Skocz do zawartości

Gdy..


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Mały opis zjawiska, bo jak zawsze mi się wydaje, że wszystko dla wszystkich jest oczywiste a tak być nie musi :)

 

Badanie sprawdza, czy matryca w naszej kamerce jest dobrze ustawiona, czy nie jest przechylona.

Szybka położona na nosku ma za zadanie dać nam punkt wyjścia gdyż front noska kamerki jako płaszczyzna takim punktem odniesienia bardzo dobrym jest.

Gdy patrzymy przez otworek krążka z góry na kamerkę to widzimy jego odbicie i w szybce i w matrycy. Gdy szybka leżąca na nosku kamerki i matryca są idealnie równoległe to oba odbicia naszego otworka przez który patrzymy nam się pokrywają, gdy jednak matryca jest umocowana krzywo (i kosi nam na zdjęciach gwiazdy) odbicia są wzajemnie przesunięte. Naszym zadaniem jest sprowadzić odbicie od matrycy regulując przechył jej płytki do zgrania się z odbiciem w szybce.

 

poniżej - było (już wiadomo czemu gwiazdy na zdjęciach były zawsze wyciągnięte do rogu)

IMG_2872a.jpg.afe6783c24ffb2e81f97fd7d05d26ec0.jpg

 

poniżej - jest (po regulacji pochyłu matrycy)

 

IMG_2887x.jpg.556626dbe85a312a5fc9a10f704bf15d.jpg

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podzielenie się metodą. Może da się zastosować do zbadania pochylenia zespołu kamera + OAG + koło filtrowe + nosek. Oczywiście matryca byłaby  już wcześniej ustawiona i służyła by jako odniesienie.  Ewentualna regulacja odbywałaby się  na złączkach etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wpadłem na tę metodę, a ułatwiłaby mi życie i oszczędziła 2 dni pracy. Naprawiałem kamerkę internetową, po nagłym wytraceniu prędkości o ziemię. :D

Toja instrukcja nie podaje sposobu oświetlenia kamery, stąd rodzi się moje pytanie: wykonujesz te operacje mając oświetlenie "z góry", czy może nie dbasz o kierunek promieni? Zauważyłeś jakiś wpływ oświetleni na dokładność ustawienia? Otwór jest dość duży i nie załamuje światła, więc mam drugie pytanie:  jeżeli oś optyczna oka/ urządzenia rejestrującego nie pokrywa się z osią symetrii otworu kołowego, to nie otrzymamy fałszywie przesuniętego obrazu? Oczywiście przy równomiernym i równoległym założeniu oświetlenia obiektu. Podpytuję, bo nie mam już pacjenta do przeprowadzenia prób :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Kubiłan napisał:

Nie wpadłem na tę metodę, a ułatwiłaby mi życie i oszczędziła 2 dni pracy. Naprawiałem kamerkę internetową, po nagłym wytraceniu prędkości o ziemię. :D

Toja instrukcja nie podaje sposobu oświetlenia kamery, stąd rodzi się moje pytanie: wykonujesz te operacje mając oświetlenie "z góry", czy może nie dbasz o kierunek promieni? Zauważyłeś jakiś wpływ oświetleni na dokładność ustawienia? Otwór jest dość duży i nie załamuje światła, więc mam drugie pytanie:  jeżeli oś optyczna oka/ urządzenia rejestrującego nie pokrywa się z osią symetrii otworu kołowego, to nie otrzymamy fałszywie przesuniętego obrazu? Oczywiście przy równomiernym i równoległym założeniu oświetlenia obiektu. Podpytuję, bo nie mam już pacjenta do przeprowadzenia prób :( 

Kamera stoi na biurku noskiem do góry, lampka od strony biurka świecąc do góry oświetla trzymany przy oku 40cm nad kamerka krążek, to jego białe odbicie generuje nam to co potrzebne. Lampka jest tuż przy kamerze ale nie ma to znaczenia bo to krążek jest źródłem światła/odbicia. Jeśli szybka na nosku jest równa to sami się centrujemy na oś widząc odbicie otworka w szybce na środku matrycy a wtedy i widzimy też odbicie krążka od matrycy.

Metoda jest niebywale prosta w swej prostocie, że aż wydaje się niemożliwa :D wiem.

 

Tu nie ma zjawisk dyfrakcji itp, otworek NIE musi mieć 0,1mm, 5-7mm jest akurat.

 

jeszcze jedno.

 

Odchylając szybkę łatwo ustalimy który krążek jest który, tam gdzie wystaje ten od matrycy, tam płytka jest za wysoko, należy z tej strony obniżać płytkę z matrycą.

