Jump to content
Lukasz83

Ustawianie obiektów wg skal RA i DEC w montażu

Recommended Posts

4 minuty temu, Lukasz83 napisał:

Można też na Słońce i tak jak proponuje Hamal - pewnie będzie ciut dokładniej ale już trzeba się w folię Baadera uzbroić :)

Zakrywasz tube, w szukacz dajesz przesłonę z otworkiem od igły na środku i folia Ci nie potrzebna.

1 minutę temu, HAMAL napisał:

Stellarium pokazuje dokładny czas osi Ra  z sekundami :D

Ale oś EQ6 jest skalowana co 10 minut - więc to i tak będzie zgrubne ustawienie.

Ja potrzebuję trafić mniej więcej - z dokładnością to 4-5 stopni. Potem to już ją sobie w szukaczu wyszperam (o ile przejrzystość będzie znośna)

1 minutę temu, HAMAL napisał:

Zakrywasz tube, w szukacz dajesz przesłonę z otworkiem od igły na środku i folia Ci nie potrzebna.

W sumie mogę użyć mojego szukacza słonecznego - zadziała tak samo :)

88bf4acc1b80e48a1e6861c3c226e370.jpg

• Like 2

Posted (edited)

W nocy star hopping, w dzień earth hopping. Wiem, gdzie mam punkt odniesienia na Ziemi (unikam biegania z montażem ;) ), Poznałem już pole swojego szukacza. Patrząc od strony teleskopu porównuję rozmiar szukacza na OTA z obiektami i widzę ile "szukaczy" muszę się przesunąć. aby mieć obiekt w polu szukacza po przesunięciu. Nigdy nawet nie musiałem korzystać ze skali. Od bazy szukaczem prosta matematyka. Sprawdza się we wszystkie dni, w bezchmurne nawet można zrobić fotkę ...

Edited by RMK
Jakimś cudem usunąłem część wpisu podczas drobnej poprawki. Tym razem powinno być OK

Nie ma lepszego punktu odniesienia w takim polowaniu niż Słońce, podreperuje Cię mimo niedokładności ustawienia montażu.

Identycznie jak opisał Hamal robiłem w latach 90 szukając w dzień 1procentowego Księżyca żółtym teleskopem Szukać komet. Udało się. 

• Like 2

Posted (edited)
8 minut temu, Lukasz83 napisał:

Ale oś EQ6 jest skalowana co 10 minut - więc to i tak będzie zgrubne ustawienie.

Ja potrzebuję trafić mniej więcej - z dokładnością to 4-5 stopni. Potem to już ją sobie w szukaczu wyszperam (o ile przejrzystość będzie znośna)

Merkury, gdy nie jest dostatecznie jasny to niezły cwaniak, kryje się sprytnie w błękicie nieba, bywa, że gdy nie spojrzysz prosto na niego, go nie dostrzeżesz :D 

Gdyby ktoś wątpił w moje metody celowania :)

http://indexhamal.pl/astrofotografia/planets/Merkury.htm

http://indexhamal.pl/astrofotografia/planets/Wenus_24.III.17.htm

montaz_paralaktyczny_jarzmowy4.jpg

Polowanie na ww. :D

Edited by HAMAL
  • Like 1

A jak przygotowujecie teleskop aby patrzył na ewentualną dziurę w chmurach gdy nie widać Słońca ?

Trzeba poczekać aż Słońce się pojawi choć na chwilę (jedno chyba możemy poświęcić? ) zestroić skalę Ra odpalić napęd montażu i można działać.

Hmmm u mnie nie potrzeba Słońca nawet na 0,00000000001 sekundy :)

• Like 1

Ale raczej przez chmury przez które nie widać Słońca Merkurego robić nie będzie :) 

• Sad 1

Posted (edited)
22 minuty temu, RMK napisał:

A jak przygotowujecie teleskop aby patrzył na ewentualną dziurę w chmurach gdy nie widać Słońca ?

?

