Jump to content
Jan Astralbreeze

ilość widocznych szczegółów między aperturą 250mm a 200mm

Recommended Posts

Posted (edited)

Dzień dobry,

Mam obecnie dobsona 10 " flex tube, działa świetnie i nie zamierzam go na razie wymieniać.  Ale kiedyś prawdopodobnie przejdę na 8" calowy teleskop newtona lub cassegraina na rzecz umieszczenia go na montażu paralaktycznym. Całe moje doświadczenie w teleskopach to 1,5 roku z malutkim teleskopem Bresser Messier az nano 80/640, i rok z 10" dobsonem więc jeszcze nie wiem jaka będzie różnica w ilości widocznych szczegółów jeśli przesiądę się na coś o średnicy apertury 5cm mniejszej.

Bardzo proszę o informację jaka będzie dokładnie różnica w widoczności szczegółów w teleskopie z średnicą 250 mm a 200 mm, najlepiej z przykładem na konkretnym DS-sie jeśli ktoś miałby coś pod ręką. Przeszukałem kilka kalkulatorów powiększeń pokazujących widok obiektu z różnym sprzętem i tam nie ma takiej funkcji np, http://www.12dstring.me.uk/fovcalc.php

Edited by Jan Astralbreeze

Chodzi o obserwacje wizualne czy astrofoto? Zobacz tu (przewiń post niżej).

Posted (edited)

Dostajesz 1.25 * 1.25 światła względem mniejszego teleskopu => 1.6 razy.  To w praktyce pozwala ci oglądać te obiekty w nieco większym powiększeniu (x1.25) co jest miłe.
Albo też, w odniesieniu do bladawych mgiełek, pozostaniesz przy poprzednim powerze ale  uzyskasz nieco większe nasycenie (jasność powierzchniowa).

... oczywiście zakładam, że okularów masz sporo różnych. ;)

Rozdzielczość (detale) rośnie tylko proporcjonalnie więc teoretycznie też o 57% więcej szczegółów zobaczysz na całej powierzchni obiektu ale ... to teoria bo ogranicza cię bardzo typowy seeing.
Tylko niezwykle rzadko i/lub w wysokich górach to wykorzystasz.

Siema

Edited by ekolog
  • Like 1
  • Thanks 1

Jeśli nie myślisz o astrofoto to po co Ci do wizuala montaż paralaktyczny? Zdecydowanie wolałbym zostawić sobie większą aperturę i dzięki temu mieć większy zasięg.

Montaż azymutalny (Dobsona) ma pewną cechę którą większość uznaje za wadę a ja za zaletę. Trudniej jest odszukać obiekt na niebie (nie mówię tu o montażach z goto) co zmusza obserwatora do pewnego wysiłku i dobrego poznania nieba, co samo w sobie jest sporą frajdą i źródłem satysfakcji, w przeciwieństwie do wstukania nr NGC w pilocie.

• Like 3

Posted (edited)

Różnica w widoczności najmniejszych szczegółów przez teleskop z lustrem 25 cm. i 20 cm. jest zauważalna, choć determinowana przez stan atmosfery. Teoretycznie lustro pierwsze daje najmniejszy szczegół = 0,5" sekundy kątowej, natomiast drugie  = 0,7" sekundy kątowej.  Do obserwacji obiektów DS im większe lustro tym większy zasięg wizualny.

Edited by lemarc
  • Like 1
  • Thanks 1

Posted (edited)

Łap dwa screeny z "surowego" widoku narzędzia nad którym w tej chwili pracuję. Porównanie parametrów Synty 10 i Synty 8, będziesz wiedzieć dlaczego ten pierwszy ma dużą przewagę nad drugim. (dane nie uwzględniają seeing 10/10 i ciemne niebo 6.5 mag, zaś źrenica 7mm to max):) 

synta 8.png

synta 10.png

Edited by mack_mnk
  • Thanks 2

Posted (edited)
2 godziny temu, Grzędziel napisał:

Jeśli nie myślisz o astrofoto to po co Ci do wizuala montaż paralaktyczny?