 

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to działa tak jak to opisałeś, to jest to genialne. Pytanie jak bardzo zbliża nas to do ideału 90 stopni (jak błąd ustawienia centrycznego obu okręgów ma się do kąta pochylenia matrycy), jak wpływa na to krzywizna szybki, ustawienie kartonika, położenie oka. Wymyśl coś jeszcze na drugą zmienną - odpowiednia wysokość matrycy, która zmienia sie w trakcie regulacji. Jestem przekonany, że nikt w ZWO nie siedzi pół dnia regulując jedną kamerę, ale skoro już dążymy do ideału.. ;) Dzięki za podzielenie się patentem. Na pewno sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, OnlyAfc napisał:

@HAMALRozumiem, że z Canonem można tak samo przetestować? Bo ja mam problem z osiowością całości i już nie mam pewności, czy to problem z matrycą Canona, czy problem z optyką.

Można :) ale nie wiem jak będzie z dokładnością tej metody na dużych matrycach więc ostrożnie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, HAMAL napisał:

Można :) ale nie wiem jak będzie z dokładnością tej metody na dużych matrycach więc ostrożnie :)

 

Gorzej być już nie może raczej :) Sprawdzę z tillterem przy okazji i zobaczymy co wyjdzie z tego. Potem i tak potestuję na gwiazdkach, żeby się upewnić, że jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HAMAL napisał:

Kamera stoi na biurku noskiem do góry, lampka od strony biurka świecąc do góry oświetla trzymany przy oku 40cm nad kamerka krążek, to jego białe odbicie generuje nam to co potrzebne. Lampka jest tuż przy kamerze ale nie ma to znaczenia bo to krążek jest źródłem światła/odbicia. Jeśli szybka na nosku jest równa to sami się centrujemy na oś widząc odbicie otworka w szybce na środku matrycy a wtedy i widzimy też odbicie krążka od matrycy.

Możesz to zobrazować zdjęciem? Próbuję sobie zwizualizować oświetlenie kartonika od dołu i mi nie wychodzi :(

Jak wyciąłeś ładny otwór w kartonie? Dziurkacz jakiś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pracy jestem :) 

 

Lampka biurkowa na wysięgniku, gibajna we wszystkie strony, wykręcona świeceniem do góry leży klosikiem na biurku.

 

vvv.png.3f525719c7b738a09724f33c65c2b3ae.png

 

Ja mam takie coś, to miniatura ze strony o modelach tym wytnę wszystko co okrągłe :)

Akcesoria_modelarskie.jpg.5be28260b9787fa2d8f66deb97d1b158.jpg

 

Ale można dziurkaczem.

 

Ta przysłona może być kwadratowa, otwór tak naprawdę też :) byle miał ostre brzegi a nie postrzępione.

 

 

 

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, dziki napisał:

Jak wyciąłeś ładny otwór w kartonie? Dziurkacz jakiś?

Do "zewnętrznych" polecam cyrkiel tnący CMP-1, do "wewnętrznych" KNIPEX 90 70 220.

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie nad tym zastanawiam.. Tą metodą stwierdzamy równoległość szybki matrycy do szybki położonej na złączce - poprawcie mnie jeżeli sie mylę. Więc nie znając tolerancji równoległości matrycy z jej szybką wszystko robimy "na oko" i nie mamy odniesienia do rzeczywistości, bo sama powierzchnia matrycy może nie być równoległa do szybki matrycy. Oczywiście wiem, że to rozbijanie g na atomy, bo odchyłki w procesie produkcyjnym muszą byc bardzo małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, seg napisał:

bo sama powierzchnia matrycy może nie być równoległa do szybki matrycy

Może nie być :D Pixele w matrycy mogą mieć inną płaszczyznę niż szybka sensora :) liczymy na to, że gdy producent matrycy zamyka gołe pixele szybką, pracując na takiej precyzji robi to równo :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal do jasnej cholery gdzie jest mój stary filtr UV 58mm do obiektywu?? Wymyśli takie ustrojstwo i teraz człowiek musi szukać czegos co nada się na szybkę..

Edytowane przez seg
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A idź ty z tymi forami.. Człowiek myślał, że ma fajną kamerę, to wessel napisał, że wcale nie taką fajną, a Hamal wykazał, że wcale nie taką równą ;)

 

PS optymalna średnica otworu w kartonie to dla mnie 8-10mm, odległość karton-kamera 30-35cm. Wtedy widać najlepiej. Otwór okrągły jest uniwersalny, poniewaz pokazuje przekoszenia dookólnie. Wystarczy przesuwać się po krawędziach.

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.