Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy sprzęt do obserwacji - teren podmiejski


Oupen

Pytanie

Dzień dobry,

 

Już jakiś czas interesuje się obserwacją naszego kochanego nieboskłonu. Postanowiłem zdecydować się na zakup sprzętu, jednak potrzebuję porady :(

 

Miejsce obserwacji -> teren podmiejski, miejscowość leży pod Warszawą ok. 25 kilometrów od centrum oraz w sąsiedztwie miast Pruszków/Grodzisk Maz. dl

Cel obserwacji -> jako początek przygody z obserwacją, na cel główne księżyc i planety US, jednak miło by było rzucić okiem na elementy z katalogu Messiera. 

Astrofotografia -> na ten etap mojej przygody nie wchodzi w grę, jedynie szybka fotka tego co udało mi się zobaczyć, nic szczególnego pod tym kątem nie oczekuję.

Budżet -> tutaj chciałbym się zmieścić w ok. 1500 zł.

 

Z tego co udało mi się dowiedzieć najlepiej sprawdziłby się jakiś refraktor, znajomy (jest kompletnym laikiem) polecił na start Sky-Watcher  90/900, jednak opinie, które o nim czytałem nie były przychylne, dodatkowo mam okazję kupić Syntie 8" używaną, jednak czy teren podmiejski, z którego bym prowadził obserwację pozwoli rzeczywiście wykorzystać potencjał tego urządzenia?

 

P.S. Oczywiście również zamierzam robić wypady w teren z urządzeniem, na typowo wiejskie, środek lokomocji mam dość duży, także większe gabaryty mi nie straszne. 

Pozdrawiam. 

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Jeżeli masz ciemne niebo i ogródek przed domem, a nie mieszkanie z balkonem w bloku na którymś tam piętrze bez windy,  to w  podanym budżecie 1.500 zł Synta 8" powinna być dobrym wyborem. Z tym, że skoro interesują Cię głównie obiekty US, to na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad rozsuwaną wersją (flex), tak, aby regulując długość ogniskowej teleskopu można było używać nasadki bino bez soczewki Barlowa (która jako dodatkowy element optyczny mniej lub bardziej degraduje obraz i utrudnia uzyskanie małych powiększeń). Moim zdaniem przy obserwacjach Księżyca nasadka binokularowa to podstawa. Alternatywą jest GSO 8", ale tych teleskopów chyba nie robią w wersji rozsuwanej. Dobrego refraktora głównie do obserwacji Księżyca i planet, który pokaże jej bez aberracji albo ze szczątkową (ED), w tej cenie niestety raczej się nie kupi.  Refraktor 90/900 to achromat, który Księżyc i planety pokaże niestety z aberracją. Jeśli chodzi o ostrość i kontrast, to w porównaniu z ED też szału nie będzie. Poza tym ze względu na długość tuby wymaga przyzwoitego montażu, który dobrze będzie tłumił drgania. Synta 8" wypadnie pod tym względem dużo lepiej. Minusem dużego Newtona, oprócz gabarytów, jest to, że wymaga dobrych, czytaj drogich okularów. To tak w skrócie, co przyszło mi do głowy. 

Edytowane przez lumen
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

O zauważaniu większej liczby istotnych szczegółów decyduje przede wszystkim średnica głównego elementu zbierającego światło (soczewki, lustra) co wynika z dyfrakcji i dlatego tak kolosalna przewaga 8 cali lustra nad 90mm czy 100mm soczewki na jaką możesz liczyć w tym budżecie przemawia za Syntą 8.

 

Podeprę się autopsją. Dopiero jak kupiłem sobie Dobsonika z lustrem 130 mm (zresztą taniego i dlatego z kiepskim wyciągiem) zamiast lunet co miałem liczne to zobaczyłem naprawdę niepodważalnego Saturna (z pierścieniem oddzielonym od planety). To było miłe.

 

Siema

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Obserwuję z krańców miejscowości o liczbie 5000 mieszkańców przy użyciu GSO 8, jestem bardzo zadowolony z możliwości tego teleskopu. Pozwala zobaczyć praktycznie wszystko z katalogu Messiera. Rozmiary jak dla mnie są spoko, łatwo przenieść, nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Wiadomo że z podmiejskiego nieba nie zobaczysz niewiadomo jakich szczegółów, galaktyki to tylko szare mgiełki z zarysowanym kształtem (np. cygaro). Znacznie lepiej wypadają tutaj mgławice. Hantle, pierścień czy M42 (w niej można doszukiwać się kolorów) są bardzo dobrze widoczne, świetnie widać ich kształt oraz nie są tylko szarymi mgiełkami. Gromady otwarte (np. podwójna w Perseuszu) w 30mm okularze prezentują się super, podobnie jak kuliste, metodą zerkania można rozdzielić pojedyncze gwiazdy (choć tutaj oczywiście oglądamy tym 9mm)

 

Jeśli chodzi o księżyc to tutaj zabardzo nie ma się co rozpisywać, natomiast planety w 9mm okularze prezentują się super. Saturn z pierścieniami + tytan (choć podczas pierwszej obserwacji brałem go za gwiazdę i bardzo się zdziwiłem że akurat go złapałem), Jowisz z pasami + księżyce i wielka czerwona plama, Wenus oczywiście tylko faza. Merkurego, Marsa Urana i Neptuna jeszcze nie obserwowałem. Myślę że 6mm okular świetnie nada się jeśli chodzi o planety (bo ten 9mm w który jest w komplecie - kitowy jeśli się nie mylę - szału nie robi) 

 

Tak więc jeśli masz możliwość wyjazdu pod ciemne niebo + taka armatka ci nie przeszkadza w domu i jesteś w stanie ją wynieść to bierz Synte 8 - choć polecam tutaj GSO :-) 

Pozdrawiam i napisz na co się zdecydowałeś.

