Skocz do zawartości
  • 0

Stare obiektywy M42 do astro


spiritus

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Też na początku robiłam zdjęcia Jupiterem 135mm. Wstawiam dwie fotki dla poglądu. Andromeda5_MartaSeidler.thumb.jpg.98441f5795369bdd894017a5fea770d2.jpg

Andromeda (22.08.2019)

Canon 600D mod., Jupiter 37A 135mm, Filtr CLS CCD Astronomik, montaż SkyWatcher Star Adventurer

29 klatek po 5 minut (ISO 1600), 4 klatki po 3 minuty (ISO 3200)

 

Orion.thumb.jpg.56f9430d107893cd8c57dba7a05e11d1.jpg

Mgławice w Orionie (30.10.2019) 

Canon 600D mod., Jupiter 135mm f/5.6, filtr CLS-CCD, SkyWatcher Star Adventurer
12 klatek po 4 minuty (ISO 1600), 5 klatek po 4 minuty (ISO 800)

 

Edytowane przez Marta Seidler
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przetestowałem kilka w przeszłości i było spoko ale trzeba było przymykać do f/5,6 a czasem do f/8

Obecnie zostawiłem sobie najlepszy obiektyw na M42 jaki miałem czyli Sonnar 135/3,5 (koszt obecnie jakieś 200-300zł)

Przymykam go o jedną działkę i jest spoko a o dwie to już praktycznie bez zarzutu.

 

Tu przykład z sesji z M101 - klatki po 300 sekund, obiektyw przymknięty do f/4 (jedno oczko na pierścieniu)

Zdjęcie to niekalibrowany stack - tylko dla pokazania kształtu gwiazdek. Sam "strecz" i zero innej obróbki. Praktycznie 100% - obcięte tylko zewnętrzne artefakty od stackowania także możecie też ocenić gwiazdki w rogach.

 

101.thumb.jpg.ff3f192f90b1aa8d943ab75eb6982d83.jpg

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, spiritus napisał:

Super. Dzięki :)

Masz więcej zdjęć?

 

Woźnica.jpg

Mgławice i gromady w gwiazdozbiorze Woźnicy (początek października 2019)

aparat: Canon 600D mod.
obiektyw: Jupiter 37A 135mm
montaż: SkyWatcher Star Adventurer
filtr CLS: 67 x 120 sek. ISO 3200 f/5.6
filtr H-alpha: 57 x 240 sek. ISO 3200 f/3.5

Obróbka: DSS, Pixinsight, Lightroom

 

Ameryka Jupiter.jpg

Mgławica Ameryka Północna i Mgławica Pelikan (1-3 czerwca 2019)

Canon 600D mod., Jupiter 135mm, montaż Omegon MiniTrack LX2

filtr CLS: 105 x 30 sek. ISO 3200
filtr H-alpha 6nm: 97 x 40 sek. ISO 3200

Obróbka: Nebulosity4, Pixinsight

 

Plejady.jpg

Plejady (26.08.2019)

Canon 600D mod. Jupiter 135mm, filtr CLS CCD montaż SkyWatcher Star Adventurer, 

22 x 120 sekund ISO 1600
44 x 120 sekund ISO 800
8 x 180 sekund ISO 800

Obróbka: Nebulosity4, Pixinsight

 

Serce i Dusza.jpg

Mgławica Serce i Mgławica Dusza (2-3.08.2019) 

Canon 600D mod. Jupiter 135mm, montaż SkyWatcher Star Adventurer

filtr CLS CCD f/5.6: 63 x 120 sekund ISO 3200
filtr H-alpha 6nm f/3.5: 62 x 120 sekund ISO 3200

Obróbka: Nebulosity4, Pixinsight

Edytowane przez Marta Seidler
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, Marta Seidler napisał:

Dziękuję :) 

Przy każdym zdjęciu jakie wkładasz na forum - podawaj parametry zdjęcia typu: data zrobienia zdjęcia, użyty obiektyw, model aparatu, użyty montaż, czas expozycji jednej klatki, ilość klatek, używane ISO, przysłonę obiektywu, użyte filtry, w czym zdjęcie składane i obrabiane.  To się też powinno tyczyć innych osób wrzucających swoje zdjęcia na forum. A nie wszyscy to robią.

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, Krakus napisał:

Przy każdym zdjęciu jakie wkładasz na forum - podawaj parametry zdjęcia typu: data zrobienia zdjęcia, użyty obiektyw, model aparatu, użyty montaż, czas expozycji jednej klatki, ilość klatek, używane ISO, przysłonę obiektywu, użyte filtry, w czym zdjęcie składane i obrabiane.  To się też powinno tyczyć innych osób wrzucających swoje zdjęcia na forum. A nie wszyscy to robią.

Popieram, na pewno są osoby które Twoje osiągnięcia chciały by skopiować ale nie bardzo wiedzą jak, więc takie informacje byłyby bardzo przydatne 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, Krakus napisał:

Przy każdym zdjęciu jakie wkładasz na forum - podawaj parametry zdjęcia typu: data zrobienia zdjęcia, użyty obiektyw, model aparatu, użyty montaż, czas expozycji jednej klatki, ilość klatek, używane ISO, przysłonę obiektywu, użyte filtry, w czym zdjęcie składane i obrabiane.  To się też powinno tyczyć innych osób wrzucających swoje zdjęcia na forum. A nie wszyscy to robią.

 

1 minutę temu, kompas napisał:

Popieram, na pewno są osoby które Twoje osiągnięcia chciały by skopiować ale nie bardzo wiedzą jak, więc takie informacje byłyby bardzo przydatne 

Oczywiście, już poprawiam wpisy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wszyscy piszą że trzeba trafić dobry egzemplarz, a obiektyw miałem ja i jeszcze 2ch kolegów i wszystkie były bardzo dobre. Według mnie stare obiektywy trzymają jakość lepiej niż nowe. Jupitera kupiłem i był od razu ok, teraz mam Samyanga i dopiero 2ga sztuka jest ok.

 

Stosowanie filtrów NB praktycznie eliminuje problemy aberacji w starych obiektywach, jedynym problemem pozostaje korekcja na brzegach, ale jeśli komuś nie przeszkadza przymknięcie do f/5.6 to są to całkiem niezłe astro-zabawki.

 

Jeszcze jedno odnośnie starych obiektywów, nie dajcie się nabrać na oferty "jak nówka", skoro obiektyw był wyprodukowany 20-40 lat temu i nie był używany to prawdopodobnie coś z nim jest nie tak, dobre obiektywy są używane i noszą ślady normalnego użytkowania.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ze wszystkimi zastrzeżeniami powyżej (większość "pleśniaków" na portalach aukcyjnych to picowane graty) zwracam Twoją uwagę na obiektywy Canon FD - niektóre są naprawdę interesujące. To oczywiście tylko do bezlusterkowców albo kamer - Canony FE czy Nikony nie ostrzą na nieskończoność, niestety. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.