Skocz do zawartości

Saturn 2020


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, Tuvoc napisał:

Kolejny Saturn - trochę inna obróbka, bardziej dokładna niż ostatnio (wrzuciłem efekt końcowy do Registaxa, poprawiłem balans RGB i delikatniej bawiłem się suwakami przy wyostrzaniu). Dajcie proszę znać, która wersja jest lepsza?

 

Moim zdaniem dobrze jest się zatrzymać zanim zaczną się pojawiać artefakty w postaci sztucznego ziarna powstającego w procesie wyostrzania - zwłaszcza gdy mówimy o tak małych obiektach. W takich wypadkach uwaga koncentruje się na tych sztucznych detalach, zamiast pozwolić mózgowi snuć domysły "co też tam jeszcze widać". Zauważ, że na górnym nie ma wcale więcej realnych szczegółów, ale pewne rozmycie i niedopowiedzenie powoduje, że się ich doszukujemy. Na dolnym dostajemy konkretne mini-detale: ziarno - i uwaga na tym się zatrzymuje, oko i głowa nie szukają niczego dalej.

 

O kolorze się nie wypowiadam bo to kwestia upodobań - na tej wysokości kolor jest zażółcony, poczerwieniony - i tylko od arbitralnej decyzji zależy czy ktoś uznaje taki kolor za "naturalny" czy będzie ściągać histogram aby ten zafarb likwidować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.07.2020 o 11:36, lulu napisał:

Moim zdaniem dobrze jest się zatrzymać zanim zaczną się pojawiać artefakty w postaci sztucznego ziarna powstającego w procesie wyostrzania - zwłaszcza gdy mówimy o tak małych obiektach. W takich wypadkach uwaga koncentruje się na tych sztucznych detalach, zamiast pozwolić mózgowi snuć domysły "co też tam jeszcze widać". Zauważ, że na górnym nie ma wcale więcej realnych szczegółów, ale pewne rozmycie i niedopowiedzenie powoduje, że się ich doszukujemy. Na dolnym dostajemy konkretne mini-detale: ziarno - i uwaga na tym się zatrzymuje, oko i głowa nie szukają niczego dalej.

 

O kolorze się nie wypowiadam bo to kwestia upodobań - na tej wysokości kolor jest zażółcony, poczerwieniony - i tylko od arbitralnej decyzji zależy czy ktoś uznaje taki kolor za "naturalny" czy będzie ściągać histogram aby ten zafarb likwidować.

@lulu dziękuję Ci bardzo za opinię i jest najbardziej bliska moim wnioskom po tej ostatniej obróbce. Powiem nawet, że chyba przekopię całe archiwum z tego roku i wszystkie tak obrobię. Może nawet je zestawię chociaż, wiadomo, że tak spektakularnych zmian jak np. przy Wenus nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Tuvoc napisał:

@lulu dziękuję Ci bardzo za opinię i jest najbardziej bliska moim wnioskom po tej ostatniej obróbce. Powiem nawet, że chyba przekopię całe archiwum z tego roku i wszystkie tak obrobię. Może nawet je zestawię chociaż, wiadomo, że tak spektakularnych zmian jak np. przy Wenus nie będzie.

Ja też sobie stale obiecuję że wrócę do starych materiałów, postackuję, poobrabiam - ale kiedy to robić? Jak mam do wyboru zebrać nowy materiał albo siedzieć przy kompie, to niestety ale obróbki staroci przesuwają się na św. Dygdy co go nie ma nigdy :-)

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Saturn.

Newton Minimo 300/3600, ASI 178 MM na ASA DDM 60. 1000/5000 klatek avi.

Jest i kolorek ale idę spać :)

S2.png.136b5930608402000a69cfc69ce51dc6.png

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturn z nocy trzech planet. Czy ktoś  mi  podpowie co widać na biegunie?Czapa polarna? Czy artefakt?

1137831922_Saturn25_07_2020.png.f3c6b4e4fd0ed626dc9bc77972b6f7f3.png

Na luminancji widać to lepiej.

Luma.png.80e8d3f7120505ee580244aa8ca64fda.png

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wessel napisał:

Saturn z nocy trzech planet. Czy ktoś  mi  podpowie co widać na biegunie?Czapa polarna? Czy artefakt?

Jest to tzw. heksagon - układ chmur wokół bieguna północnego.

Zobacz wyżej na fotki - u mnie najlepiej widoczny jest w kanale R, chociaż w Luminancji również go widać jako wyróżniające się pociemnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie luminancja to tak naprawdę podczerwień z filtrem PropLanet 742.

Przejaśniłeś mi w rozumie - zapomniałem że tam jest heksagon. Tak dawno nie robiłem Saturna :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturn 25.07.2020r o godzinie 23.20. Słabe warunki, nadciągająca fala chmur.

 

Przy 55 ms ekspozycji pocieszające jest to, że dało się zarejestrować dość wyraźny obraz planety z pierścieniami.

 

Refraktor achromatyczny TS152/900, Barlow Celestron Ultima 2x (F ekw. 2270mm), ASI290MM, Filtr Baader Halpha 35nm, EQ-ATM, FireCapture2,6, Autostakkert!3 (400/2000), Registax6.

 

 

Saturn 25.07.2020r_23.20_TS152F2270_ASI290MM_Halpha 35nm_105%....jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna próba na Saturnie i zapoznanie się z kamerką asi290 w mojej Syncie 16. Niestety tym razem do zmagań ze sprzętem doszła znowu pogoda. Część sesji złapana w chmurach (które robiły za swoisty filtr, zaś seeing był bardzo średni). Stack 184 z 5000 klatek. 

Saturn0726.jpg

Saturn0726res66.jpg

Edytowane przez mack_mnk
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze podejście do Saturna w tym roku, seeing słaby. SCT 8"+ Chameleon 2 + Baader IR Pass:

 

IR.png.26ad53da5d70dea2bbf675f3999a9a66.png

204910998_IRdrizzle15.png.828b7f4061395a42544d83d50655b9fe.png

 

I jeszcze foto pierścienia wokół czarnej dziury  ;) - pierwsze pojdeście do Saturna z filtrem metanowym.  Tak jak w przypadku Jowisza trzeba długich czasów, aby coś zarejestrować (tutaj 1 sekundowe), próbowałem dłuższych, ale już obraz rozmazuje - niedokładne prowadzenie. 

 

512581228_CH42.png.17b5dd505945ddc647a64c2d7804f846.png

 

 

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.