Skocz do zawartości
  • 0

Co dalej???


Dystrybutor89

Pytanie

Witam

Mam problem kupiłem sobie teleskop Sky-Watcher BK 909 EQ2 90/900 i powiem tak, mam mieszane uczucia. Ostatnia pełnia księżyca, super  jestem mega zadowolony, lecz idąc dalej dziś chciałem zobaczyć M31 i szczerze jestem zawiedziony. jakieś 9 lat temu kupiłem sobie lornetkę bodajże delta optical silver 10x50 i dziś jak patrze to w niej ta galaktyka wygląda tak samo. Da się jakoś go usprawnić  okularami czy kupić coś innego. niebo mam w miarę ciemne. Chciałem dziś upolować kometę ale jak na złość na wschodzie się zachmurzyło. W załączniku zdjęcie jak wygląda u mnie niebo przy naświetlaniu 32 sek w telefonie i jeszcze pytanie czy może nie inwestować w inny teleskop tylko może w jakąś lustrzankę i połączyć ją z tym teleskopem. Przepraszam z góry za tyle pytań naraz:)

 

IMG_20200517_024854.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ten teleskop to świetna zabawka, ale wiele więcej się po niej nie spodziewaj- szczególnie na tym montażu. I raczej żadne modyfikacje tu nie pomogą - ten model tak ma.

Na temat wizualu wypowie się może ktoś z oglądających niebo.

Astrofoto proponuję zacząć od jakiegoś niedrogiego używanego Canona lusterkowca. Do tego stałoogniskowy obiektyw 50mm i napęd typu Ioptron SkyTracker lub podobny. Jak masz smykałkę to możesz spróbować zrobić sobie to sam - tak jak tutaj. Trochę samozaparcia i robisz fotki na przykład takie.

A co dalej? Poczytaj..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałem podobne odczucia z M31 na początku moich obserwacji. Niezależnie od sprzętu, galaktyki wymagają przede wszystkim bardzo ciemnego nieba. Filtry do obserwacji wizualnych Andromedy nie pomogą. Jest to szeroki obiekt więc powinieneś wybrać okular o niewielkim powiększeniu z dużym polem widzenia. I obserwacje akurat tej galaktyki polecam na jesień, gdy znajduje się wysoko na niebie, bez świecącego księżyca i sztucznego światła w pobliżu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moim zdaniem do obserwacji galaktyk lepsza jest tania lornetka od taniego teleskopu. Być może stąd twoje zaskoczenie nt obrazu przez teleskop po obserwacjach lornetkowych. Gdybym miał do wyboru teleskop za 1000pln na słabym montażu lub lornetke w tej samej kwocie z prostym statywem fotograficznym, wybrałbym to drugie ;) a co do astrofoto to wessel i jego sugestia z 50ka wyczerpuje temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak jak koledzy nadmienili M31 polecam oglądać jesienią. Do wyłuskania czegoś poza mgiełką będziesz potrzebował lustra 8"-10" i ciemnego nieba ( w zenicie chociaż 6 magnitudo). Obserwować galaktyki można zawsze, ale jeśli chcesz zobaczyć więcej trzeba spełnić warunki łącznie:

- jak największa apertura, 90mm to niestety mało.

- ciemne niebo

- obserwacje w momencie górowania obiektu.

Okulary to rzecz drugorzędna. Jest jeszcze sporo innych, ciekawych obiektów. Poszukaj chociażby tabeli wimmera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 hours ago, Dystrybutor89 said:

W załączniku zdjęcie jak wygląda u mnie niebo przy naświetlaniu 32 sek w telefonie i jeszcze pytanie czy może nie inwestować w inny teleskop tylko może w jakąś lustrzankę i połączyć ją z tym teleskopem. 

Przede wszystkim czytaj! Podobne tematy wałkowaliśmy tutaj setki razy. Przynajmniej będziesz wiedział o co pytać, bo bez urazy - jesteś kompletnie zielony (wszyscy kiedyś byliśmy);)

 

Ja tylko wspomnę, że masz telefon świetnie nadający się do zabawy w astrofoto (szerokie kadry)

Note 8 Pro ma full support camera2 api i wynikające stąd ciekawe możliwości:

Max ekspozycja 32 sek

Max ISO 3200

Zapis w formacie RAW....

Poczytaj tu:

https://www.deepskycamera.de/en/smartphones.php

 

Żeby było jasne: mówię o fotkach z użyciem własnego obiektywu telefona. Stąd mowa o szerokich kadrach - droga mleczna itp cuda ;)

Zobacz np to:

 

Możesz bawić się w wielokrotne ekspozycje (wyżej wspomniana apka do tego właśnie służy), które potem możesz stackować i uczyć się trudnej sztuki obróbki zdjęć.

Na upartego możesz też podpiąć aparat za okularem (tzw. projekcja okularowa) i próbować focić jasne obiekty - Księżyć, planetki.

 

Poczytaj ten wątek:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję  za odpowiedzi, odnośnie lustrzanki to jaka by była na początek dla "zielonego" dobrą? i pytanie czy jest sens kupować używany aparat? czy po iluś tam zdjęciach mogą się psuć itp?. Nigdy nie miałem aparatu stąd te pytania jak to wygląda po dłuższym użytkowaniu, żeby nie kupić kota w worku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, Agent Smith napisał:

Przede wszystkim czytaj! Podobne tematy wałkowaliśmy tutaj setki razy. Przynajmniej będziesz wiedział o co pytać, bo bez urazy - jesteś kompletnie zielony (wszyscy kiedyś byliśmy);)

 

Ja tylko wspomnę, że masz telefon świetnie nadający się do zabawy w astrofoto (szerokie kadry)

Note 8 Pro ma full support camera2 api i wynikające stąd ciekawe możliwości:

Max ekspozycja 32 sek

Max ISO 3200

Zapis w formacie RAW....

Poczytaj tu:

https://www.deepskycamera.de/en/smartphones.php

 

Żeby było jasne: mówię o fotkach z użyciem własnego obiektywu telefona. Stąd mowa o szerokich kadrach - droga mleczna itp cuda ;)

Zobacz np to:

 

Możesz bawić się w wielokrotne ekspozycje (wyżej wspomniana apka do tego właśnie służy), które potem możesz stackować i uczyć się trudnej sztuki obróbki zdjęć.

Na upartego możesz też podpiąć aparat za okularem (tzw. projekcja okularowa) i próbować focić jasne obiekty - Księżyć, planetki.

 

Poczytaj ten wątek:

 

Dzięki na pewno spróbuję, właśnie na takie porady czekałem.  W sumie to mnie zaskoczył ten telefon że za w miarę małe pieniądze ma taki aparat. Tylko ciężko go połączyć z teleskopem nawet jak mam adapter, jedynie przy obserwowaniu księżyca w miarę mi wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.