Skocz do zawartości

Jak podrasować AZ3 i SW 102/500


ŁukaszBar

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

kilka wątków:

 

1. powoli zaczynam zastanawiać się jak lekko podrasować montaż AZ3, widziałem sposoby "na sprężynki" i "na przeciwwagę" i zastanawiam się co lepiej zadziała? Skłaniam się w kierunku 2 małych nawiertów montażu, założenie 2 śrubek-oczek (nie wiem jak to się nazywa) i zakładanie sprężynek. 

2. Mam jeszcze taki problem, że jak powieszę na montażu moje SW 102/500 to oś pionowa na mikro-ruchach chodzi strasznie topornie, tak jakby śruba się klinowała, i myślę, że po prostu musiałbym to jakoś lepiej przesmarować. Jaki smar najlepiej zastosować?

 

3. Co do rasowania SW 102/500 to zastanawiam się jak precyzyjniej ostrzyć na fabrycznym wyciągu. Myślę nad zamontowaniem po prostu większego jednego pokrętła - tutaj pytanie czy ktoś posiadający drukarkę 3D mógłby to jakoś w miarę tanie wydrukować? bo wydaję mi się, że większa średnica pokrętła da większa precyzję ;)

4. Również sam wyciąg przydałoby się jakoś poprawić ale niestety ja nie mam bladego pojęcia jak to zrobić, a wolę nie rusząc jak się nie znam... Czytałem o macie teflonowej przyklejanej na montażu ale może ktoś wstawić zdjęcie jak to po prostu zrobić??

 

5. Wszystko to po to, żeby zaraz zmienić moje SW 707AZ2 na jakiegoś małego maczka. Myślę nad bresserem 100/1500, ale niestety nowy kosztuje 900zł a na giełdzie jakoś na razie nie spotykam...

i tutaj też pytanie jak przystpieszyć wymianę teleskopów na tym montażu AZ3? mam coś takiego: 
https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1592&lunety=Adapter 1 4 do monta u Synta AZ 3 AZ3
SW 102/55 i SW 707 mam założone na obejmach i je po prostu na "motylki" przykręcam do statywu. ale zastanawiam się czy po prostu nie zamontować tego adaptera na stałe i jakoś rury przykręcać do tego? czy szyny jakieś da się na to przykręcić (jakiś otwór tam jest w niektórych szynach ale nie wiem czy to akurat jest gwint) i czy to będzie w miarę bezpieczne montowanie? i jeszcze pytanie czy na to zamontuje tego Bressera czy będę musiał jakiś uchwyt zamontować?

 

Oczywiście jak zwykle - preferuję rozwiązania mega-budżetowe ;) i sorry ze tyle na raz, ale wolę założyć jeden temat niż 5 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje stary, skuteczny sposób poprawy działania montażu AZ3. Należy po prostu za pomocą 2 kawałków solidnego kątownika powiesić tubę teleskopu z boku głowicy (oryginalnej listwy mocującej), a nie na niej/nad nią, jak to jest fabrycznie. Pod tym kątem Hagen poszedł w trochę złym kierunku ;) Zabieg o którym ja piszę ma na celu obniżenie środka ciężkości tuby w pobliże osi podniesienia głowicy montażu (teoretycznie ma być na jej wysokości, w praktyce po prostu jak najbliżej, ile się da). Czyli po prostu wyważenie sprzętu na głowicy tego montażu, tak jak to powinno być w każdym porządnym montażu AZ. To brak tego wyważenia jest przyczyną problemów z tym montażem, w szczególności kiepskiej pracy mikroruchu przy dużych kątach elewacji. Czy zjawiska opadania do tyłu cięższych tub optycznych na tym montażu.

 Oczywiście można kombinować z jakimiś wysięgnikami na przeciwwagi, czy nawet kompensacją sprężynami, ale moim zdaniem to więcej zachodu, problemy z regulacją takich dodatków, a efekt nie zawsze pewny.

 UWAGA: warto pamiętać, że AZ3 ma 2 osobne osie podniesienia. Jedna "zgrubna" na śrubie z podkładką cierną jako hamulcem, bezpośrednio pod listwą mocującą głowicy, a druga jest konstrukcyjnie częścią pionowego mikroruchu.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wyobraźnia jest chyba zbyt mała... Czy mógłbym prosić jakieś zdjęcie albo chociaż odręczny szkic jak takie coś powinno wyglądać? jak na razie skłaniam się ku sprężynkom. 

