Jump to content

Jak zbudować derotator pola


Recommended Posts

Fajny gadzet w bardzo sympatycznym wykonaniu!!! Przydalby mi sie jako zwykly rotator do refraktora! Przez ASCOMa da rade tym sterowac?

@Tom-cio daloby rade to zamknąc w jakiejs sztywnej obudowie bez ugięć pod QHY695?

 

Takie pytanie retoryczne... Czy nie latwiej posadzic dobsona na klinie zamiast bawic sie w rotator?

 

 • Like 2
Link to post
Share on other sites
10 minut temu, Tayson napisał:

Fajny gadzet w bardzo sympatycznym wykonaniu!!! Przydalby mi sie jako zwykly rotator do refraktora! Przez ASCOMa da rade tym sterowac?

@Tom-cio daloby rade to zamknąc w jakiejs sztywnej obudowie bez ugięć pod QHY695?

 

Takie pytanie retoryczne... Czy nie latwiej posadzic dobsona na klinie zamiast bawic sie w rotator?

 

Na Stargazers Lounge właśnie mi zasugerowano dodanie funkcji rotatora. Myślę o tym, ale nie mam nawet z czym to skomunikować i przetestować, nie mówiąc o czasie...

 

Ale... ASCOM'owi przyjrzę się w ciągu najbliższych 1-2 lat, ponieważ już przymierzam się do wykonania montażu widłowego  dla mojego 10" Newtona na bazie przekładni falowej o dużej... hm... nośności? :) Tak więc klin odpada. Rozważałem platformę paralaktyczną, ale wyszło mi śledzenie + GoTo :D 

 

P.S.

Zrobiłem to tak, że ASCOM da się dorobić ;)

 

Edited by vroobel
Link to post
Share on other sites

Hej,

Jako, że podstawą działania mojego derotatora jest teoria zaczerpnięta z artykułu Kanadyjskiego Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego, postanowiłem poinformować ich o moim projekcie w formie ciekawostki. Efekt korespondencji przerósł moje wyobrażenie: autor artykułu umieścił informację o moim derotatorze w tymże artykule... :mega_shok:

 

http://calgary.rasc.ca/field_rotation.htm
 

 

RASC Calgary Centre - Derotator.jpg

Edited by vroobel
 • Like 3
Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, Piotr4d napisał:

Prawdziwa złota rączka jesteś. Rotator klasa, ale wrażenie robi również Twoje GOTO, a szczególnie metoda wykonania przekładni ślimakowej.

 

Dzięki. :) W mojej głowie kreuje się już pomysł na paralaktyczny montaż widłowy zdolny udźwignąć 20-25kg OTA ze sprzętem. Dla osi Ra przewidziałem fabryczną przekładnię falową (harmoniczną), ale oś Dec będzie napędzana przekładnią ślimakową również własnej produkcji. Tym razem zamówię 10-15mm talerz z aluminium, z nawierconymi otworami pod montaż, o mniejszej średnicy, gdzieś może około 30 cm. To musi być nieco lżejsze. Oczywiście będzie wideo-relacja. :)

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 12 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
   • 238 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.