Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2020


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, lemarc napisał:

Deimos po raz drugi, ale Fobosa trudno wyłuskać z poświaty Marsa, a był tuż przy krawędzi jasny jak ta gwiazdka powyżej. No i sam Mars w dwóch wersjach obróbki.

deimos-10-09-2020.jpg

 

 

 

Musisz tak "wysterować" parametry gain i ekspozycji żeby nie "pochłonąć" Phobosa przepalonym Marsem.

W praktyce najlepiej sprawdza się ustawienie Gainu na minimum (lub prawie minimum, po to żeby studnia matrycy była jak największa) i potem ustawienie ekspozycji tak żeby Mars się przepalił, ale tylko powiedzmy "w granicach planety" czyli żeby biała plama nie rozlewała się poza granice tarczy planety. Wtedy po zebraniu 500+ klatek jest szansa na wyłuskanie Phobosa z poświaty.

 

Jak będzie siedział w wyjaranym placku to nie ma szans na jego "ekstrakcję" :)

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Jechałem prawie na minimum gainu, ale zabrakło czasu na eksperymenty. Migawkę miałem na 2 sek ustawioną, muszę skrócić. Miałem kręcić Marsa i się spieszyłem by zdążyć przed frontem atmosferycznym.

 

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, HAMAL napisał:

Myślisz, że z takim doświadczeniem, nie wie tego co napisałeś? :) 

Nie wiem co wie a czego nie wie, wróżką nie jestem. Ze zdjęcia tego nie wyczytałem...

Ja uważam, że wiem dużo ale dobrą radą nigdy nie gardzę a i sam próbuję pomagać. Natomiast wychodzenie z punktu "on musi wiedzieć więcej bo Ty gówniarz jesteś" uważam za mega słabe.

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, HAMAL napisał:

Wracając do tematu i pomocy innym, też stosujesz Gamma=1 i Brightness=0  dla podbicia kontrastu detalu tarczy ?

Na planetach zawsze mam ustawione gamma=50 i brightness=30

Jak się robi jasno (na porannym niebieskim niebie) to schodzę z gammą stopniowo w stronę zera, zwłaszcza w kanale niebieskim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Satelity Marsa mało kto fotografował, czy próbował. Ja też doświadczenia nie mam, nie licząc prób na kliszy w 2005 roku i parę lat wstecz kamerką CCD. Wiadomo że tu liczą się głównie gain i migawka, żeby wielkość tej przepalonej poświaty regulować, a odpowiednia obróbka wyciśnie Fobosa z tła. Łukasz mnie utwierdził w tym na co zabrakło mi czasu.

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrze na wasze zdjęcia i trochę czuje małe zazdro, ale chciałem tylko zwrócić uwagę, że ten taki mały offtop z ustawieniami kamery mi się też bardzo podoba i może by to rozwinąć w osobnym temacie? Ja np mam problem żeby tak ustawić moją kamerkę, żeby w ogóle było coś widać i żeby sygnał był chociaż 40%. A że używam dość taniej kamerki i jestem trochę jakby skazany na SharpCap to takie informacje mi się na pewno przydadzą. Bo kompletnie nie znam się na tych parametrach i nie wiem jak to poustawiać.... więc może bardziej doświadczeni koledzy podzielą się w jakimś innym temacie swoimi patentami/ustawieniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, ŁukaszBar napisał:

Patrze na wasze zdjęcia i trochę czuje małe zazdro, ale chciałem tylko zwrócić uwagę, że ten taki mały offtop z ustawieniami kamery mi się też bardzo podoba i może by to rozwinąć w osobnym temacie? Ja np mam problem żeby tak ustawić moją kamerkę, żeby w ogóle było coś widać i żeby sygnał był chociaż 40%. A że używam dość taniej kamerki i jestem trochę jakby skazany na SharpCap to takie informacje mi się na pewno przydadzą. Bo kompletnie nie znam się na tych parametrach i nie wiem jak to poustawiać.... więc może bardziej doświadczeni koledzy podzielą się w jakimś innym temacie swoimi patentami/ustawieniami?

To może powiedz dokładnie jakie masz problemy - jakie obiekty, jakie czasy j gain?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuje zarejestrować Jowisza, bo założyłem, że będzie najjaśniejszy. mam MAK127, barlow 2x i kamera od Wessela (klon ASI120CM). Żeby w ogóle było coś widać to muszę mieć czasy exposure w granicach 250ms, a gain na poziomie 5-10 to już daje takie ziarno, że to nie ma sensu. Po prostu może nie potrafię ustawić tej całej litanii pozostałych suwaczków. a i tak wówczas mam na histogramie sygnały w granicach 30-50%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, ŁukaszBar napisał:

Próbuje zarejestrować Jowisza, bo założyłem, że będzie najjaśniejszy. mam MAK127, barlow 2x i kamera od Wessela (klon ASI120CM). Żeby w ogóle było coś widać to muszę mieć czasy exposure w granicach 250ms, a gain na poziomie 5-10 to już daje takie ziarno, że to nie ma sensu. Po prostu może nie potrafię ustawić tej całej litanii pozostałych suwaczków. a i tak wówczas mam na histogramie sygnały w granicach 30-50%

Hm, nie chciałbym się tutaj wypowiadać w imieniu użytkowników maczków, bo sam mam dużo szybszego newtona (f/5), ale na moje oko to stanowczo za długie czasy ekspozycji i za niski gain. U mnie czasy dla RGB (czyli filtr UV/IR cut) nie przekraczają 5 ms, góra 10 ms, a gain mam minimum 50%; a dla IR Pass czasy są jeszcze krótsze. Sam nie sugeruję się aż tak histogramem, raczej tym co mam na podglądzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej pierwszy raz "zderotowałem" pięć zdjęć Marsa z kolejnych filmików wg. filmu na YT (seria filmów Christopher Go:Planetary Imaging Essentials). Coś tam wyszło. Chyba lepiej niż z pojedynczego, ale to ciągle eksperyment. Jutro ma przyjść kółko z filtrami z teleskopy.pl (brawo za szybkość). Niestety FLO leni się strasznie i wysłało Pro Planet po czterech dniach od zamówienia.

 

 

Mars_derotated.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początek spróbuj fotografować bez Barlowa bo f/24 dla kamerki z pikselem 3,7 um to trochę za dużo. Optymalne byłoby f/15 więc raczej przedłużki zwiększające ogniskową

nie stosuj czasów ekspozycji dłuższych niż 50 ms, a najlepiej w granicach 5-20 ms i wyższy gain. Uzbieraj przynajmniej 1000 klatek, a jeszcze lepiej ze 2000

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ZbyT napisał:

na początek spróbuj fotografować bez Barlowa bo f/24 dla kamerki z pikselem 3,7 um to trochę za dużo. Optymalne byłoby f/15 więc raczej przedłużki zwiększające ogniskową

nie stosuj czasów ekspozycji dłuższych niż 50 ms, a najlepiej w granicach 5-20 ms i wyższy gain. Uzbieraj przynajmniej 1000 klatek, a jeszcze lepiej ze 2000

 

pozdrawiam

no właśnie jak rejestrowałem bez barlowa 1500 klatek to był w miarę ok. ale Wassel po spojrzeniu na mój słaby materiał stwierdził ze obraz jest za mały oraz nieostry, no i ze za słaby sygnał był. Stąd pomysł na barlowa właśnie żeby był większy, tyle ze teraz z tą ostrością i "siłą" sygnału jest bardzo słabo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.