Skocz do zawartości

Montaż do 15tyś


Pozyton

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Szukam motażu w cenie do ok. 15000zł (w zależności od kursu złotego) pod R-C lub S-C o masie 20kg (wraz z osprzętem) i ogniskowej 2-3m. Jako zbieracz fotonów używam ccd-eka na bin2x2 o pikselu ~7μm.

Głównie zależy mi na dokładnym prowadzenium. Nie planuję z takim sprzętem podróży i głowica nie musi być lekka.

Z tego co widziałem, to na rynku jest kilka sensowynch pozycji np. Cem60EC, CGX, po dopłacie EQ8-R, HDX110. Chyba, że się mylę, jest tego dużo więcej i są jakieś jeszcze lepsze/dokładniejsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz spore wymagania, bo i waga i skala. Nie będzie łatwo. Jak rozumiem to ma służyć do długoczasowej ekspozycji DSO? Z guidingiem?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie w tej kategorii cenowej. Zresztą teraz najmniejszy to ASA DDM 100 za 200k zł. Ściągaliśmy na jesieni ofertę dla jednego z obserwatoriów Astrobazowych.

No chyba że używane, ale to się niezbyt często trafia. To dobry sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam to: http://www.geminitelescope.com/efric-friction-drive-mount-german-equatorial/

Mieści się w budżecie. Mam starszego brata G53f i przy poprzednim zestawie nie używałem guidingu (skala 1.36"/pix, waga zestawu jakieś 18kg). Na Cloudy Nights pojawiły się już pierwsze recenzje: https://www.cloudynights.com/topic/704864-gemini-gtd-efric-new-mount-or/

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubaman napisał:

Tylko podobno te friction mounty są trudne w obsłudze 

 

A na czym ta trudność ma polegać? Mogę się wypowiadać tylko w kwestii G53f ze sterowaniem Pulsar2. Nie mam z nim żadnych problemów w obsłudze. Montaż kupiłem w 2014 roku, a od 4 lat montaż stoi na pierze w obserwatorium, którym steruje zdalnie. Do dnia dzisiejszego ani razu przy nim nic nie robiłem. Zero jakichkolwiek prac serwisowych, itp. (nie licząc przetarcia kurzu jak jestem 2 razy do roku w obserwatorium). Natomiast ten nowy model jest dostępny z innym sterownikiem i tutaj nie wiem jak wygląda obsługa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym dodać swoje trzy grosze na temat montaży właśnie ze stajni Andras'a Dan'a (Gemini Telescope Design). Mam dużo starszy model jego produkcji - 20 letni G40. Kawał solidnego, ciężkiego montażu (nośność do ok 40kg) do obserwatorium, ale nie o nim chciałem. Muszę powiedzieć, że wsparcie techniczne ze strony Andras'a w moim przypadku zawsze było rewelacyjne, a miałem do czynienia z wieloma firmami z naszego hobby i nie tylko. Jest to tym bardziej warte podkreślenia, bo montaż nie kupiłem bezpośrednio w firmie, tylko używany, od osoby trzeciej - Grzesia Duszanowicza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.