Skocz do zawartości
  • 0

Celestron skymaster 15x70 czy Olympus 8x40 dps i


Gorthin

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
11 godzin temu, Eternal84 napisał:

Jeśli ma to być tylko jedna lornetka osobiście poszedłbym w zasięg 15x70. 

Jest to jedna z opcji - najtańsza prawdziwa 15x70 SkyGuide za 1099 zł

Na model Starlight (podobnie jak na anatolowe Celestrony) szkoda kasy.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czytam ten wątek od początku. Jak to zwykle w takich tematach bywa dyskusja skręciła w stronę "moje jest najlepsze". Nie byłoby w tym nic niezwykłego czy nawet niestosownego, bo takie przerzucanie się argumentami tworzy obraz całości i można mieć jak na tacy wszystkie "za i przeciw". Jednak taka wiele ucząca i pomocna dysputa przerodziła się w mało edukacyjną bójkę słowną przypominającą bitkę za stodołą. Może by tak ostudzić gorące głowy i mieć na uwadze że takie tematy czyta wiele osób, także postronnych. Ich zdanie o poziomie naszego forum po takiej lekturze może być biegunowo odległe od oczekiwanego. 

Pozdrawiam. 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mariusz, masz racje. Ale ja nie potrafię wpłynąć na anatola, aby nie używał haseł typu: "metody rodem z rządowej telewizji", "zachowujesz się jak obrażony bahor" lub "chamsko manipulujesz". Pisanie o "zarozumiałej gębie" też nie jest dowodem na jakiś zarys choćby dobrego wychowania....

Gość cierpi, że ktoś merytorycznymi argumentami zburzył mu jego wizję cudownej lornetki za 300 zł. Ma traumę, że wtopił w badziew ale zamiast pójść po rozum do głowy i na fajnym, solidnym żurawiu powiesić fajną, solidną lornetkę, popisuje się tu swoją nieznajomością zagadnienia..... Co ja mogę zrobić?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Marcin_G napisał:

Jest to jedna z opcji - najtańsza prawdziwa 15x70 SkyGuide za 1099 zł

Na model Starlight (podobnie jak na anatolowe Celestrony) szkoda kasy.....

A gdybyś miał polecić coś  z obiektywami 70mm, ale innego niż DO? Do 2tys.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, Marcin_G napisał:

Mariusz, masz racje. Ale ja nie potrafię wpłynąć na anatola, aby nie używał haseł typu: "metody rodem z rządowej telewizji", "zachowujesz się jak obrażony bahor" lub "chamsko manipulujesz". Pisanie o "zarozumiałej gębie" też nie jest dowodem na jakiś zarys choćby dobrego wychowania....

Gość cierpi, że ktoś merytorycznymi argumentami zburzył mu jego wizję cudownej lornetki za 300 zł. Ma traumę, że wtopił w badziew ale zamiast pójść po rozum do głowy i na fajnym, solidnym żurawiu powiesić fajną, solidną lornetkę, popisuje się tu swoją nieznajomością zagadnienia..... Co ja mogę zrobić?

Właśnie za takie sugestie typu "ma traumę, bo wtopił w badziew" nazywam Cię gburem. I za to, że nie czytasz tego co napisałem.

Może pojednawczo - jeśli chcesz - bo ja mogę ciągnąć pyskówkę w nieskończoność : pisałem, że Sky Master ma rozliczne wady ale zalety również (jak na lornetkę w budżecie 300 zł). Pisałem, że chcę kupić coś lepszego co oznacza, ze ten Celestron nie jest miłością mojego życia. Na razie wychodzę na prostą po wydaniu ponad 400 000 zł na kupno i remont domu więc muszę się zadowolić tym co mam. 

Więc, proszę nie imputuj mi tutaj niewiedzy czy przywiązania do byle czego.

 

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, Ajot napisał:

A gdybyś miał polecić coś  z obiektywami 70mm, ale innego niż DO? Do 2tys.

 

Bez wahania Delta Optical eXtreme 10,7x70 lub DeOp eXtreme 15x70.  Obie świetne, obie wymagają dobrego statywu.

Możesz też na ebayu szukać używanego Oriona 20x80 - w latach 90-tych to była moja pierwsza duża dobra lornetka. 15 lat temu sprzedałem ją użwaną za 900 zł..... Za około 1500-1600 na ebayu masz szansę na używkę w ładnym stanie. Lornetka na lata.....

