Skocz do zawartości

Piękne otoczenie NGC 6543 Mgławicy Kocie Oczko


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

W każdym plebiscycie na najpiękniejszy obiekt nieba północnego na mgławica ma szanse na podium. Mgławicowe otoczenie tworzy kapitalny kwiatek na niebie!

Postanowiłem pokazać to zdjęcie w mieszanej technice Ha, OIII i LRGB, gdzie LRGB to głównie centralne "Kocie Oczko" i gwiazdy, natomiast te firany wokół to już OIII i Ha.

Trochę skala nie pasuje, ale i tak 0.8 arcsec/piksel to sporo jak na możliwości z Warszawy.

Ha: 30x1200 sek, OIII, 30x1200 sek, L: 45x300 sek, RGB 30x300 każdy kolor.

Setup: FS 128, ATIK ONE 6.0 na ASA DM 60. Filtry Baader Planetarium.

CtpQaarlIWdU_16536x16536_kWXURFLk.jpg

Opis:

337710690_SurroundingsofNGC6543opis.thumb.jpg.df5f53f3f6214edd22acaf3c91b7bfe3.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Piękne kolory gwiazd (ostatnio zwracam na to uwagę :D )

To zawsze mnie dobijało. Ale... wziąłem sobie jedną z fotek Antoniego za wzornik :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wessel napisał:

Robiłem osobne ekspozycje LRGB po 10 sekund

Tego jeszcze nie mogę pojąć. Jak to się potem składa? Z tych dłuższych klatek wycinasz środek i wstawiasz te krótsze? Jak w skrócie wygląda proces stackowania długich klatek dla całości i krótkich dla środka? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem pojawiają się takie zdjęcia, po których następną czynnością jest zapytanie internetów "o co tam chodzi i jak do cholery do tego doszło?!" To jest jedno z takich zdjęć ;)

 

Właśnie odkryłem, że pozytywny świr z Finlandii od kosmosu w 3D, również ten obiekt wziął na warsztat :D 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, isset napisał:

Tego jeszcze nie mogę pojąć. Jak to się potem składa? Z tych dłuższych klatek wycinasz środek i wstawiasz te krótsze? Jak w skrócie wygląda proces stackowania długich klatek dla całości i krótkich dla środka? 

Stakujemy osobno klatki długie i osobno krótkie. Potem wymieniamy przepalony kawałek klatek długich na ten z klaetk krótkich- to w skrócie, choć to aż takie proste nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam nadzieję, i zakładam, że nie będzie miał żadnych roszczeń jak wyląduje gdzieś na FB (oczywiście z opisem: Wessel + źródło).

 

Znakomite zdjęcie i pomysł.

Zwykle w takich przypadkach piszę: 'Ślij na APOD, polski APOD!' ale tu jakby nie mogę bo Wessel sam jest polskim APOD'em ! :)

=> http://www.polishapod.eu/pl/#

 

Fajny też temat. To nie stoi w miejscu :)

 

" Mgławica rozszerza się z prędkością ok. 16,4 km/s.

...

gwiazda centralna pozbywała się swojej masy, wyrzucając ją podczas pojawiających się co 1500 lat eksplozji. W czasie każdego wybuchu wyrzucana była masa przekraczająca łączną masę wszystkich planet US"

 

Siema

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, DominikRD napisał:

Maćku, no przepięknie. Jak zawsze zapatruję się w Twoje zdjęcia :) Mam nadzieję, że nie będziesz miał żadnych roszczeń do mnie jak wyląduje u mnie na pulpicie :) ?

To dla mnie zaszczyt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest takie zdjęcie, że specjalnie obejrzałem je sobie na dużym ekranie projekcyjnym w zaciemnionym pomieszczeniu. Warto to zrobić dwojako, bo mgławica jak to mgławica - efektowna, ale za bardzo przyciąga uwagę. Wystarczy ją zasłonić dłonią i na pierwszym planie pokazują się przepiękne gwiazdy. Naprawdę robo to wrażenie. Powiedziałbym, że mgławica stanowi "tło pierwszoplanowe" ( to cytat :) ) :) .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to powiem Wam ciekawostkę - zdjęcie po raz pierwszy w życiu zacząłem fotografować i obrabiać ... od gwiazdek. Gwizdki zajęły mi tydzień, mgławica dwa dni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.