Skocz do zawartości

Ustawianie obiektów wg skal RA i DEC w montażu


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Lukasz83 napisał:

Można też na Słońce i tak jak proponuje Hamal - pewnie będzie ciut dokładniej ale już trzeba się w folię Baadera uzbroić :)

Zakrywasz tube, w szukacz dajesz przesłonę z otworkiem od igły na środku i folia Ci nie potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, HAMAL napisał:

Stellarium pokazuje dokładny czas osi Ra  z sekundami :D

 

 

Ale oś EQ6 jest skalowana co 10 minut - więc to i tak będzie zgrubne ustawienie.

Ja potrzebuję trafić mniej więcej - z dokładnością to 4-5 stopni. Potem to już ją sobie w szukaczu wyszperam (o ile przejrzystość będzie znośna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy star hopping, w dzień earth hopping. Wiem, gdzie mam punkt odniesienia na Ziemi (unikam biegania z montażem ;) ), Poznałem już pole swojego szukacza. Patrząc od strony teleskopu porównuję rozmiar szukacza na OTA z obiektami i widzę ile "szukaczy" muszę się przesunąć. aby mieć obiekt w polu szukacza po przesunięciu. Nigdy nawet nie musiałem korzystać ze skali. Od bazy szukaczem prosta matematyka. Sprawdza się we wszystkie dni, w bezchmurne nawet można zrobić fotkę ...

Edytowane przez RMK
Jakimś cudem usunąłem część wpisu podczas drobnej poprawki. Tym razem powinno być OK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Lukasz83 napisał:

Ale oś EQ6 jest skalowana co 10 minut - więc to i tak będzie zgrubne ustawienie.

Ja potrzebuję trafić mniej więcej - z dokładnością to 4-5 stopni. Potem to już ją sobie w szukaczu wyszperam (o ile przejrzystość będzie znośna)

Merkury, gdy nie jest dostatecznie jasny to niezły cwaniak, kryje się sprytnie w błękicie nieba, bywa, że gdy nie spojrzysz prosto na niego, go nie dostrzeżesz :D 

 

Gdyby ktoś wątpił w moje metody celowania :)

 

http://indexhamal.pl/astrofotografia/planets/Merkury.htm

 

http://indexhamal.pl/astrofotografia/planets/Wenus_24.III.17.htm

 

montaz_paralaktyczny_jarzmowy4.jpg

 Polowanie na ww. :D

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, RMK napisał:

A jak przygotowujecie teleskop aby patrzył na ewentualną dziurę w chmurach gdy nie widać Słońca ?

?

 

Możecie zerknąć na zrzut Stellarium z moim otoczeniem setupu - widać w jakich warunkach oddaję się przyjemności hobby w wolnej chwili. Przepraszam za rozmycie budynków ale cenię sobie chociaż namiastkę prywatności. Bez ekstremalnych metod ciężko cokolwiek zdziałać.

night.jpg

Edytowane przez RMK
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćkowa metoda opiera się na założeniu, że wystarczająco dokładnie ustawiłeś montaż na Polarną. A skoro przyjmujemy takie założenie, to możemy też zrobić tak:

wieczorem rozstawiasz sobie montaż (Polarna, wyrównanie itp.), ustawiasz w tej pozycji, co napisałeś (przeciwwaga równolegle do Ziemi; w sumie tuba też, wtedy będzie łatwo to położenie ręcznie odtworzyć) i parkujesz go w obecnej pozycji. Wiadomo, najlepiej byłoby to tak zostawić, ale jak bestia ma zeżreć, to lepiej nie ryzykować :D Po ponownym rozstawieniu gratów sprzęt ustawiasz tak samo, odpalasz montaż i jak zapyta, czy wystartować z pozycji zaparkowanej, to mówisz mu, że tak. Nie trzeba teraz robić wyrównania, bo SynScan zakłada, że już było przeprowadzone. Jak każesz zrobić goto na Wenus, to powinien trafić dość blisko. Dla pewności można oczywiście wspomagać się skalami, albo jeszcze lepiej - porównać, co wyjdzie dokładniej.

A jak już znajdziesz Wenus, to Utility > PAE i mówisz mu, gdzie Wenus jest naprawdę, żeby potem już trafiał sam jakby coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Maćkowa metoda opiera się na założeniu, że wystarczająco dokładnie ustawiłeś montaż na Polarną. A skoro przyjmujemy takie założenie, to możemy też zrobić tak:

wieczorem rozstawiasz sobie montaż (Polarna, wyrównanie itp.), ustawiasz w tej pozycji, co napisałeś (przeciwwaga równolegle do Ziemi; w sumie tuba też, wtedy będzie łatwo to położenie ręcznie odtworzyć) i parkujesz go w obecnej pozycji. Wiadomo, najlepiej byłoby to tak zostawić, ale jak bestia ma zeżreć, to lepiej nie ryzykować :D Po ponownym rozstawieniu gratów sprzęt ustawiasz tak samo, odpalasz montaż i jak zapyta, czy wystartować z pozycji zaparkowanej, to mówisz mu, że tak. Nie trzeba teraz robić wyrównania, bo SynScan zakłada, że już było przeprowadzone. Jak każesz zrobić goto na Wenus, to powinien trafić dość blisko. Dla pewności można oczywiście wspomagać się skalami, albo jeszcze lepiej - porównać, co wyjdzie dokładniej.

