Skocz do zawartości
  • 0

Stare obiektywy M42 do astro


spiritus

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

135/3,5mm jest ok z Canonem, testowałem w tym roku, ale np. zwierciadlany 500mm mocno winietuje nawet na matrycy APS-C i co gorsza jest ciemny, f8. MTO 1000 f10 tym bardziej. Przy tych dłuższych kiepsko ustawia się ostrość - ciężko chodzą pierścienie, ich ruch jest krótki. Mam obiektywy szerokie ale nie używałem do astro, ogólnie ostrość tych obiektywów nie jest wysokich lotów, jednak po stacku i programowym "ostrzeniu" zdjęcia ok. Nie natrafiłem w rosyjskich na jakiejś duże aberracie czy komę jak np. w sigmie 30/1,4. Ale wschodnie obiektywy skoro są raczej ciemne, to dziwne by było, by jeszcze koma była.

Lata temu (1980) używałem obiektywów z DDR (do Practicy). Taka 135 czy 50 dawały o wiele lepszy kontrast niż Jupiter czy Helios. Dłuższe były niestety poza moim zasięgiem, korzystałem wtedy z obiektywów w klubie fotograficznym, tzw. "ciemni" w naszym LO (były do pożyczenia takie cudeńka jak 85/1,2 itp). Wszystko manual i bez stabilizacji :D Teraz używam 200/2,8 Canona (ale na f4, 2,8 mydli).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam parę M42 w szafie. Mógłbym spróbować potestować które się w miarę nadają (chodź faktycznie zalezy od sztuki, więc wyniki nie muszą być miarodajne).

- Pentacon 50mm F1.8

- Auto-Takumar 55mm F1.7

- Helios 44-4 F2.8

- Carl Zeiss DDR Jena 50mm F2.8

- Auto-Takumar 135mm F3.5

- Mir 1B 37mm F2.8

- Meyer Optics Oreston 50mm F1.7

Edytowane przez M.C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, OBERON RD napisał:

MTO 1000 f10 tym bardziej

Bzdura... to że miałeś winietowanie na MTO 500 to nic nie świadczy o MTO 1000

przykładowe zdjęcie z APS-C

mto1.JPG.17c4adac3d410aab535d5472322b14ad.JPG

I flat z pełnej klatki

mto2.thumb.JPG.4cd170402fec3cb07d6f253751aeb4a0.JPG

I mówimy tu o samym winietowaniu to że niektóre fabryczne MTO mają ściśnięte lustro głównie i trzeba je luzować to już inna sprawa

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, BogdanS napisał:

Bzdura... to że miałeś winietowanie na MTO 500 to nic nie świadczy o MTO 1000

przykładowe zdjęcie z APS-C

Potwierdzam.

Nie miałem nigdy mto500.f8 ale miałem Rubinara 500 f5.6.  Praktycznie nie winietował.

 

Tu z pełnej klatki Canon 5DmkII Rubinarem

rubinar 500 f5.6.jpg

 

I na koniec pełna klatka Canon 5DmkII z 1000 mm MTO11CA 1000mmm f10

Sorry za trochę polityczne zdjęcie z "ostrym cieniem mgły":firefire:

mto 1000 f10.jpg

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
47 minut temu, M.C napisał:

Mam parę M42 w szafie. Mógłbym spróbować potestować które się w miarę nadają (chodź faktycznie zalezy od sztuki, więc wyniki nie muszą być miarodajne).

- Pentacon 50mm F1.8

- Auto-Takumar 55mm F1.7

- Helios 44-4 F2.8

- Carl Zeiss DDR Jena 50mm F2.8

- Auto-Takumar 135mm F3.5

- Mir 1B 37mm F2.8

- Meyer Optics Oreston 50mm F1.7

Ja jestem ciekawy jak wygląda koma w Mirze 1b...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, Antek Staszewski napisał:

Ja jestem ciekawy jak wygląda koma w Mirze 1b...

Spróbuję wykonać parę zdjęć jeżeli będzie czyste niebo. Na początku przygody z fotografią robiłem nim star trailsy i okazał się produkować najprzyjemniejsze gwiazdy (małe punkciki były więc chyba ostre, ale to jakieś 5 lat temu było więc mogę się mylić).