Nieno o astrofotografii też myślę, i zmiana na montaż paralaktyczny byłaby właśnie między innymi dla lepszych możliwości robienia zdjęć. . Tylko chodziło mi o porównanie widoku między teleskopami o średnicy 250mm a 200m tym razem bardziej pod kątem tego co zobaczę przez okular, bo na obserwacjach wizualnych też będzie mi zależeć

2 godziny temu, Grzędziel napisał:

Montaż azymutalny (Dobsona) ma pewną cechę którą większość uznaje za wadę a ja za zaletę. Trudniej jest odszukać obiekt na niebie (nie mówię tu o montażach z goto) co zmusza obserwatora do pewnego wysiłku i dobrego poznania nieba, co samo w sobie jest sporą frajdą i źródłem satysfakcji, w przeciwieństwie do wstukania nr NGC w pilocie.

Dziękuję serdecznie za radę, absolutnie się zgadzam, chociaż ostatnio miałem trudności ze znajdowaniem DS-ów to też jestem zdania że lepiej znaleźć obiekt samodzielnie bez pomocy naprowadzania

Różnica 1 mag da lustro większe o 251%. Tu masz różnicę 156% czyli 0,6 mag. Czy to dużo czy mało ? 

Moim zdaniem, po tym co już pisałeś nie masz dużego doświadczenia i różnicę zauważysz ale będzie niewielka. 

Lepiej już mieć oddzielnie sprzęt do foto i obserwacji. Łączenie tego w jedym zestawie nie jest zbyt dobrym pomysłem. 

A jaka astrofotografia Cię interesuje ?

Posted (edited)
5 godzin temu, astrokarol napisał:

A jaka astrofotografia Cię interesuje ?

Na początek chyba zacznę od pojedyńczych gwiazd takich jak Syriusz czy Rigel, zobaczę czy cokolwiek z tego wyjdzie jeśli tak to potem otwartych gromad gwiazd, potem najjaśniejsze mgławice i galaktyki. Uparłem się żeby spróbować fotografii jeszcze z moim dobsonem na platformie paralaktycznej. Dużo osób pisze, wydaje mi się mając racje że jakiś niesamowitych zdjęć nie zrobię w ten sposób, ale mnie na początek zadowolą nawet słabsze, jeżeli będzie to błędem to trudno, błędy też mogą czegoś nauczyć, ale na razie nastawiam się pozytywnie

Newton z ogniskową metra to BARDZO ZŁY pomysł do nauki astrofotografii.

• Like 2

Posted (edited)

Pewnie tak, jednakże nie chcę mieć więcej niż 1 teleskop naraz a dobsona narazie nie wymieniam, to w tej sytuacji nie wiem jaka jeszcze opcja mi zostaje, a gdybym kupił reduktor ogniskowej do tego newtona , zmieniłoby to coś?

Pewnie jeszcze by pogorszyło. Reduktor do Newtona to wyższa szkoła jazdy, a jego cena to ładnych parę setek euro.

Przygodę z astrofotografią najbezpieczniej zacząć od zwykłej lustrzanki.

Reduktor ogniskowej do newtona nie ma sensu. To i tak światłosilny układ. Nie da się wyostrzyć obrazu. 

Posted (edited)

Dobrze , przyznam że się pogubiłem, jeżeli stosujemy zasadę 500, to dzielimy 500 przez ogniskową żeby uzyskać czas naświetlania bez poruszonego obrazka. Czemu więc znalazłem w sklepie tubę systemu shmidta-cassegraina która ma ogniskową 1600, i jest napisane że jest ona dedykowaną do astrofotografii, to jak to będzie działać z tak wielką ogniskową, a jeśli nie będzie to czemu jest napisane że jest to tuba do astrofotografii?

tutaj jeszcze dam link : https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=5279&lunety=Tuba GSO RC Ritchey Chretien 8 200 1600 f 8 OTA M LRS Carbon

Ograniczenie przez seeing i prowadzenie montażu. Choć to też zależy od skali.

Generalnie chcesz robić zdjęcia wszystkiego i niczego bo każdey rodzaj z wymienionych celów wymaga inne sprzętu. Chyba, że chcesz robisz tylko najprostsze zdjęcia. 

Dedykowana do astrofotografii ale na montażu paralaktycznym kompensującym ruch obrotowy Ziemi, żeby obiekt utrzymywał się w polu widzenia. Scmitd-Cassegrain nadaje się raczej do astrofotografii planet z uwagi na dłuższą ogniskową i skalę obrazu.

