Skocz do zawartości

Hmmm...


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, HAMAL napisał:

Wiele osób przerabiając amatorsko ASI120 chłodziło obudowę peltierami przyczepionymi do zada, potem walczyli z rosą na obudowie oklejając ją gruubo piankami, ale przegrali walkę z rosą ma matrycy okienka. Potem próbowali podgrzewać samo okienko dla równowagi a ono blisko matrycy jest. Obudowa nie może być bezkarnie schładzana z uwagi na rzeczone okienko.

To może okienko z podwoją szybą, z gazem szlachetnym w środku :D ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Bartosz napisał:

a nie zabieram się za takie operacje, bo po pierwsze się nie znam, po drugie zawsze zostaje więcej części niż było na początku

Jak dobrze to rozegrasz i masz kilka sztuk danego sprzętu, to z tych nadmiarowych części będziesz w stanie złożyć jeszcze jeden egzemplarz :D

  • Lubię 2
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Mareg napisał:

To może okienko z podwoją szybą, z gazem szlachetnym w środku

Nie musi być szlachetny, wystarczy, że "bezwodny" :) Albo próżnia! ;)

Edytowane przez seg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, seg napisał:

Sensownie zaprojektowana PCB posiada kilka warstw i jeżeli oprócz przelotek na kilku warstwach rozlejesz masę, to termicznie jest to bardzo korzystne.

Nawet widać na zdjęciu, że zrobili po to duże pole masy i można podejrzewać, że na kolejnych warstwach  też takie jest. Tylko tych przelotek mogłoby być więcej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bartolini napisał:

Pogrzebałem w internetach i chyba znalazłem te pianki - strona 16-17:

https://www.parker.com/literature/Chomerics/Parker Chomerics Thermal Catalog.pdf

Ta różowa (579) będzie mięciutka  a żółta (580) jak miękka guma. Przewodność  cieplna to 3 W/mK (...)

Biorąc dane z karty katalogowej, wychodzi mi, że sam czip pobiera około 0.3 W. Dla pianki 3 W/mK i wymiarach 15 x 15 x 5 mm różnica temperatury wynosi 20 stopni.
W 5 mm pianki próbuję uwzględnić też grubość PCB. Przewodność cieplna PCB jest pewnie mniejsza niż pianki, więc to jest raczej optymistyczne oszacowanie. 
Ze zdjęć wygląda na to, że na płytce są też 3 regulatory napięcia (po jednym dla każdego zasilania matrycy), więc zgaduję, że moc wydzielana na PCB będzie tak z 50 % większa.
W dokumentacji matrycy nie widzę nic o wewnętrznym czujniku temperatury, więc jedyny czujnik to pewnie ten U4 na PCB (SN0312100), dający odczyty wyższe od temperatury samej matrycy.

Edytowane przez Mareg
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mareg napisał:

Biorąc dane z karty katalogowej, wychodzi mi, że sam czip pobiera około 0.3 W. Dla pianki 3 W/mK i wymiarach 15 x 15 x 5 mm różnica temperatury wynosi 20 stopni.
W 5 mm pianki próbuję uwzględnić też grubość PCB. Przewodność cieplna PCB jest pewnie mniejsza niż pianki, więc to jest raczej optymistyczne oszacowanie. 
Ze zdjęć wygląda na to, że na płytce są też 3 regulatory napięcia (po jednym dla każdego zasilania matrycy), więc zgaduję, że moc wydzielana na PCB będzie tak z 50 % większa.
W dokumentacji matrycy nie widzę nic o wewnętrznym czujniku temperatury, więc jedyny czujnik to pewnie ten U4 na PCB (SN0312100), dający odczyty wyższe od temperatury samej matrycy.

Ten post dla mnie jest niczym znaleziony diament :) chłonę każde jego słowo :)

 

Sugerujesz że pomiar temp robi U4?

 

Od dawna podejrzewam, że moja przeróbka ASI224 uzyskuje skrajnie większe temperatury niż odczytane, bo potrafi w moment na matrycy wydzielić niezły szron.

Matryca chłodzona bezpośrednio trzpieniem kaskadą, widać na zdjęciach http://indexhamal.pl/astrofotografia/ASI224MCmodMkII.htm

Jeśli pomiar robi któryś układ z płytki to znaacznie zaniża wartości.

