Skocz do zawartości

Opozycja Marsa 2020


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, ŁukaszBar napisał:

no właśnie jak rejestrowałem bez barlowa 1500 klatek to był w miarę ok. ale Wassel po spojrzeniu na mój słaby materiał stwierdził ze obraz jest za mały oraz nieostry, no i ze za słaby sygnał był. Stąd pomysł na barlowa właśnie żeby był większy, tyle ze teraz z tą ostrością i "siłą" sygnału jest bardzo słabo.

U mnie standardem jest 10 tys. klatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rejestruje do 20k, ale na Boga skąd Wy macie takie dyski ?! U mnie system piszczy, że się dysk kończy...a szkoda mi materiału wyrzucać, bo zakładam że moje umiejętności obróbki będą kiedyś lepsze ;) ...a opozycja dopiero będzie. Panie, no jak żyć?

Edytowane przez alixgator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kiedyś fotografowałem Makiem 127 z Barlowem 2x ale miałem kamerę z pikselem 5,6 um. Jowisz był wtedy wysoko więc taka ekstremalna światłosiła jeszcze miała sens. Przy obecnej wysokości i fotografowaniu przez grube warstwy zanieczyszczonej atmosfery lepiej ograniczyć światłosiłę. F/12 może być rzeczywiście mało więc spróbuj odsunąć kamerę od tuby. Przedłużki dające f/15 powinny być OK

 

ilość klatek to rzecz wtórna i zależy od czasów ekspozycji. Jeśli ktoś fotografuje z czasem 1 ms to musi zebrać 20 000 klatek by uzbierać tyle fotonów co przy 1000 klatek z czasem 20 ms

 

obserwuj histogram i ustaw gain tak by nie schodzić poniżej 50%, a najlepiej utrzymać około 80%. Niski histogram ogranicza i tak już niską rozpiętość tonalną 8 bitowej kamery. 25% histogramu to jakbyś miał kamerę 6 bitową

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ŁukaszBar napisał:

no właśnie jak rejestrowałem bez barlowa 1500 klatek to był w miarę ok. ale Wassel po spojrzeniu na mój słaby materiał stwierdził ze obraz jest za mały oraz nieostry, no i ze za słaby sygnał był. Stąd pomysł na barlowa właśnie żeby był większy, tyle ze teraz z tą ostrością i "siłą" sygnału jest bardzo słabo.

A pokaż nam przykładową klatkę w raz z jej parametrami :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię na starym sprzęcie, mam stary teleskop, stare kamerki (CCD) stary komputer z systemem 7, stary Registax 4 (lubię go) nie przetrawi więcej niż 1GB avi, co w mono ogranicza mnie do max. 3000 kl. avi, a w kamerce kolor do 1700 kl. avi. Światłosila ukladu SCT z barlowem 2x to f:20. Mars jest na tyle jasny że przy migawce 1/30 sek. można kręcić film z gainem w połowie skali. Nowsze kamerki są bardziej czułe, ale wydłużanie ogniskowej powyżej f=20 nie jest konieczne, bo i tak teoretyczna rozdzielczość jest zapewniona.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Trzy słowa do ojca prowadzącego - "region of interest", czyli ROI, czyli rejestrujesz tylko mały fragment klatki, na którym jest planeta.

Wiem, ale mimo wszystko, RAWy z aparatu, aviki z kamerki, no i lecą GB. A ostatnio pogodę była...Pewnie jednak zmiana lapka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmobilizowaliście mnie, żeby po dłuższym czasie wyciągnąć teleskop (jak widzę takie piękne zdjęcia Marsa) - wielkie gratulacje dla wszystkich :)

 

Z dzisiejszej piątkowej nocy:

 

337165182_Mars11-09-2020_biegun_Michal_Kwieciak.jpg.b2be7decd0a66308658ceaff70a6fe29.jpg

SW 100ED, Barlow 2x, EQ-5, ASI 224MC, 20% z 2000 klatek

 

 

Edytowane przez BlackAdder
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.