Posted (edited)

Dobrze, przemyślałem jeszcze raz sprawę i myślę że jednak zdecyduję się na 2 teleskopy, jeden który już mam dobson 10" będzie do obserwacji wizualnych. I tak jak kiedyś podpowiedział mi Mariusz zainwestuję w mały APO. Mam pewien budżet który mogę przeznaczyć na astrofotografię, trochę poszukałem i wybrałem pewien zestaw. Proszę o doradztwo czy ma on sens, jeżeli będę chciał fotografować DS-y i planety, a także czy to w ogóle kompletny zestaw do astrofotografii i czegoś nie przeoczyłem, z kategorii przedmiotów : szyny, kliny 

1. tuba APO Sky-Watcher Evostar 72 ED OTA refraktor     https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_328&products_id=5467&lunety=Sky Watcher Evostar 72 ED OTA refraktor

2. montaż  Montaż paralaktyczny Sky-Watcher EQ3-2 / CG4 - głowica + przeciwwaga + statyw aluminiowy   https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1401&lunety=Monta paralaktyczny Sky Watcher EQ3 2 CG4 g owica przeciwwaga statyw aluminiowy

3. ToupTek Aparat fotograficzny ATR3-16000-KPA Cooled Deep Sky Color    https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/touptek-aparat-fotograficzny-atr3-16000-kpa-cooled-deep-sky-color/p,57623#tab_bar_0_select

• Like 1

Drogi Janku. 

Nie obraź się na mnie ale widzę (nie tylko ja) że brniesz uparcie w coś, co raczej się nie uda. Chcesz połączyć wizual i astrofoto w jednym teleskopie. W dodatku w Newtonie na dobsie. Pakujesz się w ogromne koszta;podlinkowałeś kamery za 5-6k. Już po raz enty chłopaki tłumaczą że z tej mąki chleba nie będzie. 

Zupełnie nie rozumiem dlaczego nie chcesz mieć osobnych sprzętów do każdego z tych zadań.Co prawda nie znam się za bardzo na astrofoto ale umiem liczyć. Za tą grubą kasę jaką chcesz wybulić na kamerkę skompletujesz podstawowy zestaw i stawiam wszystko że efekty będą lepsze niż z Dobsona. 

Straszny uparciuch jesteś i nie chcesz słuchać rad :happy:

No tak , już zmieniłem zdanie i jednak do dobsona, wezmę to APO jak opisałem w komentarzu wyżej :) , a kamerę chcę od razu kupić w takiej cenie żeby potem nie wymieniać kilka razy, kolejny powód jest taki że nie mam odpowiedniej lustrzanki, gdybym miał, nie kupowałbym kamery tylko zacząłbym od niej 

• Like 1

Czy ten zestaw jest już kompletny? Czy montaż będzie pozwalał na śledzenie obiektu w celu naświetlenia, nie trzeba dokupywać jakiś napędów ,etc ?

Nie będzie śledził bo nie ma napędu. Możesz ręcznie śledzić ale to tylko do wizuala.

Pierwszy sensowny montaż jaki widzę do fotografowania na początek sprzętem do 200-300 mm to np. taki  :

https://www.astroshop.pl/paralaktyczne-z-goto/skywatcher-montaz-eq3-pro-synscan-goto/p,11663

ps. a do APO którego wybrałeś nie schodził bym poniżej dobrze tu ocenianego ioprona  cem25p + sprzęt do guidingu

https://www.astroshop.pl/paralaktyczne-z-goto/ioptron-montaz-cem25p-goto-ze-statywem/p,50076

• Like 1

Do kompletu przyda się też guider, czyli lunetka + druga kamera, do tego komputer z oprogramowaniem no i do APO korektor pola (flattener) obowiązkowa czyli dobrze ponad 1000 a nawet 2000 PLN

• Like 1

Musisz też mieć świadomość, że ten zestaw będzie miał skalę 1,87arcsec/pixel. Żeby gwiazdy były punktowe wymaga dobrego prowadzenia. Na tym montażu może być ciężko. Radzę albo lepszy montaż (HEQ5) lub lepiej na początek do tego montażu lustrzankę z krótkim teleobiektywem.