 

Załączam również fatalne zdjęcie Jowisza, ale aparat w telefonie nie jest szczytem marzeń, w wizualu wygląda o niebo LEPIEJ! Co ciekawe dopiero teraz zauważyłem że na zdjęciu załapał się jeden z księżyców Jowisza, nie wiem który to, ale jest widoczna mała kropka po prawej blisko Jowisza

IMG_20200515_043443.jpg

Edytowane przez Bezel
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na ten moment jestem zdecydowany na Syntie 8" bądź GSO o którym wspominałeś, myślę że pod moje niebo jakie mam, wspomniane teleskopy będą się sprawdzać na sam początek b. dobrze :) teraz tylko szukać okazji, bo niestety ta o której wcześniej wspomniałem przepadła. 

 

Ostatecznie udało mi się znaleźć taką ofertę w mojej "okolicy" ale jestem w stanie odbyć podróż te kilkadziesiąt kilometrów.

Człowiek sprzedaje w zestawie Syntie 8" z dodatkowymi elementami za 1800 zł, pytanie do bardziej doświadczonych, czy cena za taki zestaw nie jest byt duża? czy może jest bardziej promocyjna?

- Teleskop Synta Sky-Watcher 8" Dobson zwierciadło 203mm, ogniskowa 1200mm
- Świetny okular Baader Hyperion 13mm o dużym polu 68 stopni - idealny do mgławic i galaktyk, planet, księżyca
- Okular Baader Ortho 6mm - idealny do planet, księżyca
- Filtr księżycowy GSO ND96-0.9
- Okulary kitowe Super Plossl 10mm i 25mm

- Pierścień (adapter) na 2" okulary
- Kolimator laserowy


Tak się prezentuje oferta, przykuła moją uwagę, bo patrząc na nowe Syntie 8" czy GSO ceny są podbone, Jedynie jeszcze jakie można by zadać sprzedawcy pytania odnośnie sprzętu? Oraz na co dokładnie zwracać uwagę, bym wiedział że nie sprzedaje uszkodzonego teleskopu?

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cześć,

ja również jestem laikiem i przez kilka ostatnich miesięcy przechodziłem podobny dylemat, co Ty. Chciałem mieć możliwie najmocniejszy sprzęt w podobnym budżecie - wiadomo, każdy chce wycisnąć ze złotówek co się da. Przejrzałem wiele postów na różnych forach oraz sporo rankingów, co poskutkowało zawężeniem listy do następujących rur:

Sky-Watcher Dobson 8"

GSO Dobson 8"

Apertura AD8 8"

 

Po dodatkowym przyjrzeniu się tym modelom stwierdziłem, że:

Sky-Watcher jest najtańszy

GSO ma lepszy wyciąg (tak mówią), niż SW, a w wersji Deluxe ma dodatkowo łożyska zamiast podkładek teflonowych - mam podkładki teflonowe w myszce i nie jestem ich fanem

Apertura wydaje się wygrywać osprzętem (na przykład ma w zestawie kolimator), ale nie jest dostępny w Polsce

 

Jeszcze sprzętu nie kupiłem, myślę że zrobię to w ciągu najbliższego miesiąca - dwóch. Obecnie czekam na spadek cen i poszukuję GSO po giełdach na forach.

W międzyczasie może znajdę gdzieś Aperturę z opcją shipmentu do Polski. Jeśli nie, to mój ranking wygrywa GSO Dobson 8" w wersji Deluxe.

Pozdrawiam,

Piotrek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Oupen napisał:

Na ten moment jestem zdecydowany na Syntie 8" bądź GSO o którym wspominałeś, myślę że pod moje niebo jakie mam, wspomniane teleskopy będą się sprawdzać na sam początek b. dobrze :) teraz tylko szukać okazji, bo niestety ta o której wcześniej wspomniałem przepadła. 

 

Ostatecznie udało mi się znaleźć taką ofertę w mojej "okolicy" ale jestem w stanie odbyć podróż te kilkadziesiąt kilometrów.

Człowiek sprzedaje w zestawie Syntie 8" z dodatkowymi elementami za 1800 zł, pytanie do bardziej doświadczonych, czy cena za taki zestaw nie jest byt duża? czy może jest bardziej promocyjna?

- Teleskop Synta Sky-Watcher 8" Dobson zwierciadło 203mm, ogniskowa 1200mm
- Świetny okular Baader Hyperion 13mm o dużym polu 68 stopni - idealny do mgławic i galaktyk, planet, księżyca
- Okular Baader Ortho 6mm - idealny do planet, księżyca
- Filtr księżycowy GSO ND96-0.9
- Okulary kitowe Super Plossl 10mm i 25mm

- Pierścień (adapter) na 2" okulary
- Kolimator laserowy


Tak się prezentuje oferta, przykuła moją uwagę, bo patrząc na nowe Syntie 8" czy GSO ceny są podbone, Jedynie jeszcze jakie można by zadać sprzedawcy pytania odnośnie sprzętu? Oraz na co dokładnie zwracać uwagę, bym wiedział że nie sprzedaje uszkodzonego teleskopu?

Pozdrawiam. 

Wydaję mi się że stosunek ceny do tego co dostaniesz jest ok - a przynajmniej dla mnie. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.