Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2020


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

W czwartek około północy zarejestrowałem poniższego Marsa. Pierwsze podejście z komórki, ale miałem już doświadczenie z Jowisza i Saturna, więc było znacznie łatwiej.

SCT 9.25", samsung s10e, baader 8-24mm (8mm), 5% z 5000 klatek

Mars.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie, klimatycznie :)

A tak btw:

Patrząc na te tzw. topowe fotki zaczynam nosić się z zamiarem rozebrania jutro teleskopu na części i skolimowania mojego DK

z zachowaniem precyzyjnej odleglości pomiędzy lustrami (Pablito - dzieki za obliczenia!) i innych zasad sztuki.

Czekam też na filtr IR baadera, mój IR pass (no name) zdaje się mieć przepustowość w bliżej nieznanym mi paśmie :):)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Lysy napisał:

Patrząc na te tzw. topowe fotki zaczynam nosić się z zamiarem rozebrania jutro teleskopu na części i skolimowania mojego DK

Gorąco polecam :) W przypadku mojego 8'' D-K ta operacja przyniosła ogromny skok jakości zdjęć (w tym wypadku Wenus)

Tam 1-2 milimetry różnicy potrafią mnóstwo zmienić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, mam już dane dotyczące odległości miedzy lustrami.

Widzę też, że w niektórych fakbrycznych konstrukcjach ("szybkie" DK oczywiście z korektorami w torach do astrofoto)

są wręcz zablokowane pokrętła regulujące ustawienia odległosci pomiędzy lustrami (po jednym na każde lustro) aby

utrzymać tą stałą odleglość. W sumie dopiero niedawno poczytałem na temat konstrukcji DK i wpływu

tego czynnika na wynikowy obraz...(sic).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się! Zaobserwowałem Marsa przez lornetkę 10x50, dziś (07-09-2020) o godzinie 07:45 w słoneczny dzień, hehe. Pomoc Stellarium i Księżyc. Gołym okiem nie wypatrzyłem, a przez lornetkę spokojnie. :)

Edytowane przez starry-night
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko , na kolanie ale i tak widzę, że materiał jest niezły. Tylko z kamery ASI 120 MC, aż się boję pomyśleć co pokaże się jak wezmę się za luminancje z ASI 178 MM :)

Newton MInimo 300/3600 na ASA DDM 60. Opis wyłącznie w celu orientacji. Jest Olymus Mons!

m5.png.d63b297c22ce57cbc240d0ba18c3a598.png

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Lukasz83 napisał:

Dzisiejszy - w końcu trafiłem rewelacyjny seeing, tak około 8/10, w porywach 9/10 :)

Tarcza planety była gładko odcięta od tła praktycznie w każdym kanale. 

W takich warunkach dużo lepszy i drobniejszy detal wychodzi w paśmie R niż w IR - pewnie ze względu na spadek rozdzielczości w podczerwieni.

 

Mam około 20 avików, kręconych od 3:30 do 4:10 bo wcześniej męczyłem Neptuna i Urana. Wszystkie doskonałe, ale na razie wrzucam jeden poskładany.

 

Aha, no i w końcu pojawiły się chmury - doskonale widoczne w kanale B, w okolicy krawędzi tarczy planety pomiędzy wulkanami tarczowymi Pavonis i Arsia Mons.

Ponad nimi doskonale widoczny Olympus Mons, ale tam póki co zachmurzenia brak :)

 

 

 

 

 

To już powinien być temat Marsjańskie Zakamarki.

Wspaniałe.

Edytowane przez Misza
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.