Możecie zerknąć na zrzut Stellarium z moim otoczeniem setupu - widać w jakich warunkach oddaję się przyjemności hobby w wolnej chwili. Przepraszam za rozmycie budynków ale cenię sobie chociaż namiastkę prywatności. Bez ekstremalnych metod ciężko cokolwiek zdziałać.

night.jpg

Edited by RMK
  • Like 1

Maćkowa metoda opiera się na założeniu, że wystarczająco dokładnie ustawiłeś montaż na Polarną. A skoro przyjmujemy takie założenie, to możemy też zrobić tak:

wieczorem rozstawiasz sobie montaż (Polarna, wyrównanie itp.), ustawiasz w tej pozycji, co napisałeś (przeciwwaga równolegle do Ziemi; w sumie tuba też, wtedy będzie łatwo to położenie ręcznie odtworzyć) i parkujesz go w obecnej pozycji. Wiadomo, najlepiej byłoby to tak zostawić, ale jak bestia ma zeżreć, to lepiej nie ryzykować :D Po ponownym rozstawieniu gratów sprzęt ustawiasz tak samo, odpalasz montaż i jak zapyta, czy wystartować z pozycji zaparkowanej, to mówisz mu, że tak. Nie trzeba teraz robić wyrównania, bo SynScan zakłada, że już było przeprowadzone. Jak każesz zrobić goto na Wenus, to powinien trafić dość blisko. Dla pewności można oczywiście wspomagać się skalami, albo jeszcze lepiej - porównać, co wyjdzie dokładniej.

A jak już znajdziesz Wenus, to Utility > PAE i mówisz mu, gdzie Wenus jest naprawdę, żeby potem już trafiał sam jakby coś.

Dobra, Wenus mam :) To było prostszze niż myślałem.

Metoda z polecenia @HAMALa czyli align na Słońce a potem po skalach - trafiłem z dokładnością do 1 stopnia.

Trochę pokręcę Wenuskę i poszukam Merkurego.

• Like 1

Posted (edited)
13 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Maćkowa metoda opiera się na założeniu, że wystarczająco dokładnie ustawiłeś montaż na Polarną. A skoro przyjmujemy takie założenie, to możemy też zrobić tak:

wieczorem rozstawiasz sobie montaż (Polarna, wyrównanie itp.), ustawiasz w tej pozycji, co napisałeś (przeciwwaga równolegle do Ziemi; w sumie tuba też, wtedy będzie łatwo to położenie ręcznie odtworzyć) i parkujesz go w obecnej pozycji. Wiadomo, najlepiej byłoby to tak zostawić, ale jak bestia ma zeżreć, to lepiej nie ryzykować :D Po ponownym rozstawieniu gratów sprzęt ustawiasz tak samo, odpalasz montaż i jak zapyta, czy wystartować z pozycji zaparkowanej, to mówisz mu, że tak. Nie trzeba teraz robić wyrównania, bo SynScan zakłada, że już było przeprowadzone. Jak każesz zrobić goto na Wenus, to powinien trafić dość blisko. Dla pewności można oczywiście wspomagać się skalami, albo jeszcze lepiej - porównać, co wyjdzie dokładniej.

A jak już znajdziesz Wenus, to Utility > PAE i mówisz mu, gdzie Wenus jest naprawdę, żeby potem już trafiał sam jakby coś.

Widzę, jesteś "oblatany" w SynScanie więc może będziesz wiedział (ja jestem w tym totalnie lewy - użwam tylko funkcji tracking i guzików prawo/lewo-góra/dół :) )

Czy jak włączę montaż, nie zrobię "alignowania", włączę tracking i wyceluję ręcznie w obiekt (powiedzmy Wenus) - czy istnieje jakaś funkcja, klawisz, cokolwiek czym mogę "powiedzieć montażowi", że akurat patrzy na Wenus?

PAE nie działa - może dlatego, że nie mam zrobionego align.

EDIT:  Merkury znaleziony - po ustawieniu Wenus jeszcze raz poprawiłem skale i ustawiłem koordynaty Merkurego. Po zerknięciu w okular (powiększenie 120x) planeta widoczna prawie w centrum kadru.

W szukaczu 9x50 Merkurego nie widać. Wenus widać doskonale w szukaczu jak i gołym okiem jak już wiadomo gdzie szukać :)

Niestety seeing padaka - czekam, może się poprawi późnym popołudniem.