Edytowane przez M.C
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, BogdanS napisał:

Bzdura... to że miałeś winietowanie na MTO 500 to nic nie świadczy o MTO 1000

I mówimy tu o samym winietowaniu to że niektóre fabryczne MTO mają ściśnięte lustro głównie i trzeba je luzować to już inna sprawa

OK, Bogdan, masz rację. Jedna jaskółka itd.. Przeleciałem foldery i na APS-C z MTO 1000 mm nie ma winnietowania, sprawdziłem. Widać pamiętałem jeszcze z dużego obrazka. Ale twoje zdjęcie potwierdza średnią jakość optyki, chyba, że trudności z ogniskowaniem. Ostrość jest papierowa, p. fotka z 500/8. To zdjęcie krogulca jest przycięte z poziomego kadru i wtedy nie ma winiety. Na zdjęciu pola widać ciemne rogi i to nie FF ale APS-C.

IMG_5113pion.jpg

IMG_5119 winieta.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
39 minut temu, OBERON RD napisał:

Ale twoje zdjęcie potwierdza średnią jakość optyki, chyba, że trudności z ogniskowaniem.

Raczej trudności z ogniskowaniem bo zdjęcie z ręki było robione więc tego... ale w astrofotografii z maską bahtinova i wszystkimi bajerami całkiem dobrze sobie radzi, do wizuala też się nadaje. W poniedziałek oglądałem Jowisza w powiększeniu 140x i pasy i księżyce było widać, ale to już na granicy możliwości tego zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, Antek Staszewski napisał:

Nie ma większych problemów z komą, ale aberracja chromatyczna jest już lekko denerwująca

Z dwojga złego, to chyba aberracja jest mniej uciążliwa.

Bardzo ładnie Ci ten Irys wyszedł, a najbardziej podoba mi się całe to pyłowe otoczenie

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A ja spokojnie mogę polecić stare obiektywy dobrych marek od formatów 6x7 na przykład. Sam robiłem testy na FF ( STL 11000) z obiektywem 200 mm Zenzanon od aparatu Bronica 6x7. Największy kłopot to dobranie adapterów, potem to już bajka. A kupiłem do za 250 zl bo nikogo nie interesował.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 20.05.2020 o 13:34, M.C napisał:

Mam parę M42 w szafie. Mógłbym spróbować potestować które się w miarę nadają (chodź faktycznie zalezy od sztuki, więc wyniki nie muszą być miarodajne).

- Pentacon 50mm F1.8

- Auto-Takumar 55mm F1.7

- Helios 44-4 F2.8

- Carl Zeiss DDR Jena 50mm F2.8

- Auto-Takumar 135mm F3.5

- Mir 1B 37mm F2.8

- Meyer Optics Oreston 50mm F1.7

No właśnie brakuję czegoś takiego, może założę zaraz taki temat, gdzie będzie można wrzucać zdjęcia, surowe z takich różnych obiektywów? Co prawda na optycznych są testy komy i jest to duża baza, ale zwykłych obiektywów, ale też bym coś dodał, więc w sumie niekoniecznie M42. 

 

Zrobię wieczorem lub jutro temat i powrzucam parę klatek z różnych szkieł i różnych przysłon. Będzie to jakaś orientacja, bo obiektyw, obiektywowi nie równy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Paniki napisał:

No właśnie brakuję czegoś takiego, może założę zaraz taki temat, gdzie będzie można wrzucać zdjęcia, surowe z takich różnych obiektywów? Co prawda na optycznych są testy komy i jest to duża baza, ale zwykłych obiektywów, ale też bym coś dodał, więc w sumie niekoniecznie M42. 

