Skocz do zawartości

Jowisz 2020


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

10 maja z rana pierwsze podejście do Jowisza - po 4 rano na jaśniejacym niebie. Szału nie ma, trzeba poczekać jeszcze parę tygodni, przyanjmniej na górowanie na w miarę ciemnym niebie. SCT 8" + ASI 224 (kolor io tak poprawiony bo wyszedł zielonkawy):

 

1a.png.d6ef9a4df2b2cd060186c0b33cc89710.png

 

I pierwsza próba z metanem  -- SCT 8" + Chameleon2 + Baader Methane. Strasznie ciemno - musiałem nagrywać klatki aż 2 sek ( przy Wenus jako podczerwieni wystarczało z kilkadziesiat ms). aby było coś widać na ekranie, ale 4 rano i niebo jasne już, trzeba poczekać aż będzie ciemno, miejmy nadzieje, że będzie lepiej.

 

CH4 o.png

Edytowane przez Charon_X
zmiana pliku na lepszą wersję
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lulu napisał:

Przestańcie denerwować ludzi którzy chcą uczciwie się wyspać. Proszę admina aby takie posty zacząć dopuszczać dopiero w czasie, gdy Jowisza będzie można obserwować bez zarywania nocy!

Można rano wstać, obejrzeć, sfotografować, a potem jeszcze na godzinkę do wyrka, co niestety u mnie jest niewykonalne przy dzieciakach. Skutkuje to tym, że nie tylko jestem niewyspany, ale także wymaglowany, skopany i wygnieciony jak pluszak :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, lulu napisał:

A jak ktoś chodzi spać o 2-3 w nocy, to co ma, kurna chata, zrobić?

O 2-3? A to szykować się od razu do gazowców :-) Nie opłaca się już kłaść do wyrka.

 

A tak poważniej, to miałbym pytanie - jako, że jesteś planetarnym "wyjadaczem" - czy spotkałeś się może z obserwacjami i fotografią Jowisza lub Saturna w widmie UV? Wiadomo, UV to specjalność @Lukasz83 do Wenus, wiem o metanie i kilku innych kombinacjach, ale czy jest sens w ogóle tracić czas na takie zabawy z UV i gazowcami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E no, nie jestem żadnym "wyjadaczem planetarnym" - po prostu jestem zbyt leniwy na walkę o zebranie uczciwego materiału do fotografii DS-ów :-) Sam nie używałem bo nie mam, ale jeśli chodzi o typowe szkiełka stosowane do obserwacji Wenus, to tutaj jest przykład jak wygląda zastosowanie takiego filtra w wypadku Jowisza: https://www.whcamera.com/astrodon-50mm-uvenus-unmounted-filter.html

Edytowane przez lulu
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Tuvoc napisał:

O 2-3? A to szykować się od razu do gazowców :-) Nie opłaca się już kłaść do wyrka.

 

A tak poważniej, to miałbym pytanie - jako, że jesteś planetarnym "wyjadaczem" - czy spotkałeś się może z obserwacjami i fotografią Jowisza lub Saturna w widmie UV? Wiadomo, UV to specjalność @Lukasz83 do Wenus, wiem o metanie i kilku innych kombinacjach, ale czy jest sens w ogóle tracić czas na takie zabawy z UV i gazowcami?

Moim zdaniem nie warto :) Próbowałem kiedyś i wyglądało jak kanał "B" na sterydach - trochę bardziej kontrastowo i tyle.

Za to trafić z ostrością było nie lada wyzwaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Lukasz83 napisał:

Moim zdaniem nie warto :) Próbowałem kiedyś i wyglądało jak kanał "B" na sterydach - trochę bardziej kontrastowo i tyle.

Za to trafić z ostrością było nie lada wyzwaniem.

No tak, Z UV kopię się od jakiegoś czasu przy okazji Wenus. Pozostaje walczyć z tym co mam. Mam jeszcze jeden filtr - IR cut. Pozostawia widmo UV, był kupiony z myślą zestawienia z tym UV ponieważ to filtr BG, który jest "dziurawy" i przecieka w zakresie IR. Pytanie, może sam filterek IR cut będzie ciekawy?

