Skocz do zawartości

Jowisz 2020


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Tuvoc napisał:

Cześć, nie znam się na tych wszystkich obliczeniach i nigdy nie patrzę w sumie na powiększenie. Zawsze mnie bardziej martwi under- albo oversampling, ale wrzuciłem parametry swojego sprzętu do kalkulatora bintel https://www.bintel.com.au/tools/astronomy-calculator/?v=322b26af01d5 i wyszło mi 400x.

Witaj 

Podziel ogniskową teleskopu 500mm na ogniskową okularu 5mm i wyjdzie ci powiększenie

 

Edytowane przez KSGI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, KSGI napisał:

Witaj 

Podziel ogniskową teleskopu 500mm na ogniskową okularu 5mm i wyjdzie ci powiększenie

 

Tak jest w przypadku obserwacji ocznych.

W astrofotografii nie ma okularu, kwanty wpadają na matrycę i liczy się raczej jaki kąt nieba przypada na milimetr matrycy albo piksel.

 

Im dłuższa ogniskowa tym mniejszy kąt przypada na jeden piksel a zatem kilka pikseli zbiera z mniejszego kąta nieba co jest niejako wiekszym powiększeniem bo więcej detali rozróżnimy.

I tu możemy się jakoś umawiać.  Np. jeśli ktoś sztucznie nie rozciąga fotki (piksel zebrany z matrycy maluje piksel ekranu) to jak zajmie cały ekran to ma ona około 25 stopni w naszym oku.

Skoro Jowisz ma duuuuużo mniej naprawdę to można sobie policzyć ;) 

 

Więcej tutaj:

 

Siema

 

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
39 minut temu, M4teusz napisał:

A jaki okular użyłeś?

9mm, ale mój telefon a w zasadzie aparat w nim to nie szczyt techniki więc wizualnie Jowisz wygląda lepiej, udało mi się dostrzec tranzyt Europy i schowanie się za Jowiszem Ganimedesa

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Bezel napisał:

9mm, ale mój telefon a w zasadzie aparat w nim to nie szczyt techniki więc wizualnie Jowisz wygląda lepiej, udało mi się dostrzec tranzyt Europy i schowanie się za Jowiszem Ganimedesa

Mój aparat też nie jest jakiś superowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

Jowisz z 01.07.2020 z MAK 102/1300, ZWO ADC, ASI 120mc, UV IR Cut-L, Barrlow 2x na AZ3. W stosunku do Marsa z tej sesji tu nie niestety nie trafiłem z ostrością i szału nie ma, ale to pierwsza sesja z tego roku i od czegoś trzeba zacząć.

Pozdrawiam,

Robert

InShot_20200703_224114874.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, jak na Maka 102 to przesadziłeś moim zdaniem ze skalą. Przy tym powiększeniu znalezienie punktu ostrości jest chyba niemożliwe. Jeśli mogę coś doradzić, to sprawdź bez barlowa jaki będzie efekt. Poniżej pomniejszona 4x wersja Twojego Jowisza. Wydaje się od razu ostrzejsza choć nie wyostrzałem. Pomniejszanie pomaga w poprawie jakości.

test.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arek_P Arku, a załączyłeś to zdjęcie, bo nie widzę ? Faktycznie spróbuję następnym razem bez Barrlow (takie sam wyciągnąłem wnioski) bo w opozycji i tak będzie wystarczająco duży. Racja w pomniejszeniu na pewno będzie od razu ostrzej. Tak czy inaczej mam porównanie do lat ubiegłych z tym samym zestawem. W tym roku wciąż jest nisko i utrafienie z ostrością jest bardziej wymagające niż np z Marsem w którym udało się uzyskać niezły detal. To była pierwsza w tym roku sesja z Jowiszem i chciałem od razu z powerem, a tu niestety trzeba to zweryfikować. Dzięki za radę!

Pozdrawiam,

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura za krótka i za wąska, ale i tak próbuję. Może dodam, że to telefonem.
Póki co mój najlepszy jest z 13.06.2020

jowisz-2020-06-13-005.jpg.abcfa9fe01a4b09bb5851708bb94469b.jpg
Sky-Watcher BKP 130/650 

EQ2 + napęd w jednej osi 

Xiaomi Redmi Note 7 

ok. 5% z 4000 klatek 

TMB SW 2,5mm 

svBony Moon Filter 

PIPP, AutoStakkert, RegiStax 6, Photoshop 

Edytowane przez karp_killer
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Robert_73 napisał:

@Arek_P Arku, a załączyłeś to zdjęcie, bo nie widzę ?

Tak, zdjęcie załączyłem. Mam nadzieję, że nie tylko ja je widzę podpięte. Gdyby jednak coś było z nim nie tak, to po prostu zmniejsz rozmiar oryginału do 25% i od razu zobaczysz różnicę. Sam często korzystam ze zmniejszania, by poprawić jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanie.

Jeśli robię filmy Jowisza dslr'em 24fps to lepiej nagrać film 30s (720klatek) czy np. 3min (ok. 4000 klatek) to lepiej nagrac 30s żeby Jowisz się tak nie obrócił czy 3min i później derotować ?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam! :)

Edytowane przez AOA Deneb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, megrez23 napisał:

Obserwowałem po pierwszej. Ta plama w północnym pasie równikowym wyglądała jak kopia WCP w ciemniejszym wydaniu.

Na mojej fotce tego tak bardzo nie widać, ale faktycznie na niektórych zdjęciach jest taki efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.