 

Jeszcze chciałem trochę jakby podpić pytanie czy zwiększenie średnicy pokrętła na wyciągu zwiększy precyzję ustawienia ostrości  (niby większa średnica daje większą precyzję) i czy ktos posiadający drukarkę 3D mógłby takie coś wykonać w rozsądnych funduszach?

 

no i ponownie poruszę temat jak przytwierdzać szybko teleskopy do AZ3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkic geometrii w załączniku. Z lewej oryginalny sposób mocowania tuby do głowicy, z prawej zmodyfikowany. Wyobraź sobie, że patrzysz na poziomo (horyzontalnie) ustawioną tubę wzdłuż jej osi z przodu lub od tyłu. Gruba pozioma kreska u dołu szkicowej głowicy to umowna os podniesienia głowicy montażu.

Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce był tu na forum kolega, który przy pomocy podobnej modyfikacji skutecznie powiesił na tym montażu  Maksutowa 127, który normalnie jest za ciężki na ten montaż i robi na nim fikołka w tył, tzn. tuba samoczynnie uciekała w zenit. Były zdjęcia tej przeróbki. Tylko to było chyba z 7-9 lat temu co najmniej i ten wątek jest raczej nie do odnalezienia wewnętrzną wyszukiwarką forum. Chyba, że ktoś potrafi...

Pozdrawiam

-J.

modyfikacja_AZ3.jpg

  • Lubię 3
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, ŁukaszBar napisał:

Dzięki wielkie :) własnie się zastanawiałem czy mak127 da radę na AZ3 :) to daje jakąś nadzieję :D

Nie żebym zalecał taki mariaż (MK127 + AZ3). To była już jazda po bandzie. Fakt, że autorowi przeróbki się udało, nie znaczy, że to optymalny zestaw...

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, ŁukaszBar napisał:

wiem, ale na początek chciałbym kupić jednak MAK 127 lub coś podobnego i powiesić na tym co mam, a potem pewnie przyjdzie czas na montaż, albo AZ4 albo EQ3-2 ale to dopiero w następnym kroku :)

Ja dla próby na niemodyfikowanym AZ3 postawiłem (no bo w sumie na tym montażu się nie wiesza) SW102/1000. Jakoś dawał radę od biedy i wytrzymałem z nim jedną noc na obserwacji Księżyca, więc na krótko pewnie z MAK127 sobie poradzi, który jest lżejszy i dużo krótszy. Tyle że nie przekraczałem 120x, a MAK-i lubią też więcej. Drgał parę sekund, ale później przestawał. Nie wiem tylko czy duży ciężar na dłuższą metę by mu nie zaszkodził.

A do wizuala _z małym teleskopem_ to IMO AZ4 idealny, EQ3-2 trochę uciążliwy z tymi przeciwwagami i mniej wygodnym ruchem azymutalnym.

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie rozważam jednak zakup kompletu Mak127 + AZ4 jednak nie wiem czy mnie stać aż na takie cudo. widziałem kiedyś porady ze takie Maki to nawet i po 700zł krążył ale nie mam trochę rozeznania ile taki zestaw mógłby kosztować. Mam trochę wrażenie, że wraz ze wzrostem cen na sklepach wzrosły tez mocno ceny używanych egzemplarzy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naoglądałem się trochę przeròbek i usprawnień montażu AZ3. Sprężynki i przeciw wagi różnego rodzaju to rozwiązania dość groteskowe i wygląda to jakby przyłożyć pięść do oka. Wymyśliłem sobie śrubę M8 długą która zastąpiła mnie w tym przypadku mikro ruchy praktycznie od 0° do 90°, wszystko działa i chodzi jak należy, żadnych luzów. Stawiam na tym teleskop razem z lornetą TS 15x70 Marine. Ta "przeróbka" to był przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Pozdrawiam!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sosna napisał:

Dzisiejsza konstrukcja, próby na pobliskich drzewach wypadły bardzo dobrze; zdziwiony jestem że jest tak stabilnie. Zobaczymy jak sprawdzi się w nocy.

 

Czyli po prostu przepchnąłeś dłuższe śruby pod adapterem 1/4" i wkręciłeś bezpośrednio w obejmy?? wow, to sie wydaje jak patent za 2zł :P 

 

Swoją droga własnie ogarnąłem MAK127 + AZ4 także ten ;) pewnie moje małe SW 707 będzie mogło iść do ludzi bo jest zbędne. Jedynie chyba skupię się na lepszym smarowaniu żeby 102/500 troszkę ładniej chodziło na AZ3. bo czasem jest takie jakby skakanie przy mikroruchach, coś jakby się sklinowywały nakrętki na śrubach. polecacie jakiś konkretny smar czy po prostu tawocik?