Edytowane przez Tuvoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, spiritus napisał:

O kurde... poezja! :D
Byłbyś w stanie sfotografować wszystkie planety US i zrobić z tego jakaś fajną grafikę?

Czemu nie ;) Taki jest plan. Czekam tylko na lepsze warunki dla gazowców oraz na opozycję Marsa. Wenus mam, ale chciałbym uwiecznić chmury filtrem UV. Brakuje mi do kolekcji Mekurego i Neptuna. No chyba, że jeszcze wyliczać Ziemię to musiałbym mieć chyba fotę krzywizny z balonu stratosferycznego ;P

 

Popatrz na astrobin na zdjęcia Łukasza Sujki @Lukasz83. To jest wirtuoz US, a za nim długo długo nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tuvoc napisał:

Czemu nie ;) Taki jest plan. Czekam tylko na lepsze warunki dla gazowców oraz na opozycję Marsa. Wenus mam, ale chciałbym uwiecznić chmury filtrem UV. Brakuje mi do kolekcji Mekurego i Neptuna. No chyba, że jeszcze wyliczać Ziemię to musiałbym mieć chyba fotę krzywizny z balonu stratosferycznego ;P

 

Popatrz na astrobin na zdjęcia Łukasza Sujki @Lukasz83. To jest wirtuoz US, a za nim długo długo nic.

No to czekam z niecierpliwością na to :D

Księżyc ofc też dorzuć do zestawu ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tuvoc napisał:

Jeszcze komplet planet z wczoraj. Wpadł mi do głowy zwariowany pomysł upolować wieczorem jeszcze Wenus i Merkurego, ale niestety pogoda nie pozwoliła. 5 planet w 24 godziny, to byłoby coś :-)

 

Wypiszę się z tego forum, bo nie mam na to nerwów.

  • Lubię 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lulu napisał:

Wypiszę się z tego forum, bo nie mam na to nerwów.

@lulu ale co ja poradzę, że spać mi nie dają :) nie chcem ale muszem.

 

Zresztą zaraz skończy się sielanka na wsi. Trzeba będzie wracać do Krakowa.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tuvoc napisał:

@lulu ale co ja poradzę, że spać mi nie dają :) nie chcem ale muszem.

 

Zresztą zaraz skończy się sielanka na wsi. Trzeba będzie wracać do Krakowa.

No i to jest jakaś koncepcja - każdy ma prawo awikować tam gdzie mieszka, nie ma jeżdżenia po teściach, ciotkach, dziadkach! Admin powinien tego pilnować.

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.05.2020 o 12:51, Tuvoc napisał:

W tym roku rozpocząłem zabawę w foto planetarne i generalnie opisuję swoje postępy tutaj: http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=57160&start=0

Ale zważywszy na rewelacyjne warunki dzisiejszego poranka pochwalę się i tu. Moje kolejne i tym razem dzięki warunkom najlepsze podejście do Jowisza.

Mój zestaw to newton 200/1000, barlowy GSO 2x i 3x, kamera T7C i filtry. W drodze z Wuhan także koło filtrowe. Dzisiaj zdążyłem upolować Jowisza przy Barlow 2x, zarówno w kolorze (filtr UV/IR cut) jak i w podczerwieni (filtr IR Pass).

Dzisiejszy seeing oceniam na 8/10 a w porywach nawet 9/10. Jak dotąd najlepsze warunki jakie miałem podczas mojej krótkiej przygody z planetami.

W załączeniu po kolei: UV/IR cut, IR Pass i kompozycja.
Fotografia wymaga jeszcze obróbki, ale jak zwykle brak czasu. Poczeka sobie na dopracowanie do najbliższej pochmurnej nocy.

Jowisz_ac.jpg

Witaj

Jestem ciekawy przy jakim powiększeniu zrobiono zdjęcie

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, KSGI napisał:

Witaj

Jestem ciekawy przy jakim powiększeniu zrobiono zdjęcie

 

Cześć, nie znam się na tych wszystkich obliczeniach i nigdy nie patrzę w sumie na powiększenie. Zawsze mnie bardziej martwi under- albo oversampling, ale wrzuciłem parametry swojego sprzętu do kalkulatora bintel https://www.bintel.com.au/tools/astronomy-calculator/?v=322b26af01d5 i wyszło mi 400x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.