Skocz do zawartości
  • 0

Kiedy i w jakich godzinach obserwować Saturna i Jowisza?


Mateusz.G

Pytanie

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Można bez instalacji.

Uruchom ten program:

https://stellarium-web.org/

 

zaakceptuj jego próbę o lokalizowanie Ciebie - która natychmiast się pojawia.

Potem w lewym górnym rogu kliknij "Planets Tonight"

Na ekranie pojawi się tabelka z "suwakami".

Dla Wrocławia Jowisz ma być od 0:34 do 8:55 a Saturn dość podobnie (kwadrans później).

 

Przypuszczam, że najpierw będzie tuż nad horyzontem (?) to nie jest łatwy wtedy obiekt.


Siema

:exclamation:

EDIT:

Żeby wybrać/zobaczyć obiekt aktualnie niewidoczny z twojej miejscówki muisz "schować ziemię pod stopami" naciskając na dole "landscape"

Edytowane przez ekolog
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zainstaluj sobie program stellarium: https://stellarium.org/pl/

Jest również wersja on-line: https://stellarium-web.org/

Możesz sobie wybrać jakiś obiekt, a następnie przesunąć czas na noc i zobaczyć gdzie / jak wysoko będzie na niebie.

Edytowane przez holeris
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, M4teusz napisał:

Witam niedawno zacząłem moją przygodę z astronomią i chciałbym się dowiedzieć kiedy i w jakich godzinach obserwować Saturna i Jowisza?

Jowisz i Saturn pojawiają się aktualnie na południowo-wschodniej części nieba w drugiej części nocy. Wypatruj jasnych dwóch punktów - po prawej Jowisz, a po lewej, troszkę niżej - Saturn :)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ewentualnie na telefon możesz sobie zgrać skysafari (z tej aplikacji najlepiej mi się korzysta) i polować na nocne obiekty (jest tam zakładka "dziesiejszej nocy", w której są wymienione planety z czasem ich obserwacji i pozycją na niebie).

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Dan1367 napisał:

Ewentualnie na telefon możesz sobie zgrać skysafari (z tej aplikacji najlepiej mi się korzysta) i polować na nocne obiekty (jest tam zakładka "dziesiejszej nocy", w której są wymienione planety z czasem ich obserwacji i pozycją na niebie).

Mam skysafari na telefon i stellarium też na telefon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, M4teusz napisał:

Mam skysafari na telefon i stellarium też na telefon

Sky Safari wydaje się bardziej przejrzyste na początek zmagań z astronomią. Jeśli masz czas, to polecam również czytać różne informacje o obiektach, które chcesz obserwować. Człowiek widzi to, co zna ;). Warto też za dnia zrobić sobie plan obserwacji, bo jak wyjdziesz do ogrodu i dopiero zaczniesz się zastanawiać, nad tym co obserwować, to Ci nocy braknie. Przy planowaniu weź pod uwagę magnitudo obiektu, tak żeby nie szukać czegoś, czego nie jesteś w stanie zobaczyć.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, Dan1367 napisał:

Sky Safari wydaje się bardziej przejrzyste na początek zmagań z astronomią. Jeśli masz czas, to polecam również czytać różne informacje o obiektach, które chcesz obserwować. Człowiek widzi to, co zna ;). Warto też za dnia zrobić sobie plan obserwacji, bo jak wyjdziesz do ogrodu i dopiero zaczniesz się zastanawiać, nad tym co obserwować, to Ci nocy braknie. Przy planowaniu weź pod uwagę magnitudo obiektu, tak żeby nie szukać czegoś, czego nie jesteś w stanie zobaczyć.

Dzięki za rady ale Zanim wogule będę coś obserwował musi się pogoda zmienić  , bo na razie niestety niebo w moim regionie jest całkowicie zachmurzone. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.