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, anatol napisał:

Właśnie za takie sugestie typu "ma traumę, bo wtopił w badziew" nazywam Cię gburem. I za to, ze nie czytasz tego co napisałem.

to, że wtopiłeś w badziew to fakt, zgoda?

a że masz traumę z tego powodu, widać po Twoich rozpaczliwych postach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Marcin_G napisał:

a że masz traumę z tego powodu, widać po Twoich rozpaczliwych postach

Proszę o spokój w wątku i ocenianie kto co ma po czym.

Za brak kultury i chamskie odzywki będą leciały "nagrody"

 

Marcin rozumiem Twoją frustrację na odzywki interlokutora ale proszę nie obniżajmy poziomu, po potem moderator może nie odróżnić komu wlepić "nagrodę" ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

I jedna i druga strona ma rację i nie ma co tutaj próbować kogoś przekonywać. Dla jednych są dobre lornetki, dla innych nie, zależy od konkretnej osoby i jej doświadczeń życiowych i potrzeb. Ja mam taką jedną, kupioną używkę poniżej 300zł, ale nie jest spotykana, a w gronie bardziej ogarniających osób była porównywana do Nikona EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, dziki napisał:

Proszę o spokój w wątku i ocenianie kto co ma po czym.

Za brak kultury i chamskie odzywki będą leciały "nagrody"

 

Marcin rozumiem Twoją frustrację na odzywki interlokutora ale proszę nie obniżajmy poziomu, po potem moderator może nie odróżnić komu wlepić "nagrodę" ;)

Mam wrażenie, że Moderator jest stronniczy, ale może mi się tylko wydaje ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • 0
32 minuty temu, Marcin_G napisał:

to, że wtopiłeś w badziew to fakt, zgoda?

a że masz traumę z tego powodu, widać po Twoich rozpaczliwych postach

No to ja wtopiłem dwa razy, bo mam DWA SM 15x70, jeden w domu, a drugi na "bardzo odległej miejscówce", żebym nie musiał ciągle wozić.
Marcin, weź może pod uwagę, że prawdopodobnie wyśmiewasz sporą grupę ludzi, którzy wolą się cieszyć widokami z takiego badziewia, niż czekać na uzbieranie tysiączków na lepszy sprzęt. Poza tym ten badziew waży tylko 1.3 kg i dlatego przy odrobinie samozaparcia (lub jakiegoś podparcia) da się przez pewien czas obserwować z ręki.
Mam też EX 10x50 i przynajmniej ja widzę sporo więcej w SM 15x70.

Niestety, poza aperturą, ceną i wagą, ten SM 15x70 ma chyba same wady, co nie znaczy, że nie można się cieszyć z obrazów, jakie daje.

Na wakacje zabieram, oprócz 7x35, właśnie tego SM, bo sporo pokaże, a jak coś mu się stanie w podróży, to sobie kupię następnego.
Choć szkoda by było, bo oba moje SM są jeszcze z Astrokraka i jak to tam było w zwyczaju, były kolimowane przed sprzedażą.

 

Jak już zacząłem pisać, to pasuje coś wspomnieć w kwestii pytania z tytułu, a są tam wymienione tylko dwie lornetki w cenie ok. 300 zł (jeszcze raz słownie: trzysta złotych).

Jak to ma być pierwsza lornetka dla kogoś, kto dobrze nie zna nieba, to do nauki będzie lepszy mniejszy sprzęt do ręki, z większym polem widzenia.

No i 8x40 jest o wiele bardziej uniwersalna niż taka krowa jak SM. A kiedyś może można dokupić SM na statyw.

Natomiast jak to ma być lornetka tylko do nieba i nie wchodzi w rachubę posiadanie dwóch (mała + SM), to brałbym SM.
Niestety, trzeba się tu jednak liczyć ze sporym rozrzutem jakości i że nie od razu trafi się jakiś sensowny egzemplarz.
Ale zdaje się, że nie tylko ten SM tak ma, bo czytuję o iteracyjnym odsyłaniu sprzętu za kasę SM x 20 i więcej. 
Zanim moje SM poszły na żurawie, używałem statywu Camrock TH70, który widzę, że wciąż można kupić za około 130 zł.

