Skocz do zawartości

Filtr Baader Ha - która strona montowania?


isset

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, pytanie pewnie tendencyjne, ale... Dotarł do mnie nieoprawiony filtr Ha i zastanawiam się, która płaszczyzna ma być zwrócona ku kamerze, a która ku obiektywowi teleskopu? :)

 

Filtr.png

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bas.sic napisał:

Jeśli to Baader to na boku powinieneś mieć strzałkę

Jest faktycznie, myślałem, że to jakaś ryska :D 

 

2 minuty temu, dobrychemik napisał:

W pomiarach uv/vis nie było różnicy, więc widmo światła przechodzącego jest takie samo.

Czyli teoretycznie nie ma znaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica będzie raczej w tym co się dzieje ze swiatłem nie przechodzącym przez filtr - jaka część jest odbijana, a jaka rozpraszana. Przechodzi natomiast to samo w obie strony. A to oznacza, że kierunek montażu może mieć znaczenie, choć niewielkie.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, isset napisał:

Jest faktycznie, myślałem, że to jakaś ryska :D 

Rysa na filtrze i brak oprawy - odesłać! :emotion-5:

 

9 godzin temu, isset napisał:

Czyli teoretycznie nie ma znaczenia?

Jeśli dobrze pamiętam Baader na swojej stronie podawał, że warstwą odblaskową w kierunku większego źródła refleksów. Mówiąc prostszym językiem: zależy od konfiguracji szkiełek w twoim setupie. Większość znanych mi konfiguracji u znajomych ma strzałkę w stronę nieba, u jednej osoby (wkręcany w reduktor) zdecydowanie lepiej pracował odwrotnie.

 

EDYTA: Strona 2

https://www.baader-planetarium.com/en/downloads/dl/file/id/287/product/2952/faq_problems_with_filters_can_have_the_strangest_causes.pdf

Edytowane przez RMK
Dodałem łącze
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, dobrychemik napisał:

Różnica będzie raczej w tym co się dzieje ze swiatłem nie przechodzącym przez filtr - jaka część jest odbijana, a jaka rozpraszana. Przechodzi natomiast to samo w obie strony. A to oznacza, że kierunek montażu może mieć znaczenie, choć niewielkie.

Dobrze kombinujesz ale wniosek błędny :) Różnica jest kolosalna w postaci odblasków, czyli to pozostałe światło robi spustoszenie. Istotnie, samo Ha jest tak samo dobrze filtrowane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MateuszW napisał:

Dobrze kombinujesz ale wniosek błędny :) Różnica jest kolosalna w postaci odblasków, czyli to pozostałe światło robi spustoszenie. Istotnie, samo Ha jest tak samo dobrze filtrowane. 

Oczywiście zgadzam się, że orientacja ma znaczenie, ale chyba trochę dramatyzujesz :) Jeśli kolejne szkło na drodze optycznej ma dobre powłoki to wtedy tego światła, które filtr mógłby z powrotem odbijać w kierunku kamery nie będzie chyba dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.