Skocz do zawartości

ilość widocznych szczegółów między aperturą 250mm a 200mm


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Mam obecnie dobsona 10 " flex tube, działa świetnie i nie zamierzam go na razie wymieniać.  Ale kiedyś prawdopodobnie przejdę na 8" calowy teleskop newtona lub cassegraina na rzecz umieszczenia go na montażu paralaktycznym. Całe moje doświadczenie w teleskopach to 1,5 roku z malutkim teleskopem Bresser Messier az nano 80/640, i rok z 10" dobsonem więc jeszcze nie wiem jaka będzie różnica w ilości widocznych szczegółów jeśli przesiądę się na coś o średnicy apertury 5cm mniejszej.

Bardzo proszę o informację jaka będzie dokładnie różnica w widoczności szczegółów w teleskopie z średnicą 250 mm a 200 mm, najlepiej z przykładem na konkretnym DS-sie jeśli ktoś miałby coś pod ręką. Przeszukałem kilka kalkulatorów powiększeń pokazujących widok obiektu z różnym sprzętem i tam nie ma takiej funkcji np, http://www.12dstring.me.uk/fovcalc.php

 

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostajesz 1.25 * 1.25 światła względem mniejszego teleskopu => 1.6 razy.  To w praktyce pozwala ci oglądać te obiekty w nieco większym powiększeniu (x1.25) co jest miłe.
Albo też, w odniesieniu do bladawych mgiełek, pozostaniesz przy poprzednim powerze ale  uzyskasz nieco większe nasycenie (jasność powierzchniowa).

... oczywiście zakładam, że okularów masz sporo różnych. ;)


Rozdzielczość (detale) rośnie tylko proporcjonalnie więc teoretycznie też o 57% więcej szczegółów zobaczysz na całej powierzchni obiektu ale ... to teoria bo ogranicza cię bardzo typowy seeing.
Tylko niezwykle rzadko i/lub w wysokich górach to wykorzystasz.

 

Siema

 

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie myślisz o astrofoto to po co Ci do wizuala montaż paralaktyczny? Zdecydowanie wolałbym zostawić sobie większą aperturę i dzięki temu mieć większy zasięg.

Montaż azymutalny (Dobsona) ma pewną cechę którą większość uznaje za wadę a ja za zaletę. Trudniej jest odszukać obiekt na niebie (nie mówię tu o montażach z goto) co zmusza obserwatora do pewnego wysiłku i dobrego poznania nieba, co samo w sobie jest sporą frajdą i źródłem satysfakcji, w przeciwieństwie do wstukania nr NGC w pilocie.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w widoczności najmniejszych szczegółów przez teleskop z lustrem 25 cm. i 20 cm. jest zauważalna, choć determinowana przez stan atmosfery. Teoretycznie lustro pierwsze daje najmniejszy szczegół = 0,5" sekundy kątowej, natomiast drugie  = 0,7" sekundy kątowej.  Do obserwacji obiektów DS im większe lustro tym większy zasięg wizualny.

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łap dwa screeny z "surowego" widoku narzędzia nad którym w tej chwili pracuję. Porównanie parametrów Synty 10 i Synty 8, będziesz wiedzieć dlaczego ten pierwszy ma dużą przewagę nad drugim. (dane nie uwzględniają seeing 10/10 i ciemne niebo 6.5 mag, zaś źrenica 7mm to max):) 

synta 8.png

synta 10.png

Edytowane przez mack_mnk
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzędziel napisał:

Jeśli nie myślisz o astrofoto to po co Ci do wizuala montaż paralaktyczny?

Nieno o astrofotografii też myślę, i zmiana na montaż paralaktyczny byłaby właśnie między innymi dla lepszych możliwości robienia zdjęć. . Tylko chodziło mi o porównanie widoku między teleskopami o średnicy 250mm a 200m tym razem bardziej pod kątem tego co zobaczę przez okular, bo na obserwacjach wizualnych też będzie mi zależeć

2 godziny temu, Grzędziel napisał:

Montaż azymutalny (Dobsona) ma pewną cechę którą większość uznaje za wadę a ja za zaletę. Trudniej jest odszukać obiekt na niebie (nie mówię tu o montażach z goto) co zmusza obserwatora do pewnego wysiłku i dobrego poznania nieba, co samo w sobie jest sporą frajdą i źródłem satysfakcji, w przeciwieństwie do wstukania nr NGC w pilocie.

Dziękuję serdecznie za radę, absolutnie się zgadzam, chociaż ostatnio miałem trudności ze znajdowaniem DS-ów to też jestem zdania że lepiej znaleźć obiekt samodzielnie bez pomocy naprowadzania

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica 1 mag da lustro większe o 251%. Tu masz różnicę 156% czyli 0,6 mag. Czy to dużo czy mało ? 

 

Moim zdaniem, po tym co już pisałeś nie masz dużego doświadczenia i różnicę zauważysz ale będzie niewielka. 

 

Lepiej już mieć oddzielnie sprzęt do foto i obserwacji. Łączenie tego w jedym zestawie nie jest zbyt dobrym pomysłem. 

 

A jaka astrofotografia Cię interesuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, astrokarol napisał:

A jaka astrofotografia Cię interesuje ?

