG_2610 (1).JPG

IMG_2713.JPG

IMG_2749 (1).JPG

IMG_2764.JPG

IMG_2767.JPG

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, marlborothc napisał:

Myślałem że temperatura będzie niższa , spadek jaki osiągam to jakieś 8-10 stopni poniżej temperatury otoczenia

Jeżeli użyłeś tego ogniwa co na zdjęciu to tu może być problem. Sprawdzałeś ile ciepła musisz odprowadzić z gorącej strony ogniwa peltiera a jakie TDP ma zastasowany radiator? Zamiast ogniwa 8A zastosuj ogniwo 2-4A i już wynik powinien być lepszy. 

Ja przy zastosowaniu lodówki z ogniwem peltiera uzyskuje spadek temperatury na matrycy rzędu 10-15°C względem temperatury otoczenia. Przy cold fingerze powinieneś uzyskać jeszcze lepszy wynik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Canon z chłodzeniem

Tak się zastanawiam, dlaczego do tej pory nikt nie zrobił chłodzenia Canona na bazie ciepłowodów?

1363414263_Beztytuu.png.9f3abeefeac3e910f37a5acd39b97d28.png

Te sprytne rurki zapewniają nieporównywalnie wydajniejszy transport ciepła, niż miedziana blaszka, a tym bardziej aluminiowa (aluminium jest 2x gorsze od miedzi). Ciepłowód, czyli heat pipe zapewnia rzędu 200x lepszą przewodność, niż miedź. Można więc powiedzieć, że ciepło z matrycy zostanie dostarczone prawie idealnie do peltiera, bez strat. Wówczas wydajność chłodzenia będzie już zależeć od wydajności samego ogniwa i chłodzenia ciepłej strony.

Generalnie chodzi mi o to, że ciepłowód pozwala rozwiązać problem dostarczenia idealnie ciepa z matrycy do peltiera, z czym nie mają problemu kamery dedykowane i dlatego mogą uzyskiwać delty rzędu 40 stopni.

Problem jaki widzę to grubość takich rurek i pewnie nie w każdym aparacie uda się je zmieścić, ale może się uda z jakąś modyfikacją.

Poddaję pomysł, może ktoś skorzysta :) 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

największy problem jest z tym że między sensorem a płytką jest niecały milimetr przerwy i myślalem że po wciśnięciu aluminiowej płytki aparat nie przeżyje tego. całe szczęście działa, co do odprowadzania ciepła mam troche za małą powierzchnie styku radiatora a ogniwa i teraz trochę improwizowałem podkładając blaszke aluminiową. na razie traktuje to jako prototyp i dziękuje za cenne uwagi. problemem też jest obecna sytuacja związana z wirusem , nawet nie mogłem nigdzie kupić pasty termoprzewodzącej. Co do ogniwa peltiera to pierwszy raz z czymś takim eksperymentowałem . Faktycznie trochę za duże , albo je wymienie na mniejsze ,albo pokombinuje z radiatorem.

IMG_2656.JPG

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chopy ... a termopady ? przecież to nieocenione źródło odprowadzania ciepła !!! i dostępne w róznych grubościach ;) Nie wspomne o tym że takie połącznie nie wymaga żadnych past

oraz zabezpiecza sensor przez zbyt mocnym dociskiem radiatora ;) 

 

@MateuszW swoją drogą masz rację z tymi ciepłowodami ... są również bardzo dobre i można tanio kupić gotowca - radiator od laptopa ;) mały zgrabny i daję rade

 

@marlborothc a ambilight napieprza w tle :D 

Edytowane przez komprez
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.