Skocz do zawartości

μ Cep Erakis (Granat) vs Betelgeza


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Jak "ugryźć" Garanata? Co jest ważniejsze w tym fragmencie nieba: piękna wielka gwiazda czy jej równie piękne mgławicowe otoczenie? W kadrze zdecydowanie dominuje gwiazda, uznałem więc że zbieranie większej ilości materiału w celu wydobycia subtelności mgławicy IC1396 nie jest konieczne, a swoją "ilustrowaną opowieść" poświęcę Erakisowi. I dlatego też ten wątek umieszczam w "gwiazdach" a nie w "DSO".

 

Nadolbrzym położony na skraju mgławicy IC1396, znanej z formacji "Trąba Słonia". Jest gwiazdą zmienną nieregularnie o jasności obserwowalnej mag 3,4 - 5,1. Różne źródła podają okres zmienności w zakresie 2,5 - 9 lat. Ze względu na dość małą jasność obserwowalną i położenie z dala od wyraźnych rysunków gwiazdozbiorów, nie jest tak popularnym olbrzymem jak np. Beletegeza w Orionie. A jest od Betelgezy większa, jaśniejsza absolutnie i masywniejsza!

 

Poniżej krótkie zestawienie najważniejszych cech tych dwóch nadolbrzymów.

  Erakis Betelgeza
Jasność absolutna [mag] -7,6 -5,85
Jasność widoma [mag] 3,4–5,1 0,5
Typ widmowy M2 M2
Odległość [ly] ~2840 ~700
Masa [MS] ~19 ~12
Rozmiar [RS] ~1500 ~900
Temp. Pow. [K] ~3750 ~3590
Wiek [mln lat] ~10 ~8,5

 

Wg katalogu WDS (21435+5847) jest to układ sześciokrotny, ale jako zależne grawitacyjnie uznane są dwa składniki AB o separacji 19,6"
A: mag 4,27; typ widmowy M2
B: mag 12,30; typ widmowy K2
Nie podjąłem trudu oznaczenia na obrazku słabego składnika B.

Na obrazku oznaczyłem za to obiekt PN G100.4+04.6, opisany w CDS jako prawdopodobna mgławica planetarna.

 

Jasność wizualna Granata jest stosunkowo mała, a jednak na matrycy generuje ona zaskakująco intensywną poświatę (lustra były suche). Znacznie większą niż dla jaśniejszych wizualnie gwiazd wcześniejszych typów widmowych (choćby np. Vega). Pewnie spowodowane jest to większą czułością matrycy na kolory idące w czerwień (?), gdyż Erakis jest czerwonym olbrzymem. A może to sprawka silnej czerwonej poświaty mgławicy IC1396?
Można spierać się, co do wartości estetycznej tych dyfrakcyjnych efektów, charakterystycznych dla Newtona. Jedno jest pewne: Newton tak ma. ;)

 

Materiał zbierałem po pewnych zabiegach technicznych na mojej tubie: demontażu (czyszczeniu LG) i zainstalowaniu grzałki na LW. Mam wrażenie, że kolimacja po tych zabiegach nie do końca mi wyszła. Pierwszy raz zaobserwowałem problemy z kulistością gwiazdek.
Podczas zbierania tego materiału pierwszy raz w życiu zastosowałem w APT dithering. Wydaje mi się że jakość tła nieco się poprawiła, ale jednoznacznie nie potrafię tego jakoś ocenić.

 

Setup: HEQ5 belts, UNC 1000/f5, ZWO ASI294 Pro, filtr Astronomik CLS
Zbieranie: APT, 45 x 240 s RGB, gain 120, temp. -10
Obróbka: DSS, PIX, GIMP2, crop 3600 x 2700 , resize 2000 x 1500

 

Erakis_Granat_crop_3600_2700_resize_2000_1500.thumb.jpg.c82bca57333bf4ba6d4f142ec0019c60.jpg

Erakis_Granat_crop_3600_2700_resize_2000_1500_grey_Annotated.thumb.jpg.27b560c2d545758c55928e6d9b2400a1.jpg

Edytowane przez diver
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, diver napisał:

nieco się poprawiła

Zawsze musi być lepiej, kiedy jest dithering. 

Przepalone partie (centra gwiazd) przygasiłeś i zrobiły się szare. Lepiej by wyszło, jakby były białe na nowo. ciekawe zdjęcie.

 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, count.neverest napisał:

Przepalone partie (centra gwiazd) przygasiłeś i zrobiły się szare. Lepiej by wyszło, jakby były białe na nowo.

Materiał był obrabiany dość intensywnie, ale gwiazd jakoś specjalnie nie "gasiłem". Stosowałem DynamicPSF i zdejmowałem otoczki z gwiazd, operując na StarMask.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, count.neverest napisał:

Coś je jednak zgasiło. 1 znacznik pokazuje 21% a 2 znacznik 8%, w obu przypadkach średnia dla obszaru 3x3 piksele. 100% to czerń.

Skąd pochodzi ten analityczny obrazek (z jakiego programu)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, diver napisał:

Ups... (?) Kolego @dobrychemik, pomyśl przez chwilę... ;) Jaki według Ciebie jest np. wiek Słońca?

Pomyślałem przez chwilę. Wiek Słońca jest wyrażony w miliardach lat. Gwiazdy znacznie masywniejsze, np. takie o jakich tu mowa, żyją zdecydowanie krócej. Nie mają szans na miliardy lat.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, diver napisał:

Jasność wizualna Granata jest stosunkowo mała, a jednak na matrycy generuje ona zaskakująco intensywną poświatę (lustra były suche)

Moim zdaniem patrząc na charakterystykę filtra CLS astronomika oraz spektrum typu M2 można wnioskować z dużą pewnością, że "winna" jest podczerwień. 