Jest dość wysoki i solidny, tak że w zenicie też się oglądało (z odrobiną gimnastyki).
I do SM przydałby się jakiś metalowy adapter (około 30 zł), bo ten oryginalny plastikowy jest mało stabilny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 minuty temu, Agent Smith napisał:

Ja myślę, że kolega Marcin korzysta właśnie teraz ze swojego konta "Biznes"... choć oczywiście podziwiam lornetkową wiedzę :)

Nie wiem na czym miałoby polegać moje korzystanie, poza tym, że co roku na Astrozlocie sponsorowaliśmy lornetkę Action EX dla laureatów konkursów. Nie mam ani złotówki od jakichkolwiek obrotów na rynku. Zaś wiedzą i doświadczeniem dzielę się chętnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wątek bardzo się rozkręcił, a mnie jako początkującemu ciężko się połapać :D

 

Z góry informuję, że absolutnie mam świadomość i doskonale wiem, że sprzęt do 300zł to będzie bardzo przeciętny sprzęt. Poza jakimiś odwiedzinami obserwatoriów to będzie mój pierwszy raz samemu, sam na sam z niebem. Doskonale rozumiem, że dzisiaj na rynku jest tyle firm, optyka stoi na bardzo dużym poziomie, i doskonale rozumiem, że sprzęt, który będzie dobrze wykonany i z dobrą optyką pewnie trzeba szukać bliżej 1000zł a nie 300zł.

 

Zgłosiłem się tutaj z prośbą o dobranie czegoś w granicach 300zł +/-. Chodziło mi tylko o to abym nie wybrał jakiegoś totalnego chłamu, którym nic nie zobaczę w porównaniu z gołym okiem. Tylko w zasadzie o to. A wiem doskonale, że to nie będzie idealny sprzęt, nawet pewnie dobry. 

 

Statyw już w zasadzie mam. Samoróbka trochę, ale wojnę przetrzyma. Głowica nastawna w kilku kierunkach jest. Tylko metalowy adapter załatwię. Także to już mam załatwione.

Niestety mało jest wyboru za kwotę do 300zł. Więc wydaje się, że zakupię tego SM. Na początek będzie ok. 

 

Jak tylko załapię bakcyla. I będzie super zabawa w poznawaniu nieba, wrócę na pewno po porady o sprzęt o niebo lepszy od tego SM.

A te niecałe 300zł jakie wydałem. Cóż, pewnie pierwsza rata lepszej lornetki. Ale statyw zostanie ze mną. Lornetkę ewentualnie sprzedam z małą stratą, komuś kto też będzie chciał zacząć przygodę :D

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja napiszę prawdę, wydawało by się dość oczywistą: każdy widzi inaczej.

 

Ja patrzyłem różnymi okularami w Newtonach od F/4 do F/5, od Naglerów, przez Pentaxy, TS 100°, Morpheuse do Erfli. I nie powie mi nikt, żadna osoba co nawet wszystkie okulary przerobiła, zna się na nich jak mało kto, że zakup Naglerów ma sens. Owszem, przyznam mu raje, że obraz w nich jest dobry ale po prostu dla mnie wystarczy zwykły Erfl. Może dziwne ale tak jest. 

Patrzyłem też lornetką WO APO 22x70 (to jest top czy coś więcej ?), miałem Nikona VII 10X50, mam Levenhuk Sherman pro 8x32. Nie widzę potrzeby zakupu czegoś klasy WO (choć obrazy są super przyznam) ale znów Nikona wymieniłem na Levenhuka właśnie z powodu wad obrazu. Po 8 latach użytkowania wady obrazu za bardzo już mi się rzucały w oczy. 

 

Po za tym, jak widać na przykładzie Damiana P. Celestron w dobrych rękach może pokazać wiele. Może nie jest to lornetka top ale nie jest to też żadna zabawka czy plastikowy bubel ;) 

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

49 minut temu, astrokarol napisał:

Po za tym, jak widać na przykładzie Damiana P. Celestron w dobrych rękach może pokazać wiele. Może nie jest to lornetka top ale nie jest to też żadna zabawka czy plastikowy bubel ;) 

A możecie podratować linkiem do tego wpisu Damiana P. na AF? Bo było to już tutaj wspomniane, ale nie mogę znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 18.05.2020 o 20:39, Marcin_G napisał:

Życzę powodzenia przy próbie dostrzeżenia M101 w takim Celestronie :) chyba w googlach patrząc na monitor lornetką z 20 metrów.

A tu akurat się wypowiem posiadam tą lornetkę wiem, że ma wiele wad ale jakoś daje radę i widziałem nią M101 ale zapewne dlatego, że u mnie niebo 6.5 mag a wzrok też mam niczego sobie układ podwójny w Lutni rozdzielam gołym okiem. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.