Skocz do zawartości
  • 0

NGC7023 przez SW150/750 + Canon600D niemodyfikowany


Artu

Pytanie

Od pewnego czasu zbieram materiał z NGC7023 ale nie wiem czy nie robię jakiegoś pierworodnego błędu dlatego proszę Was o wskazówki.

Używam do tego SW150/750 z niemodyfikowanym Canonem 600D, klatki ISO800 60sekund

Miejsce obserwacji znajduje się między dwiema ulicami - na jednej jest oświetlenie LED a na drugiej sodowe. Dlatego stosuje filtr UHC - ale czy w przypadku tego obiektu dobrze robię?

Czy dla tego setup-u 7 godzin materiału to wystarczająca ilość czy wciąż za mało?

Poniżej jedna z wersji

 

ngc7023_20052020.jpg

Edytowane przez Artu
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Filtr UHC skutecznie wyciął pyły otaczające samą mgławicę , to nie jest filtr do tego typu obiektów, zobacz sobie charakterystykę tego filtra. Na ciemne partie pyłowe potrzeba niestety ciemniejszego nieba , a jeśli już chcesz użyć jakiegoś filtra to szukaj raczej typowego filtra LP.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, Artu napisał:

@RomekAstrobaza Chodzi mi o to zdjęcie, nie poprzednie

Na końcu pierwszej strony wątku jest link do stacka

 

ngc7023_22062020_90.jpg

aaaaa :)

 

No własnie tak ich nie widać - bo aż tak bardzo materiału nie wyciągaliśmy za uszy :)

Bo jak sam widzisz - słabo to trochę wygląda - jakiś kompromis musi być :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

... no i dlatego chce jeszcze dozbierać materiału. To zdjęcie miało być poglądowe w odniesieniu do materiału zbieranego z filtrem UHC :)

Ze stacka z filtrem nie ma szans aby jakiekolwiek pyły zobaczyć ale to już wyjaśnił mi @gryf188

Edytowane przez Artu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, RomekAstrobaza napisał:

No to po co się nas pytasz gdzie pyły :P

Ja ten z filtrem obrabiałem ;)

 

A czy możesz sprawdzić co uda się wyciągnąć Tobie z tego bez filtra na tym etapie? Jak na moje możliwości i umiejętności obróbki za mało materiału aby pogodzić ze sobą pyły, szczegóły w mgławicy i kolorystykę razem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Widzę po postach że rozpoczął się sezon na Irysa :) więc jeszcze raz podszedłem do materiału zebranego w zeszłym roku, oczywiście tego bez filtra W sumie to 717x60s i jest to ostateczna wersja bo ze względu na przesiadkę na modyfikowanego Canona 1100D nic więcej nie dopalę. Wreszcie widać te pyły na których tak bardzo mi zależało, to też kwestia obróbki z której poprawiłem się nieco, a przynajmniej tak mi się wydaje :D

 

 

ngc7023-1.jpg

Edytowane przez Artu
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ano ino :) niestety filtr uhcs robi rozpierduchę w kolorach i czasami jest ciężko je wykalibrowac a czasami jest to wręcz niemożliwe. Zagadka wyciętych pyłów, w twoim przypadku, zdaje się mieć prostą odpowiedź. Pyłów nie widać na fotce z filtrem bo filtr wyciął światło mgławicy (każdy filtr wycina jakieś światło, nie ma takich co je dodają). Ponieważ nie jest to obiekt dla tego filtra to filtr nie stworzył lepszych warunków dla obiektu i nie zostawił tego światła które chciałeś bo tej długości fali na obiekcie nie było. Przyciemnił wszystko jak leci. Gdybyś robił n.p. Kalifornię to filtr przyciemnił by wszystko oprócz niej bo do przepuszczania wodoru i tlenu został stworzony. 

Edytowane przez mirekk
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Po doświadczeniach z Irysem już wiem żeby do mgławic refleksyjnych filtru nie używać. Do emisyjnych, jak Kalifornia, owszem, szczególnie teraz gdy mam zmodyfikowanego Canona i guiding z którym mam zadowalające prowadzenie 180s (tyle na razie sprawdziłem). Przyda się żeby wytłumić przepalone gwiazdy a wyciągnąć mgławice. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 godzin temu, Artu napisał:

Po doświadczeniach z Irysem już wiem żeby do mgławic refleksyjnych filtru nie używać. Do emisyjnych, jak Kalifornia, owszem, szczególnie teraz gdy mam zmodyfikowanego Canona i guiding z którym mam zadowalające prowadzenie 180s (tyle na razie sprawdziłem). Przyda się żeby wytłumić przepalone gwiazdy a wyciągnąć mgławice. 

 

 

Tu jest fajne opracowanie:
https://www.prairieastronomyclub.org/filter-performance-comparisons-for-some-common-nebulae/

 

NGC 7023 Emission/reflection Nebula in Cepheus

(10 inch f/5.6, 52x).

DEEP-SKY: (3) Noticeable boost in contrast with nebular glow expanded over no filter.  Darker areas noted on east and west sides.

UHC: (2) dimmer than in Deep-sky and slightly smaller, but nebula still shows up better than without a filter.

OIII: (2) dimmer than in UHC but still shows some hints of detail.

H-Beta: (1) dimmer than UHC and OIII.  Only central area around the star remains visible.

RECOMMENDATION FOR NGC 7023: DEEP-SKY.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.