 

Zrobię wieczorem lub jutro temat i powrzucam parę klatek z różnych szkieł i różnych przysłon. Będzie to jakaś orientacja, bo obiektyw, obiektywowi nie równy.

taka stronka np.:

https://project-nightflight.net/tools006.html

 

albo taka (takumary głównie):
http://www.nightofmanywords.com/articles/budget-lenses-for-astrophotography

 

No i oczywiście jest sąsiednie forum:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=865

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Właśnie przyniosłem sobie z piwnicy stare obiektywy, kupowane i używane niegdyś przez mojego tatę, a później przeze mnie aż do 2003 roku:

- Helios 44M-4 (58mm, f/2.0) (pierwsze astrozdjęcia w życiu zrobiłem przez niego ok. 1988 roku)

- Jupiter 37A (135mm, f/3.5)

- Pentacon 29mm f2.8

 

Pewnie za jakiś czas uznam, że to i tak nie ma sensu, ale przez sentyment do tych szkieł sprawdzę je. Czy ktoś z Was korzystał z tego Pentacona? Zdjęcia dzienne robił ładne, ale nie wiem czego się spodziewać w astrofotografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 11.06.2020 o 21:56, dobrychemik napisał:

Właśnie przyniosłem sobie z piwnicy stare obiektywy, kupowane i używane niegdyś przez mojego tatę, a później przeze mnie aż do 2003 roku:

- Helios 44M-4 (58mm, f/2.0) (pierwsze astrozdjęcia w życiu zrobiłem przez niego ok. 1988 roku)

- Jupiter 37A (135mm, f/3.5)

- Pentacon 29mm f2.8

 

Pewnie za jakiś czas uznam, że to i tak nie ma sensu, ale przez sentyment do tych szkieł sprawdzę je. Czy ktoś z Was korzystał z tego Pentacona? Zdjęcia dzienne robił ładne, ale nie wiem czego się spodziewać w astrofotografii.

Ja trochę cykałem, ale to na początku drogi z aparacikiem, bez montażu i doświadczenia, jak coś znajdę to podeślę, chociaż generalnie jestem fanem m42 :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja generalnie używam obiektywów M42 z noktowizorem, ale zorganizowałem sobie taki wynalazek:

IMG_20200712_1650325.jpg.e412408c657d6d82e8df9ee29eed6f27.jpg

IMG_20200712_1509464.jpg.aba0b44568ec08d7c2e25ac829107f03.jpg

IMG_20200712_1508474.jpg.24f1f2f47de53afdaee3674e73de359c.jpg

 

Okazało się, że koło filtrowe ma gwinty na tyle zbliżone do M42x1, że można do niego przykręcić obiektyw. Pewnie miał tam być gwint T2 (M42x0,75), ale wykonany jest wystarczająco niedokładnie i obiektyw się wkręca bez problemu :D

Tokarz dorobił mi złączkę do kamery z gwintem C/CS (1" 32TPI), na szybko zrobiłem z kawałka płaskownika mocowanie na śrubę fotograficzną 1/4" - i mam Chameleona 3 z kołem filtrowym i wymiennym obiektywem :D

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Stachu napisał:

Można by prosić jakieś przykładowe zdjęcia z tego zestawu?

Póki co nie ma za bardzo czego pokazywać, bo zmontowałem to wczoraj :) Zrobiłem tylko na próbę fotkę komety - ale już było całkiem jasno, więc szału nie ma:

2.png.fbd3da31e33199d3b0532733b9a37f84.png

 

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Też wyciągnąłem z szafy starocie po teściu:

 

Helios 44M-4 58mm

Pentacon 1.8/50mm

 

Obydwa dosyć solidnie wyglądają, wg mnie lepiej leżą w dłoni niż kitowy canona :D

Planuję je przetestować w astrofoto w Canonie 450D, posiadam przejściówkę M42, jednak gdzieś wyczytałem, że może być problem z ostrzeniem. Z tych dwóch ktoś poleca coś konkretnego, jakościowo to podobna półka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, nephring napisał:

Helios 44M-4 58mm

Pentacon 1.8/50mm

Mój pentacon nie ostrzy na nieskończoność więc tutaj trzeba uwazac. Z heliosem podobno loteria czy będzie ostry czy nie :)

 

Dołączam klatkę z Auto-Takumar 135mm F3.5 na F4. Może się komuś przyda, nie ma Samyangów w sklepach więc trzeba robić czym się da. Canon 1100Da, ISO1600, 150s

IMG_8631.thumb.jpg.df45b4a1b98fbeaa21a84a7c05756725.jpg

Edytowane przez M.C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.