Skocz do zawartości

Hmmm...


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Przerabiałem kamerki niechłodzone na chłodzone, mając ciągle poczucie krzywdy z uwagi na fakt, że muszę wąskimi trzpieniami małymi otworami dobijać się do tyłów matryc

 

http://indexhamal.pl/astrofotografia/ASI224MCmodMkII.htm

 

http://indexhamal.pl/astrofotografia/ASI224MCmod.htm

 

http://indexhamal.pl/astrofotografia/ASI120MMmod.htm

 

dziś byłem zmuszony rozgrzebać moją profesjonalnie chłodzoną ASI290MM-C

 

12065.jpg

 

i mnie zatkało :D

IMG_2876a.thumb.jpg.4cd03c10457f1c81262feeae65709bd7.jpg

 

fajna kanapka z pianek przekazujących chłód z ogniw peltiera :D

 

IMG_2878a.thumb.jpg.d81b1b84dc036936f5ba998eb14234e5.jpg

 

przecież na pewno do chłodzonych wersji maja inne płytki z większymi otworami dla lepszego dostępu do tyłów matryc :D

 

IMG_2882x.jpg.a16aa546fbaddec35559e877a18edce9.jpg

 

hmm... cóż :)

 

  • Lubię 3
  • Haha 4
  • Zmieszany 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, HAMAL napisał:

przecież na pewno ...

Matryca ma 6mm przekątnej. Jak duży otwór może być z tyłu, żeby kostka nie lewitowała? Ma się trzymać na samych nóżkach? One nawet nie mają de facto nóżek, obudowa to BGA 78pinów... Jak na człowieka który sam wszystko robi lepiej może za szybko wydałeś ocenę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, HAMAL napisał:

Najbardziej rozwaliły mnie te pianki, oni bardziej chłodzą całą płytkę niż samą matrycę :)

 

A to nie jest jednym z zadań układu chłodzenia:odebranie ciepła od dzielników, stabilizatorów i wzmacniaczy obsługiwanych za pomocą tego skupiska kondziaków, rezystorów i scalaków? Tak z ciekawości, na logikę pytam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, HAMAL napisał:

Najbardziej rozwaliły mnie te pianki, oni bardziej chłodzą całą płytkę niż samą matrycę :)

 

Pianki służą chyba do izolacji. Więc ich zadaniem jest właśnie odseparowanie cieplne Peltiera, żeby nie marnował się stykając z płytką. 

 

Czyżby dziś był dzień pochopnego osądu? Żałuję, że w wątku o tak ciekawym temacie (pomijając clickbaitowy tytuł) zamiast bardziej dociekliwych rozważań i dyskusji mamy tylko paradę żartów. Jeszcze jakbyśmy byli na elektrodzie, i wszyscy mieli 30lat projektowania układów to by to było bardziej wiarygodne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Pianki służą chyba do izolacji. Więc ich zadaniem jest właśnie odseparowanie cieplne Peltiera, żeby nie marnował się stykając z płytką. 

 

Czyżby dziś był dzień pochopnego osądu? Żałuję, że w wątku o tak ciekawym temacie (pomijając clickbaitowy tytuł) zamiast bardziej dociekliwych rozważań i dyskusji mamy tylko paradę żartów. Jeszcze jakbyśmy byli na elektrodzie, i wszyscy mieli 30lat projektowania układów to by to było bardziej wiarygodne

Pianki przewodzą zimno z peltiera podobnie jak TU odbierały ciepło z matrycy na obudowę. To co piszesz jest bez sensu, co by miał Twoim zdaniem chłodzić peltier? Powietrze w komorze? Bzdura :)

 

 

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, HAMAL napisał:

Pianki przewodzą zimno z peltiera podobnie jak TU odbierały ciepło z matrycy na obudowę. To co piszesz jest bez sensu, co by miał Twoim zdaniem chłodzić peltier? Powietrze w komorze? Bzdura :)

 

 

 

"Przewodzenie zimna" to coś w stylu świecenia czarnym światłem. Przewodzone jest tam tylko ciepło. :)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Tayson napisał:

Ciekawe w którym miejscu jest termometr mierzący temp matrycy? 

Rozumiem, że szukasz szklanej rurki z rtęcią? Termometry są zintegrowane w układzie scalonym...

 

26 minut temu, HAMAL napisał:

Pianki przewodzą zimno z peltiera podobnie jak TU odbierały ciepło z matrycy na obudowę.

Rozumiem, że na oko te dwie różne pianki są wg Ciebie z tego samego materiału... Ciekawe czemu są innego koloru niż ten kawałek stykający się bezpośrednio z matrycą? 

