Skocz do zawartości

Dlaczego supernowe typu Ia są fajne


Rekomendowane odpowiedzi

Niesamowite jest to, że będąc w swoim przydomowym ogródku, na balkonie - własnym obserwatorium, można nie tylko rejestrować obraz odległych światów, ale też dokonywać

własnych pomiarów.

Za pomocą spektroskopii określać skład i temperaturę odległych gwiazd, fotometrią zmiany jasności, spowodowanych różnymi czynnikami np: tranzyt innej gwiazdy bądź planety.

Piękna sprawa

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Jagho napisał:

obliczamy d = 24 x 106 [pc]

I tutaj odpadłem :) Słaby z matmy jestem, do tego może jakiś skrót zastosowałeś, ale skąd wziąłeś 24?

 

Ogólnie fajnie pokazałeś obliczenie, jakie trzeba zrobić, ale próbując skumać całość poległem własnie na tym miejscu :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, OnlyAfc napisał:

I tutaj odpadłem :) Słaby z matmy jestem, do tego może jakiś skrót zastosowałeś, ale skąd wziąłeś 24?

 

Ogólnie fajnie pokazałeś obliczenie, jakie trzeba zrobić, ale próbując skumać całość poległem własnie na tym miejscu :)

Przepraszam za skrót, nie chciałem się za bardzo rozwlekać :) ale już wyjaśniam:

 

d = 10 1 + (m - M) / 5 = 10 1 + (12.6 + 19.3)/5 = 10 7.38 = 23 988 329,19 [pc]

Edytowane przez Jagho
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, Tomi napisał:

Czy istnieje szansa na amatorskie zarejestrowanie widma galaktyki oraz określenie jego przesunięcia ku czerwieni, aby porównać je z redshift'em supernowej?

Tutaj w grę wchodzą dwa problemy:

1. Zdjęcie widma NGC 3643

Przy takiej aperturze jaką mam jest to ekstremalnie trudne (obawiam się, że niemozliwe), bo nie jest zbyt jasna (choć z wieloma innymi da radę - niedawno zrobiłem galaktykę NGC 4636)

2. Określenie przesunięcia ku czerwieni

W swoich obserwacjach stosuję spektroskop o zdolności rozdzielczej R~100. To jest cena, jaką trzeba zapłacić, aby można było rejestrować widma tak słabych obiektów. Ten parametr "R" jest bardzo użyteczny, ponieważ od razu daje nam odpowiedź na pytanie o możliwe do identyfikacji przesunięcie ku czerwieni. Jest to w najprostszym ujęciu odwrotność R. Nie jesteśmy więc w stanie wyznaczyć z < 1/R, w moim przypadku to jest 0,01. Jak widać kilka postów wyżej dla galaktyki NGC 3643 z = 0.00585, czyli jest o połowę za małe.

 

Domyślam się, że Twoje pytanie zmierza do próby wyznaczenia prędkości ekspansji otoczki supernowej. Tutaj jednak czasem mamy do czynienia z prędkościami bardzo wysokimi i zdecydowanie przewyższającymi prędkość recesji samej galaktyki. Wówczas to można spróbować szacować takie prędkości (określając blueshift) nawet przy R~100, choć to też nie będzie łatwe.

Edytowane przez Jagho
  • Lubię 1
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tomi napisał:

Czy istnieje szansa na amatorskie zarejestrowanie widma galaktyki oraz określenie jego przesunięcia ku czerwieni, aby porównać je z redshift'em supernowej?

Znalazłem takie wyznaczenie "amatora" pod poniższym odnośnikiem dla  SN 2019np w galaktyce NGC3254 (tekst po francusku - mam nadzieję, że go dobrze zrozumiałem bez tłumaczenia :) ):

http://www.spectro-aras.com/forum/viewtopic.php?f=38&t=2205#p12225

Autor  zrobił widmo galaktyki  i wyznaczył jej "z" z linii widmowych Na I lam=5922A i Mg I lam=5190A,  potem prędkość linii Si II lam=6355A z widma supernowej i na koniec ich różnicę jako prędkość ekspansji otoczki  V ejc = -10 969 km/s.

 

Nie  znalazłem tam info o sprzęcie, którym zrobił te widma.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rybi napisał:

Znalazłem takie wyznaczenie "amatora" pod poniższym odnośnikiem dla  SN 2019np w galaktyce NGC3254 (tekst po francusku - mam nadzieję, że go dobrze zrozumiałem bez tłumaczenia :) ):

http://www.spectro-aras.com/forum/viewtopic.php?f=38&t=2205#p12225

Autor  zrobił widmo galaktyki  i wyznaczył jej "z" z linii widmowych Na I lam=5922A i Mg I lam=5190A,  potem prędkość linii Si II lam=6355A z widma supernowej i na koniec ich różnicę jako prędkość ekspansji otoczki  V ejc = -10 969 km/s.

 

Nie  znalazłem tam info o sprzęcie, którym zrobił te widma.

Tak, to jest Etienne Bertrand.

On pracuje na Alpy 600 oraz LHires III, ale jestem pewien, że zrobił to na Alpy 600. NGC3254 to znacznie jaśniejsza galaktyka, a SN 2019np to była też jasna supernowa, więc to absolutnie możliwe.

Przy bardzo jasnych SN można to nawet zmierzyć za pomocą Star Analysera odsuniętego odpowiednio od matrycy CCD, aby osiągnąć dostatecznie dobrą rozdzielczość.  Zobaczcie co Mark Bunnell zrobił z widmem pamiętnej SN 2014J (bardzo jasnej SN typu Ia) używając SA200 oraz 4-calowego ED-ka. Piękna analiza zmian w czasie przesunięcia linii Si II związana ze spadkiem prędkości ekspansji otoczki:

 

SN2014J-annotated1.jpg

Edytowane przez Jagho
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.