A jak już znajdziesz Wenus, to Utility > PAE i mówisz mu, gdzie Wenus jest naprawdę, żeby potem już trafiał sam jakby coś.

Widzę, jesteś "oblatany" w SynScanie więc może będziesz wiedział (ja jestem w tym totalnie lewy - użwam tylko funkcji tracking i guzików prawo/lewo-góra/dół :) )

Czy jak włączę montaż, nie zrobię "alignowania", włączę tracking i wyceluję ręcznie w obiekt (powiedzmy Wenus) - czy istnieje jakaś funkcja, klawisz, cokolwiek czym mogę "powiedzieć montażowi", że akurat patrzy na Wenus?

PAE nie działa - może dlatego, że nie mam zrobionego align.

 

EDIT:  Merkury znaleziony - po ustawieniu Wenus jeszcze raz poprawiłem skale i ustawiłem koordynaty Merkurego. Po zerknięciu w okular (powiększenie 120x) planeta widoczna prawie w centrum kadru.

W szukaczu 9x50 Merkurego nie widać. Wenus widać doskonale w szukaczu jak i gołym okiem jak już wiadomo gdzie szukać :)

 

Niestety seeing padaka - czekam, może się poprawi późnym popołudniem.

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Lukasz83 napisał:

PAE nie działa - może dlatego, że nie mam zrobionego align.

Dokładnie, bez wcześniejszego wyrównania nie można tego użyć.

 

42 minuty temu, Lukasz83 napisał:

Czy jak włączę montaż, nie zrobię "alignowania", włączę tracking i wyceluję ręcznie w obiekt (powiedzmy Wenus) - czy istnieje jakaś funkcja, klawisz, cokolwiek czym mogę "powiedzieć montażowi", że akurat patrzy na Wenus?

Do tego generalnie służy PAE, bez wyrównania choćby na jedną gwiazdę chyba się nie da. Nie ma takiej funkcji tak po prostu (a w sumie byłoby to przydatne). Ale możesz oszukać montaż, że zrobiłeś wyrównanie - rozłącz sprzęgła (żeby montaż sam nie zaczął jeździć) i każ mu wykonać wyrównanie na jedną gwiazdę, Wenus powinna być dostępna. Jeśli nie jest, to wybierz cokolwiek, niech se tam pokręci jak chce, a potem każ mu zrobić goto na Wenus. Po wszystkim wycentruj Wenus ręcznie w szukaczu (jeśli daleko odjechała), tak tylko mniej-więcej i zapnij sprzęgła. SynScan uzna, że ma wykonane wyrównanie i pozwoli Ci wtedy skorzystać z PAE. Takie trochę biedackie, ale chyba niczego bardziej sensownego się nie da wykombinować bez prawdziwego wyrównania.

Ewentualnie możesz spróbować (ale nie wiem, czy będzie to dostępne bez wyrównania) Setup > Sync. Encoder. Tylko chyba też należałoby najpierw rozłączyć sprzęgła, bo montaż będzie próbował wycelować tam, gdzie uważa, że powinien wycelować.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Lukasz83 napisał:

EDIT:  Merkury znaleziony - po ustawieniu Wenus jeszcze raz poprawiłem skale i ustawiłem koordynaty Merkurego. Po zerknięciu w okular (powiększenie 120x) planeta widoczna prawie w centrum kadru.

W szukaczu 9x50 Merkurego nie widać. Wenus widać doskonale w szukaczu jak i gołym okiem jak już wiadomo gdzie szukać

Bo Słońce doskonałym punktem odniesienia jest.

 

Patrzenie na Merkurego w dzień, białą tarczkę na błękitnym niebie zawsze powoduje u mnie szybsze bicie serca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, HAMAL napisał:

Bo Słońce doskonałym punktem odniesienia jest.

 

Patrzenie na Merkurego w dzień, białą tarczkę na błękitnym niebie zawsze powoduje u mnie szybsze bicie serca :)

Cały czas go śledzę, mam trochę avików ale generalnie chyba wszystko pójdzie do kosza.

Seeing tak tragiczny, że nic sensownego z tego nie idzie wyciągnąć. Aż sprawdzę kolimację jak się gwiazdy pokażą bo nie chce mi się wierzyć, że może być aż tak źle...

Jutro jeszcze jedno podejście o ile pogoda pozwoli. Będzie jeszcze łatwiej bo Merkury będzie bliżej Wenus.

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lukasz83 napisał:

Seeing tak tragiczny, że nic sensownego z tego nie idzie wyciągnąć. Aż sprawdzę kolimację jak się gwiazdy pokażą bo nie chce mi się wierzyć, że może być aż tak źle...

Ale sprawdziłeś metodę ustawiania więc podejście nie poszło na marne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.