 

Moim zdaniem Peltier chłodzi tylko tą małą piankę a reszta to izolacja z czegoś innego. A co chłodzi reszta Peltiera to pytanie w rodzaju: kogo grzeje zewnętrzna część kołdry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Behlur_Olderys napisał:

Moim zdaniem Peltier chłodzi tylko tą małą piankę a reszta to izolacja z czegoś innego. A co chłodzi reszta Peltiera to pytanie w rodzaju: kogo grzeje zewnętrzna część kołdry...

Ale ta mała leży przyklejona na tych dużych :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej jest rozkład pinów matrycy i jak widać, z dojściem do czipa za dużo opcji nie ma, pola jest, ile jest.

A pianka jest w użyciu, bo łatwo łyka wszelkie tolerancje i jest pewnie dostatecznym izolatorem.

Potencjalnie trochę tej różowej "cieplnie przewodzącej" pianki można by zastąpić aluminium lub miedzią, ale one już nie są w ogóle izolatorami i jakby się tak odkleiły...

Bardzo dobrze spisał by się tu diament :D, który jest jednocześnie bardzo dobrym przewodnikiem ciepła i izolatorem.

Ta biała pinka to izolacja termiczna, czym grubsza, tym mniej Peltier chłodzi płytkę. Ale to powoduje że pianka różowa musi być dłuższa i mieć mniejszą przewodność cieplną.

Pozostaje nam mieć nadzieję, że ktoś te grubości zoptymalizował.

Elektronika niestety często musi być sztuką kompromisów.

IMX291_pins.png

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój pierwszy post na forum więc witam wszyskich. Na razie czytam i się uczę od kolegów więc nie zabieram głosu na tematy w których nie mam wystarczającej wiedzy.

Ale jeśli chodzi o te pianki to wiem co nie co. Jest to tzw thermal pad stosuje się go w elektonice na układach które generują dużo ciepła np vrm na płytach głownych czy pamięć na kartach grafiki. Jest to bardzo tanie rozwiązanie ale do tych zadań w miarę się sprawdza. Kolor pianki nie ma znaczenia ale grubosć już tak. Idea jest taka że wszystkie te pianki musza bardzo dokladnie i bardzo ciasno przylegać z obu stron. Tzn od elektroniki do układu który to ciepło odprowadza. Z tego co wnioskuje po zdjęciach tam jest tych pianek 3 lub 4 co nie jest idealnym rozwiązaniem bo one do siebie nigdy nie będą przylegać idealnie ale za to zamkną szczelnie małe bąble powietrza, które będą pogarszać wydajność chłodzenia a za tym i całego układu. Można pokusić się tutaj o moda i zmienić je na dwa thermo pady tylko że grubsze tak jak pisałem to jest bardzo tanie. 

 

https://www.newegg.com/p/pl?d=thermal+pads

 

Ważna jest także siła docisku musi być odpowiednio wysoka żeby to wszystko bardzo ciasno pasowało. Jesli uważamy że nie jest dosć ciasno można zastosować bardzo cienkie nylonowe podkładki które zwiększą docisk. Ciekawy jestem jak wygląda to od strony tego czarnego radiatora który ma za zadanie odprowadzić ciepło od peltiera.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mareg napisał:

Ta biała pinka to izolacja termiczna, czym grubsza, tym mniej Peltier chłodzi płytkę.

Skąd w ogóle pomysł, że to izolacja termiczna? Przecież wyraźnie widać, że różowy termopad leży na tym białym, więc biały musi przewodzić ciepło. Na płytce jest nawet specjalne pole masy o wymiarach tego białego termopadu, które ma poprawić przenoszenie ciepła z płytki. Z racji że matryca, jak sam zauważyłeś musi sporą powierzchnią być zakryta płytką, to duża część ciepła jest odprowadzana właśnie poprzez płytkę. Odprowadzanie ciepła tylko ze środka i izolacja brzegów byłoby tym głupszym pomysłem, że pogarszałoboy to równomierność chłodzenia, która jest ważna.

 

Szkoda, że w ogóle ktoś (sony) wpadł na tak głupi pomysł, żeby robić matryce z pinami bga. Gdyby dali normalne nóżki, jak w większych chipach (np w lustrzankach), to można by było zrobić większą dziurę w płytce i poprawić chłodzenie.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MateuszW napisał:

Skąd w ogóle pomysł, że to izolacja termiczna? Przecież wyraźnie widać, że różowy termopad leży na tym białym, więc biały musi przewodzić ciepło.

Dokładnie tak jest.

 

Co ciekawe, biała pianka jest dość twarda, różowa za to, delikatna niczym budyń, dosłownie.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości, czy kamera przetrwa/przetrwała te operacje. Czy jest szansa, że te "bebechy" upakujesz do opakowania z powrotem?

Ja nie zabieram się za takie operacje, bo po pierwsze się nie znam, po drugie zawsze zostaje więcej części niż było na początku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.