Skocz do zawartości

Jak zbudować derotator pola


vroobel

Rekomendowane odpowiedzi

Fajny gadzet w bardzo sympatycznym wykonaniu!!! Przydalby mi sie jako zwykly rotator do refraktora! Przez ASCOMa da rade tym sterowac?

@Tom-cio daloby rade to zamknąc w jakiejs sztywnej obudowie bez ugięć pod QHY695?

 

Takie pytanie retoryczne... Czy nie latwiej posadzic dobsona na klinie zamiast bawic sie w rotator?

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Tayson napisał:

Fajny gadzet w bardzo sympatycznym wykonaniu!!! Przydalby mi sie jako zwykly rotator do refraktora! Przez ASCOMa da rade tym sterowac?

@Tom-cio daloby rade to zamknąc w jakiejs sztywnej obudowie bez ugięć pod QHY695?

 

Takie pytanie retoryczne... Czy nie latwiej posadzic dobsona na klinie zamiast bawic sie w rotator?

 

Na Stargazers Lounge właśnie mi zasugerowano dodanie funkcji rotatora. Myślę o tym, ale nie mam nawet z czym to skomunikować i przetestować, nie mówiąc o czasie...

 

Ale... ASCOM'owi przyjrzę się w ciągu najbliższych 1-2 lat, ponieważ już przymierzam się do wykonania montażu widłowego  dla mojego 10" Newtona na bazie przekładni falowej o dużej... hm... nośności? :) Tak więc klin odpada. Rozważałem platformę paralaktyczną, ale wyszło mi śledzenie + GoTo :D 

 

P.S.

Zrobiłem to tak, że ASCOM da się dorobić ;)

 

Edytowane przez vroobel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Jako, że podstawą działania mojego derotatora jest teoria zaczerpnięta z artykułu Kanadyjskiego Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego, postanowiłem poinformować ich o moim projekcie w formie ciekawostki. Efekt korespondencji przerósł moje wyobrażenie: autor artykułu umieścił informację o moim derotatorze w tymże artykule... :mega_shok:

 

http://calgary.rasc.ca/field_rotation.htm
 

 

RASC Calgary Centre - Derotator.jpg

Edytowane przez vroobel
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Piotr4d napisał:

Prawdziwa złota rączka jesteś. Rotator klasa, ale wrażenie robi również Twoje GOTO, a szczególnie metoda wykonania przekładni ślimakowej.

 

Dzięki. :) W mojej głowie kreuje się już pomysł na paralaktyczny montaż widłowy zdolny udźwignąć 20-25kg OTA ze sprzętem. Dla osi Ra przewidziałem fabryczną przekładnię falową (harmoniczną), ale oś Dec będzie napędzana przekładnią ślimakową również własnej produkcji. Tym razem zamówię 10-15mm talerz z aluminium, z nawierconymi otworami pod montaż, o mniejszej średnicy, gdzieś może około 30 cm. To musi być nieco lżejsze. Oczywiście będzie wideo-relacja. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.