 

 

2 godziny temu, BogdanS napisał:

Co do pokrętła wyciągu to zwykła pokrywka od słoika powinna wystarczyć

No ale troszkę mi estetycznie nie pasuje taka ordynarna nakrętka od słoika ;) bardziej liczyłem na to że może ktoś robił takie większe pokrętełko na 3D. jeszcze kwestia tego ze nie łapię jak się z tą taśmą teflonową poprawia te wyciągi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak zrobiłem :) i  jest lepiej z dwoma tubami niż gdy stawiałem tylko 90/900. Co do pokrywki od słoika to fakt wygląda to jak wygląda ale również działa ;)

 

Wielkie dzięki Panowie za te patenty!

Edytowane przez sosna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sosna, świetna robota! Patent ze śrubami, na których wisi 90/900 genialny. A możesz jeszcze to udoskonalić: zamiast śrub daj dłuższe szpilki (mogą być cięte z gwintowanego pręta ze sklepu budowlanego) i powieś ten mały refraktorek 80/400 symetrycznie po drugiej stronie, też z boku. Wtedy cały zestaw zostanie idealnie wyważony i będzie chodził jak w zegarku.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.05.2020 o 23:43, Ajot napisał:

Ja dla próby na niemodyfikowanym AZ3 postawiłem (no bo w sumie na tym montażu się nie wiesza) SW102/1000. Jakoś dawał radę od biedy i wytrzymałem z nim jedną noc na obserwacji Księżyca, więc na krótko pewnie z MAK127 sobie poradzi, który jest lżejszy i dużo krótszy.

W tym sęk, że Mak 127 na niemodyfikowanym AZ3 nie radzi sobie w ogóle. Po prostu ma bardziej pękata tubę (większa średnica) niż Twój refraktor. To daje większe ramię siły działającej przy zenitalnym położeniu na zgrubną oś podniesienia , którą stanowi zwykła śruba z cierną podkładką jako hamulcem. Rzeczona śruba puszcza i teleskop robi fikołka do tyłu poza zenit. W każdym razie tak się działo u autora wątku sprzed lat i dlatego modyfikował montaż.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.05.2020 o 20:39, Hagen napisał:

Można zrobić tak;

20190420_201732.jpg

To zdjęcie pokazuje jak NIE należy montować średniej wielkości teleskopu na montażach AZ - silnie odsunięcie środka ciężkości teleskopu od osi obrotu zawsze powodować będzie duży moment skręcający. Reakcją na ten moment są siły w przekładni ślimakowej - stąd jej toporne i "skokowe" działanie.  Jeśli możemy żyć bez mikroruchów, (a przy szerokich polach możemy), bardzo dobrym rozwiązaniem jest głowica gimbalowa, np Triopo DG-3 - używam jej z MTO, APO 80mm, APO 110mm. Jeśli potrzebujemy mikroruchy, czyli w grę wchodzi głowica klasy AZ, to

 

środek ciężkość teleskopu (jako całości: z diagonalem, okularem, szukczem) musi się znajdować na poziomej osi obrotu ( ruch góra/dół)

 

W przeciwnym wypadku nie będzie to ani wygodne, ani bezpieczne dla sprzętu i montażu.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komu jak komu, ale mnie to pasuje i działa jak należy już od półtora roku, bez żadnych skoków czy tym podobnym i jest to zaznaczam bezpieczne i wygodne. Na tym montażu praktycznie każdy teleskop ma odsunięty środek ciężkości od osi. A tak na marginesie, tam nie ma żadnej przekładni ślimakowej. Pozdrawiam!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w precyzyjniejszych montażach ruch góra/dół realizowany jest za pomocą przekładni ślimakowej i taki brak wyważenia jej szkodzi.

To, że coś działa jeszcze nie oznacza, że jest wykonane właściwie - auto bez oleju w silniku i powietrza w kołach też trochę ujedzie....

Spróbuj wyrzeźbić jakiś łącznik w kształcie Z, aby teleskop był obok montażu - zobaczysz jaka diametralna różnica będzie. Spróbuj!

 

https://www.optyczne.pl/12.1-Inne_testy-Test_głowicy_Triopo_DG-3_Wstęp.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.