Na początek chyba zacznę od pojedyńczych gwiazd takich jak Syriusz czy Rigel, zobaczę czy cokolwiek z tego wyjdzie jeśli tak to potem otwartych gromad gwiazd, potem najjaśniejsze mgławice i galaktyki. Uparłem się żeby spróbować fotografii jeszcze z moim dobsonem na platformie paralaktycznej. Dużo osób pisze, wydaje mi się mając racje że jakiś niesamowitych zdjęć nie zrobię w ten sposób, ale mnie na początek zadowolą nawet słabsze, jeżeli będzie to błędem to trudno, błędy też mogą czegoś nauczyć, ale na razie nastawiam się pozytywnie

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak, jednakże nie chcę mieć więcej niż 1 teleskop naraz a dobsona narazie nie wymieniam, to w tej sytuacji nie wiem jaka jeszcze opcja mi zostaje, a gdybym kupił reduktor ogniskowej do tego newtona , zmieniłoby to coś?

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze , przyznam że się pogubiłem, jeżeli stosujemy zasadę 500, to dzielimy 500 przez ogniskową żeby uzyskać czas naświetlania bez poruszonego obrazka. Czemu więc znalazłem w sklepie tubę systemu shmidta-cassegraina która ma ogniskową 1600, i jest napisane że jest ona dedykowaną do astrofotografii, to jak to będzie działać z tak wielką ogniskową, a jeśli nie będzie to czemu jest napisane że jest to tuba do astrofotografii?

tutaj jeszcze dam link : https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=5279&lunety=Tuba GSO RC Ritchey Chretien 8 200 1600 f 8 OTA M LRS Carbon

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dedykowana do astrofotografii ale na montażu paralaktycznym kompensującym ruch obrotowy Ziemi, żeby obiekt utrzymywał się w polu widzenia. Scmitd-Cassegrain nadaje się raczej do astrofotografii planet z uwagi na dłuższą ogniskową i skalę obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, przemyślałem jeszcze raz sprawę i myślę że jednak zdecyduję się na 2 teleskopy, jeden który już mam dobson 10" będzie do obserwacji wizualnych. I tak jak kiedyś podpowiedział mi Mariusz zainwestuję w mały APO. Mam pewien budżet który mogę przeznaczyć na astrofotografię, trochę poszukałem i wybrałem pewien zestaw. Proszę o doradztwo czy ma on sens, jeżeli będę chciał fotografować DS-y i planety, a także czy to w ogóle kompletny zestaw do astrofotografii i czegoś nie przeoczyłem, z kategorii przedmiotów : szyny, kliny 

1. tuba APO Sky-Watcher Evostar 72 ED OTA refraktor     https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_328&products_id=5467&lunety=Sky Watcher Evostar 72 ED OTA refraktor

2. montaż  Montaż paralaktyczny Sky-Watcher EQ3-2 / CG4 - głowica + przeciwwaga + statyw aluminiowy   https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1401&lunety=Monta paralaktyczny Sky Watcher EQ3 2 CG4 g owica przeciwwaga statyw aluminiowy

3. ToupTek Aparat fotograficzny ATR3-16000-KPA Cooled Deep Sky Color    https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/touptek-aparat-fotograficzny-atr3-16000-kpa-cooled-deep-sky-color/p,57623#tab_bar_0_select

Edytowane przez Jan Astralbreeze
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Janku. 

Nie obraź się na mnie ale widzę (nie tylko ja) że brniesz uparcie w coś, co raczej się nie uda. Chcesz połączyć wizual i astrofoto w jednym teleskopie. W dodatku w Newtonie na dobsie. Pakujesz się w ogromne koszta;podlinkowałeś kamery za 5-6k. Już po raz enty chłopaki tłumaczą że z tej mąki chleba nie będzie. 

Zupełnie nie rozumiem dlaczego nie chcesz mieć osobnych sprzętów do każdego z tych zadań.Co prawda nie znam się za bardzo na astrofoto ale umiem liczyć. Za tą grubą kasę jaką chcesz wybulić na kamerkę skompletujesz podstawowy zestaw i stawiam wszystko że efekty będą lepsze niż z Dobsona. 

Straszny uparciuch jesteś i nie chcesz słuchać rad :happy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak , już zmieniłem zdanie i jednak do dobsona, wezmę to APO jak opisałem w komentarzu wyżej :) , a kamerę chcę od razu kupić w takiej cenie żeby potem nie wymieniać kilka razy, kolejny powód jest taki że nie mam odpowiedniej lustrzanki, gdybym miał, nie kupowałbym kamery tylko zacząłbym od niej 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie śledził bo nie ma napędu. Możesz ręcznie śledzić ale to tylko do wizuala.

Pierwszy sensowny montaż jaki widzę do fotografowania na początek sprzętem do 200-300 mm to np. taki  :

https://www.astroshop.pl/paralaktyczne-z-goto/skywatcher-montaz-eq3-pro-synscan-goto/p,11663

 

ps. a do APO którego wybrałeś nie schodził bym poniżej dobrze tu ocenianego ioprona  cem25p + sprzęt do guidingu

https://www.astroshop.pl/paralaktyczne-z-goto/ioptron-montaz-cem25p-goto-ze-statywem/p,50076

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz też mieć świadomość, że ten zestaw będzie miał skalę 1,87arcsec/pixel. Żeby gwiazdy były punktowe wymaga dobrego prowadzenia. Na tym montażu może być ciężko. Radzę albo lepszy montaż (HEQ5) lub lepiej na początek do tego montażu lustrzankę z krótkim teleobiektywem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.