 

Co powiesz o tym zdjęciu AS224?

IMG_1739axx.jpg.1b308c2bd73bcf956ffec4878c79486d.jpgI

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HAMAL napisał:

(...) Sugerujesz że pomiar temp robi U4 ? (...)

Jak najbardziej tak. Twoje zdjęcia na początku wątku są tak dobre, że przeczytałem kody czipów i z ciekawości poszukałem co one robią.
U4 ma kod "T100" i pasuje do tego czujnika temperatury http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tmp100.pdf?&ts=1589308256253 (i jego wersji wspomnianej wcześniej).

Poza tym jego ułożenie na PCB też sugeruje, że to czujnik temperatury...

 

 

2 godziny temu, HAMAL napisał:

(...) Co powiesz o tym zdjęciu AS224? (...)

Fajne zdjęcie, ale tu nie mogę przeczytać kodów...
Z ułożenia czipów wygląda, że ten U4 (?, ten koło kondensatora C50) to też czujnik temperatury.
Może masz zdjęcie samej płytki lub możesz przeczytać jaki ma kod ten czip ?

 

Jeśli to ten "T100" lub podobny, to nie powinno być większego problemu z przeniesieniem go "na 4 kabelkach" na drugą stronę płytki (z jednym niezbędnym kondensatorem), lub gdzie tam chcesz. To jest czujnik na wolnej szynie I2C i może spokojnie wisieć nawet na metrze kabla. Kiedyś robiłem sobie takie sondy do RPi...

T_sens_RPi_ADT7410.jpg

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, HAMAL napisał:

Sugerujesz że pomiar temp robi U4?

Można dotknąć palcem i na żywo obserwowac w Maxim'ie. Tylko postaraj się wcześniej uziemić ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamrażacze do elektroniki :happy:

 

14 godzin temu, Mareg napisał:

Fajne zdjęcie, ale tu nie mogę przeczytać kodów...
Z ułożenia czipów wygląda, że ten U4 (?, ten koło kondensatora C50) to też czujnik temperatury.
Może masz zdjęcie samej płytki lub możesz przeczytać jaki ma kod ten czip ?

lubię obfocić co rozkręcone, aby znowu nie musieć zaglądać :D

 

Ten dodatkowy kondensator, to należy przenieść któryś z płytki wraz z T100 czy dodać jakiś nowy ?

 

Jeśli wykorzystam kiedyś Twoją podpowiedź to na Forach lub na stronie podlinkuję ją bo Ci się należy :)

  

14 godzin temu, Mareg napisał:

Jeśli to ten "T100" lub podobny, to nie powinno być większego problemu z przeniesieniem go "na 4 kabelkach" na drugą stronę płytki (z jednym niezbędnym kondensatorem), lub gdzie tam chcesz. To jest czujnik na wolnej szynie I2C i może spokojnie wisieć nawet na metrze kabla. Kiedyś robiłem sobie takie sondy do RPi...

To daje nowe pole do rozważań :uhm:

IMG_1755a.jpg.1c4c33a3b61a43244aee40e14e764a83.jpg

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, HAMAL napisał:

Mam zamrażacze do elektroniki :happy:

OK, jeżeli psikniesz punktowo. Poza tym nie ma się czym chwalić.. wystarczy odwrócić do góry dnem sprężone powietrze i wtedy psiknąć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe. Duże matryce mają czujniki wbudowane. Tutaj faktycznie mamy lekko zafałszowany pomiar. To że czujnik pokaże nico niższą temperaturę to nie problem, gorzej jak temperatura chupa będzie dryfować bez zmian temperatury na czujniku, wtedy klatki mogą mieć nieco różne temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, MateuszW napisał:

Ciekawe. Duże matryce mają czujniki wbudowane. Tutaj faktycznie mamy lekko zafałszowany pomiar. To że czujnik pokaże nico niższą temperaturę to nie problem, gorzej jak temperatura chupa będzie dryfować bez zmian temperatury na czujniku, wtedy klatki mogą mieć nieco różne temperatury.

Dokładnie, to co ujawnił Mareg zmienia diametralnie nasze postrzeganie tego tematu :uhm: Nadto, teraz rozumiem skąd w mojej 224 mod takie akcje na matrycy a wskazane temp znikome :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.