Skocz do zawartości

Saturn 2020


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Wojsa napisał:

odnoszę wrażenie kwadratury przerwy Cassiniego zwłąszcza z lewej strony

To pewnie efekt słabego seeingu i stackowania takiego słabego materiału. Wcześniej nie zwróciłem uwagi, zanim o tym nie wspomniałeś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą... Spieszmy się focić Saturna :D Za chwilę jego pierścienie będą pod takim kątem że ich praktycznie nie zobaczymy. Później będziemy go widzieć (jak dla mnie) pod dużo mniej ciekawym kątem, bo od dołu.. no i za jakieś 20 laaaat... wrócimy do prawie obecnej sytuacji :) Także trzeba wykorzystać ten czas na maksa. Zwłaszcza że ma być 20-21.12 koniunkcja z Jowiszem. Niedługo sam będę próbował go łapać żeby się jak najlepiej przygotować na grudzień :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, wismat napisał:

Swoją drogą... Spieszmy się focić Saturna :D Za chwilę jego pierścienie będą pod takim kątem że ich praktycznie nie zobaczymy. Później będziemy go widzieć (jak dla mnie) pod dużo mniej ciekawym kątem, bo od dołu.. no i za jakieś 20 laaaat... wrócimy do prawie obecnej sytuacji :) Także trzeba wykorzystać ten czas na maksa. Zwłaszcza że ma być 20-21.12 koniunkcja z Jowiszem. Niedługo sam będę próbował go łapać żeby się jak najlepiej przygotować na grudzień :D 

Gdzie jest góra a gdzie dół w kosmosie?:) pierścienie chyba nie wyglądają znacząco różnie patrząc na nie z jednej i drugej strony. Akurat przy widoku z drugiej strony Saturn będzie widoczny w okolicach Byka wiec zdecydowanie będzie to lepsza sytuacja niż przez ostatnie lata gdzie zasłaniał go krzak porzeczek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam nadzieję, że mogę wrzucić wszystko hurtem tutaj. Wrzucam zdjęcia upolowanych planet (06.06.2020), ale tylko informacyjnie, z takiego bardziej "kronikarskiego" obowiązku niż próżności ;-)


Zdjęcia wykonane z balkonu w Krakowie, zestawem tym co zwykle (Newton 200/1000; kamera T7C; barlow GSO 2x + nowa zabawka - koło filtrowe):
- Jowisz - tylko z filtrem IR Pass - nie było nawet sensu robić koloru po tym co zobaczyłem w trakcie zbierania materiału w podczerwieni
- Saturn - z filtrem IR Pass oraz UV/IR cut - detal bardzo słabo widoczny, kolor zgubił się w szumie
- Mars - j.w. oba filtry - tutaj relatywnie nienajgorzej zważywszy na jego wysokość, jeszcze stosunkowo niewielki rozmiar oraz niebo (jasne, poranne)

Co począć, czekamy na lepsze warunki, a tymczasem TUR sprzedał mi kamerę ASI 224 MC :-) więc będzie się działo. Nie mogę się doczekać polowania na małe planetarki metodą lucky imaging.
02_19_26_pipp_lapl5_ap68_conv.jpg.ba614aa8a752e496a6fa87a47426cbeb.jpg
02_38_27_pipp_lapl5_ap21_conv_RGB_IR.jpg.be50330951c0792ace9669d7da7adb5a.jpg
03_54_06_pipp_lapl5_ap2_conv_IR_RGB.jpg.e539d433e086e18d6161810bb95aeea0.jpg
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
23 godziny temu, lulu napisał:

Z dzisiaj z nocy. 60% skala natywna.

SATURN-2020-06-29s.png

To zdjęcie idealnie oddaje widok Saturna w powiększeniu 150x jedyne co w wizualu to trochę jaśniejszy żółty kolor. Ale ten ciemny pas i jaśniejszy pod nim też są widoczne w SW 102/500 w tym powiększeniu no i przerwa Cassiniego super fota ja właśnie wczoraj obserwowałem go. :laughing:

  • Lubię 1
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Refraktor napisał:

To zdjęcie idealnie oddaje widok Saturna w powiększeniu 150x jedyne co w wizualu to trochę jaśniejszy żółty kolor. Ale ten ciemny pas i jaśniejszy pod nim też są widoczne w SW 102/500 w tym powiększeniu no i przerwa Cassiniego super fota ja właśnie wczoraj obserwowałem go. :laughing:

W wizualu to czasem trzeba cierpliwie poczekać aby wyczekać moment widoczności szczegółów - zestackowane zdjęcie to jednak pewne oszustwo bo często ma szansę pokazać nieco więcej niż widać w tych króciutkich chwilach lepszej widoczności. Zwłaszcza jeśli obiekt jest tak nisko nad horyzontem.

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Przemo23 napisał:

W fotografowaniu również potrzeba cierpliwości. Dlatego właśnie nagrywamy mnóstwo filmików by, na którymś chociaż, się jakieś szczegóły zarejestrowały.

Poniżej zapętlone 100 klatek z kanału L z ostatniej nocki.

Saturn_2020-06-29T02_15_32_L.gif.a90ba7e8802fe47f96f1cd0deb4f770f.gif

A teraz wyobraź sobie, że ktoś kończy gotować zupę przed teleskopem :)

To byłby dopiero szczegół - za 3-4 lata będzie można powalczyć na poważnie ;) 

  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Refraktor napisał:

Również się udało SW 102/500 a dodatkowo dodam, że zdjęcie robione telefonem i nie z adaptera ale z ręki;). Takie bardziej na pamiątkę jak @Bezel napisał. IMG_20200704_151658.jpg.8b5b8f913105bea9989262c72806fde3.jpg

U mnie też z ręki :)

jakim telefonem robiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.07.2020 o 19:13, Refraktor napisał:

Również się udało SW 102/500 a dodatkowo dodam, że zdjęcie robione telefonem i nie z adaptera ale z ręki;). Takie bardziej na pamiątkę jak @Bezel napisał. IMG_20200704_151658.jpg.8b5b8f913105bea9989262c72806fde3.jpg

To ja też wstawię wczorajsze zdjęcie pamiątkowe saturna wiem nic nie widać ale robiłem telefonem z ręki na strasznie szybko . Te dwa na dole to troszkę lepsze są chyba. 

IMG_20200704_232248.jpg

IMG_20200705_225215.jpg

IMG_20200705_224843.jpg

IMG_20200705_224957.jpg

Edytowane przez M4teusz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.