Swoją drogą zawiodłem się trochę na kolorystyce, bo na zdjęciu kolor gwiazdy jest jakiś taki jasno brązowy czy też beżowy. Powinien być 100% czerwony, karmazyn, krew, burgund i cegła, zmieszane w dowolnych proporcjach ;)

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, dobrychemik napisał:

Pomyślałem przez chwilę. Wiek Słońca jest wyrażony w miliardach lat. Gwiazdy znacznie masywniejsze, np. takie o jakich tu mowa, żyją zdecydowanie krócej. Nie mają szans na miliardy lat.

 

13 godzin temu, Antek Staszewski napisał:

@dobrychemik ma rację. Powinno być 10 mln lat.

 

Hmm...

Wiek najstarszych gwiazd Galaktyki szacuje się na ponad 13 miliardów lat. Czerwony olbrzym to końcowe stadium ewolucji gwiazd "słońcopodobnych". Ponieważ wiek Słońca szacuje się na kilka miliardów lat, to zanim stanie się ono czerwonym olbrzymem upłynie klika następnych miliardów. Sam tego nie wymyśliłem - cytuję jedynie obecny stan wiedzy i teorii naukowych na ten temat.

Ponieważ z samego "pomyślenia" właściwe wnioski nie wypłynęły, proponuję jednak poczytać coś w temacie teorii ewolucji gwiazd. ;)

Np. https://en.wikipedia.org/wiki/Red_giant

Uwaga: amerykański billion to polski miliard. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@diver Doprawdy nie rozumiem jak to możliwe, że taki doświadczony astroamator jak Ty nie zetknął się z informacją, że czas życia gwiazdy uzależniony jest od jej masy: im większa masa, tym krótszy czas życia i jest tu olbrzymia rozpiętość czasu. Najmasywniejsze gwiazdy wybuchają po kilku milionach lat, podczas gdy ledwie żarzące się karły mają szacowany czas życia powyżej biliona lat (tysiąc miliardów - tutaj liczony do zakończenia syntezy helu, bez końcowego wybuchu).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Moim zdaniem patrząc na charakterystykę filtra CLS astronomika oraz spektrum typu M2 można wnioskować z dużą pewnością, że "winna" jest podczerwień. 

Możesz mieć rację, nie polemizuję. Trzeba byłoby więc próbować z filtrem IR?

 

6 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Swoją drogą zawiodłem się trochę na kolorystyce, bo na zdjęciu kolor gwiazdy jest jakiś taki jasno brązowy czy też beżowy. Powinien być 100% czerwony, karmazyn, krew, burgund i cegła, zmieszane w dowolnych proporcjach ;)

Przy prostym zbieraniu RGB to pobożne życzenie Bartek. ;) Tak to niestety na mojej matrycy w przypadku jasnych gwiazd nigdy nie wyjdzie. Im jaśniejsza gwiazda, tym mniej koloru w jej obrazie. Chyba że zastosuję odpowiednie filtry przy zbieraniu albo pomaluję gwiazdkę w PS. Póki co takich zabiegów "artystycznych" nie czynię, choć tak jak Ty jestem zawiedziony brakiem "odpowiedniego" koloru.  :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, dobrychemik napisał:

@diver Doprawdy nie rozumiem jak to możliwe, że taki doświadczony astroamator jak Ty nie zetknął się z informacją, że czas życia gwiazdy uzależniony jest od jej masy: im większa masa, tym krótszy czas życia i jest tu olbrzymia rozpiętość czasu. Najmasywniejsze gwiazdy wybuchają po kilku milionach lat, podczas gdy ledwie żarzące się karły mają szacowany czas życia powyżej biliona lat (tysiąc miliardów - tutaj liczony do zakończenia syntezy helu, bez końcowego wybuchu).

 

13 godzin temu, Antek Staszewski napisał:

@dobrychemik ma rację. Powinno być 10 mln lat.

Zwracam honor. :Salut: Rzeczywiście mowa tutaj o wielkich masach gwiazd, u których ewolucja przebiega inaczej niż dla gwiazd "słońcopodobnych". Poprawiam więc posta źródłowego, żeby nie wprowadzać ludzi w błąd. :Boink:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.05.2020 o 00:56, diver napisał:

filtr Astronomik CLS

Jeszcze żeby być pewnym na 100%: chodzi o ten filtr:

https://www.astronomik.com/en/filter-gegen-lichtverschmtzung-filters-against-lightpollution-lpr/cls-ccd-filter.html

a nie ten:

https://www.astronomik.com/en/visual-filters/cls-filter.html

prawda?

 

Wychodzę z założenia, że lepiej zapytać, niż coś zakładać z góry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.05.2020 o 01:39, Behlur_Olderys napisał:

Wychodzę z założenia, że lepiej zapytać, niż coś zakładać z góry :)

:)

Akurat odwrotnie. Ten: https://www.astronomik.com/en/filter-gegen-lichtverschmtzung-filters-against-lightpollution-lpr/astronomik-cls-filter.html?___store=en

Czasem trudno ustalić co się kupiło, więc jeszcze dla pewności link źródłowy sklepu: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3521

W dniu 17.05.2020 o 01:04, count.neverest napisał:

Przepalone partie (centra gwiazd) przygasiłeś i zrobiły się szare.

Zrobiłem drugą wersję, która Ciebie może bardziej usatysfakcjonuje, ale Bartka z pewnością nie. Nadal nie znajdzie tutaj czerwieni, karmazynu, krwi, burgunda i cegły. ;)

Niemniej poświata głównego "bohatera" tego obrazka nabrała nieco koloru.

Erakis_Granat_2_crop_3600_2700_resize_2000_1500.thumb.jpg.211bd92318beae880039de3c284055fa.jpg

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.