Skocz do zawartości

Pętla Łabędzia


Marta_S

Rekomendowane odpowiedzi

21 godzin temu, Marta Seidler napisał:

imageproxy.php?img=&key=315626ff7a94c341

LIGHT_75s_1600iso.jpg

Zamienię niebo dostępne z mojego balkonu na niebo widoczne z balkonu,  pod którym wykonano to zdjęcie. Wrzuciłbym jedną klatkę dla porównania ale prościej będzie wybrać jednolity pomarańczowy z palety barw, ewentualnie zakładając stosowanego czasem przeze mnie IDASA LPS można zdjąć ciut nasycenie ;) Tak wspominam miłe czasy, gdy mogłem stosować kamerę OSC... Dobre niebo i życie staje się łatwiejsze a astrofotografia przyjemniejszą.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Marta Seidler napisał:

Czy dam radę wyciągnąć taki fajny kolor gwiazd używając tylko filtra L-enhance czy powinnam dorobić RGB?

Nie używałbym stwierdzenia "powinnam". Pełna prezentacja KAŻDEGO obszaru zaczyna się od LRGB. Wyjątek stanowi pełny narrowband np. w palecie HST, ale nawet i tam często używa się gwiazd zrobionych jako LRGB. W bikolorze i jak słusznie zauważył Tayson - przy zastosowaniu różnych dziwnych  filtrów kolor gwiazd jest lipny. To oczywiście mój pogląd, żeby nie było że coś komuś narzucam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Marta Seidler napisał:

Czy dam radę wyciągnąć taki fajny kolor gwiazd używając tylko filtra L-enhance czy powinnam dorobić RGB?

Mając dobry materiał jesteś w stanie podciągnąć kolory gwiazd przez wyciągnięcie/wzmocnienie kanału zielonego i niebieskiego bez ingerencji w kanał czerwony. Ja tak robię na swoich zdjęciach z L-enhance i udaje mi się uzyskać w miarę naturalny kolor gwiazd. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2020 o 13:26, Marta Seidler napisał:

Sępólno Krajeńskie :) 

Ooo, to całkiem niedaleko Koszalina! ;) Ilekroć przejeżdżałem przez Twoje miasto, zawsze podziwiałem nazwę rzeczki, która przez nie przepływa: Sępolenka. Piękna nazwa, nieprawdaż? Tak już abstrahując od piękna Pętli Łabędzia... :)

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marta Seidler mam pytanie odnośnie sprzętu jaki używasz, bo sam posiadam SW SA, a w drodze 1100D do astro modyfikacji i zastanawiam się nad obiektywem. Pytałem się kiedyś o WO WhiteCat51, ale swoimi zdjęciami ostatnio pokazałaś że SW SA pociągnie to. Bardzo ciężko Ci jest ustawić polarną, żeby osiągnąć te 75 sekund z tym sprzętem?

Edytowane przez M.C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, M.C napisał:

@Marta Seidler mam pytanie odnośnie sprzętu jaki używasz, bo sam posiadam SW SA, a w drodze 1100D do astro modyfikacji i zastanawiam się nad obiektywem. Pytałem się kiedyś o WO WhiteCat51, ale swoimi zdjęciami ostatnio pokazałaś że SW SA pociągnie to. Bardzo ciężko Ci jest ustawić polarną, żeby osiągnąć te 75 sekund z tym sprzętem?

Do C1100D pomyśl o 70-200L. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, M.C napisał:

@Marta Seidler mam pytanie odnośnie sprzętu jaki używasz, bo sam posiadam SW SA, a w drodze 1100D do astro modyfikacji i zastanawiam się nad obiektywem. Pytałem się kiedyś o WO WhiteCat51, ale swoimi zdjęciami ostatnio pokazałaś że SW SA pociągnie to. Bardzo ciężko Ci jest ustawić polarną, żeby osiągnąć te 75 sekund z tym sprzętem?

Całkiem na początku używania SWSA ciężko mi się ustawiało, ale z każdym kolejnym razem szło coraz sprawniej. :) Z tym że dla mnie te 75 sekund to mało. Coś mi idzie nie tak - albo właśnie niedokładnie ustawiam albo może jest problem z balansem, bo WhiteCat + lustrzanka to dosyć ciężki zestaw. Wcześniej używałam obiektywu Jupiter 135mm i miałam klatki naświetlane nawet po 5 minut. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi! W takim razie wszystko przede mną, bo o 5 minutach jak na razie mogę sobie pomarzyć nawet na 105mm (liczbę moich sesji można policzyć na jednym palcu :) ).

Co do tej Lki Canona to szczerze mówiąc nie chce się pchać w szkła systemowe. Ale to już założę inny temat żeby nie śmiecić tak pięknych ujęć! :heart:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla SWSA nawet 135mm jest juz wyzwaniem, nie to ze sie nie da, ale od 100mm w górę zaczyna sie rzeżba. U Marty widać jakimi to gwiazdami sie konczy, aczkolwiek imho to juz jest kwestia indywidualnego progu akceptacji i jak wyważamy osiągnięte rezultaty vs włożone nakłady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, monter napisał:

Ciekawe spostrzeżenie, ale nie zgodzę się z nim ;) Elka całkiem przyzwoicie sobie radzi z gwiazdkami. Popatrz, ten sam kadr: https://www.astrobin.com/full/15759/0/

Jakbyś doczytał dalej, to chłop przymknął do f/5 i zredukował wielkość gwiazd. Przy f/5,6 ten obiektyw radzi sobie lepiej niż nie jeden TS, to prawda, ale to już inny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.