Edited by Lukasz83

40 minut temu, Lukasz83 napisał:

PAE nie działa - może dlatego, że nie mam zrobionego align.

Dokładnie, bez wcześniejszego wyrównania nie można tego użyć.

42 minuty temu, Lukasz83 napisał:

Czy jak włączę montaż, nie zrobię "alignowania", włączę tracking i wyceluję ręcznie w obiekt (powiedzmy Wenus) - czy istnieje jakaś funkcja, klawisz, cokolwiek czym mogę "powiedzieć montażowi", że akurat patrzy na Wenus?

Do tego generalnie służy PAE, bez wyrównania choćby na jedną gwiazdę chyba się nie da. Nie ma takiej funkcji tak po prostu (a w sumie byłoby to przydatne). Ale możesz oszukać montaż, że zrobiłeś wyrównanie - rozłącz sprzęgła (żeby montaż sam nie zaczął jeździć) i każ mu wykonać wyrównanie na jedną gwiazdę, Wenus powinna być dostępna. Jeśli nie jest, to wybierz cokolwiek, niech se tam pokręci jak chce, a potem każ mu zrobić goto na Wenus. Po wszystkim wycentruj Wenus ręcznie w szukaczu (jeśli daleko odjechała), tak tylko mniej-więcej i zapnij sprzęgła. SynScan uzna, że ma wykonane wyrównanie i pozwoli Ci wtedy skorzystać z PAE. Takie trochę biedackie, ale chyba niczego bardziej sensownego się nie da wykombinować bez prawdziwego wyrównania.

Ewentualnie możesz spróbować (ale nie wiem, czy będzie to dostępne bez wyrównania) Setup > Sync. Encoder. Tylko chyba też należałoby najpierw rozłączyć sprzęgła, bo montaż będzie próbował wycelować tam, gdzie uważa, że powinien wycelować.

• Like 1

4 godziny temu, Lukasz83 napisał:

EDIT:  Merkury znaleziony - po ustawieniu Wenus jeszcze raz poprawiłem skale i ustawiłem koordynaty Merkurego. Po zerknięciu w okular (powiększenie 120x) planeta widoczna prawie w centrum kadru.

W szukaczu 9x50 Merkurego nie widać. Wenus widać doskonale w szukaczu jak i gołym okiem jak już wiadomo gdzie szukać

Bo Słońce doskonałym punktem odniesienia jest.

Patrzenie na Merkurego w dzień, białą tarczkę na błękitnym niebie zawsze powoduje u mnie szybsze bicie serca :)

Posted (edited)
9 minut temu, HAMAL napisał:

Bo Słońce doskonałym punktem odniesienia jest.

Patrzenie na Merkurego w dzień, białą tarczkę na błękitnym niebie zawsze powoduje u mnie szybsze bicie serca :)

Cały czas go śledzę, mam trochę avików ale generalnie chyba wszystko pójdzie do kosza.

Seeing tak tragiczny, że nic sensownego z tego nie idzie wyciągnąć. Aż sprawdzę kolimację jak się gwiazdy pokażą bo nie chce mi się wierzyć, że może być aż tak źle...

Jutro jeszcze jedno podejście o ile pogoda pozwoli. Będzie jeszcze łatwiej bo Merkury będzie bliżej Wenus.

Edited by Lukasz83

2 godziny temu, Lukasz83 napisał:

Seeing tak tragiczny, że nic sensownego z tego nie idzie wyciągnąć. Aż sprawdzę kolimację jak się gwiazdy pokażą bo nie chce mi się wierzyć, że może być aż tak źle...

Ale sprawdziłeś metodę ustawiania więc podejście nie poszło na marne.

7 minut temu, RMK napisał:

Ale sprawdziłeś metodę ustawiania więc podejście nie poszło na marne.

Zdecydowanie :) 

Będę już gotowy na czerwcowe zakrycie - oby tylko pogoda dopisała.

8 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Będę już gotowy na czerwcowe zakrycie

Jakie zakrycie :grin: jeśli można spytać :)

5 godzin temu, HAMAL napisał:

Jakie zakrycie :grin: jeśli można spytać :)

Tutaj: 

ale widzę, ze już znalazłeś :)

• Thanks 1