Jump to content

Do drukarzy 3D: spec-wkładka do mikrofalówki do labu -pomocy ;)


Recommended Posts

Cześć!

Mam techniczne pytanie do Kolegów bawiących się drukiem 3D. czy któryś z Was robił kiedyś jakieś elementy nadające się do umieszczenia w typowej kuchence mikrofalowej? Głownie chodzi mi o to, które ze stosowanych tworzyw się nada. Niżej pokrótce wyjaśnię cel pytania, co ułatwi odpowiedź:

 Ogólny cel to adaptacja kuchennej mikrofali do processingu-utrwalania delikatnych próbek biologicznych w laboratorium. Zasadniczo powinno się użyć dedykowanej aparatury laboratoryjnej, ale koszt jest na razie zaporowy. Istnieją jednak sztuczki pozwalające zaadaptować do tego celu sprzęt kuchenny o najniższej mocy (czytaj: uchronić próbki przed ugotowaniem), ale jest to dość kłopotliwe -zabawa dość ryzykowna i ciężko uzyskać powtarzalne efekty.

 

(1) Wypełniający większość podstawy komory obrotowy talerz utrudnia umieszczenie w rogach dostatecznie dużych naczyń z wodą jako balastem-  absorbentem energii.

(2) Obrót typowego talerza mikrofali trwa ok. 20s, co jest trochę za długo przy wymaganych krótkich cyklach naświetlania; napęd talerza to wolnoobrotowy silnik synchroniczny, ciężko to zmodyfikować bez jakichś kosztownych ingerencji. Sterowanie cyklem naświetlania mikrofali to też temat rzeka, gdyby ktoś pytał.

 

 Odpowiedni element wydrukowany 3D mógłby rozwiązać problem (1), co być może byłoby całkiem wystarczające, zaś a w zaawansowanej wersji również (2).

 Generalnie w wersji podstawowej byłby to po prostu stelaż/adapter/nasadka umieszczany na sprzęgle osi talerza mikrofali, umożliwiający umieszczenie w nim kilku(nastu) małych 1.5-2ml probówek lub po prostu mieszczący szklaną szalkę Petriego, średnicy < 15cm.

 W wersji zaawansowanej myślałem o czymś w rodzaju przekładni na rolkach, dzięki czemu szalka obracałby się ok. 2x szybciej. Do zrobienia drukiem 3D byłyby tylko elementy ramy, pozostałe jak rolki byłyby osobno toczone z wałka, a osie na jakichś nylonowych śrubach itp.

 Na początek jak to wygląda od strony materiałowej. Czy te filamenty na których pracujecie są kompatybilne z wnętrzem mikrofali? Uwaga: Założenie jest takie, że sam adapter nie będzie się mocno grzał (w końcu o ile wiem to termoplastyczne tworzywo, tak czy inaczej).

Pozdrawiam i liczę na wsparcie merytoryczne.

-J.

Link to post
Share on other sites

Kompatybilność... przeszkody są dwie: prądy wirowe i rozgrzewanie. Filamenty niezawierające elementów metalowych powinny być niemal obojętne dla mikrofal o częstotliwości 2.45GHz. Prawdę mówiąc nie do końca obojętne, ale jednak dla tych materiałów tłumienność fal w tym paśmie jest nieznacznie wyższa niż powietrza. Prawie wszystkie się nadają, bo domieszki proszku metali są niezwykle rzadkie i takie filamenty są wyraźnie oznaczane, są też droższe. Klasyczne PLA, PET, ABS, PA i ich pochodne typu PETG, ASA, PLA+ takich domieszek nie zawierają.

 

Pozostają domieszki elektrolitów, lub alkoholi itp. (w celu poprawy właściwości tworzywa) lub niektóre barwniki. I to się już może troszkę grzać przy dużych mocach i długich czasach. Jak bardzo? Spodziewałbym się wzrostu o max kilka stopni, bo jednak są to niewielkie ilości roztworzone w dobrym dielektryku. Jednak z balastami które masz zamiar stosować zjawisko będzie marginalne.

 

Najczystsze postacie tworzyw, to te oznaczone jako kolor naturalny, bez ulepszeń typu glikol, czyli czyste PET, ABS, PA, PC.

Link to post
Share on other sites

Dzięki!

 Czyli wychodzi na to, że "się da". Generalnie bałem się, że coś tam się zacznie nagrzewać, topić itp. Niby polimery same w sobie nie powinny absorbować znaczących mocy, ale zawsze warto się upewnić. Właśnie z powodu różnych wypełniaczy, a ja o szczegółach dotyczących tej klasy materiałów nie mam pojęcia. No i nie miałem pojęcia, jakie tworzywa się stosuje, do jakich temperatur mogą pracować. Poczytam sobie o nich, dzięki za wskazówki. Za jakiś czas wrócę do tematu. Wtedy pewnie będę miał jakiś konkretny szkic elementu, będzie można ocenić ostateczną wykonalność i koszt. Zrobienie takiej banalnej wkładki klasycznymi metodami obróbki pochłonęłoby masę materiału, trzeba by częściowo frezować itp.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Laboratorium jest w Lublinie, ale w Wuhan "byłem i żyję" :movingtongue: No dobra, 11 lat temu i tylko przejazdem :laughing1: Nie bez związku (znaczy krótko po) z pechowym zaćmieniem Słońca w lipcu 2009 :laughing1: Pech dotyczył pogody, ale wtedy też była epidemia, tylko świńskiej grypy...

Link to post
Share on other sites

Drukowałem kółka (czarne) do plastikowego pierścienia obracającego talerz w mikrofali z PLA (Fiberlogy) 2 miesiące temu i do dziś nie ma z nimi problemu.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 247 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.